TIL – MILLAT KO‘ZGUSI
Bu uch tushunchani bir-biridan ayro tasavvur qilib boʻlmaydi. Har bir o‘zini hurmat qilgan inson oʻz ona tilida soʻzlashadi, ona tilida tafakkur qiladi, ona tilida his qiladi, ona tilida tush koʻradi... Til – milliy gʻurur, milliy iftixordir. Til muloqot vositasigina boʻlib qolmay, u insonning ichki olamini ifodalaydi, dunyoni teran idrok etishiga koʻmaklashadi, dunyoqarashi va kamolotini belgilab beradi. Shuning uchun ham yer yuzida rivojlanaman degan davlat borki, oʻz tilining mavqeini koʻtarishga harakat qiladi.
Bizning jonajon xalqimiz bu borada dastlabki qadamlarini o‘z erkini qo‘lga kiritmasdanoq boshlab yuborgan edi... O‘zbekiston Respublikasining “Davlat tili to‘g‘risida”gi Qonuni 1989-yil 21-oktabrda ya’ni, sobiq sovetlar tuzimi davrida qabul qilingan. O‘sha davrda o‘zbek tili davlat tili sifatida xalqimizni birlashtiradigan, jamiyatimizni ulug‘ maqsadlar sari safarbar etadigan qudratli kuch bo‘lib maydonga chiqdi. Ushbu qonun O‘zbekistonning davlat mustaqilligi sari qo‘yilgan birinchi dadil qadam edi.
1989-yili “Davlat tili to‘g‘risida”gi Qonunda aks etgan muhim huquqiy qoidalar keyinchalik,
1992-yilda Mustaqillik Qomusi – O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 4-moddasida quyidagicha mustahkamlandi:
“O‘zbekiston Respublikasining davlat tili o‘zbek tilidir. O‘zbekiston Respublikasi o‘z hududida istiqomat qiluvchi barcha millat va elatlarning tillari, urf-odatlari va an’analari hurmat qilinishini ta’minlaydi, ularning rivojlanishi uchun sharoit yaratadi”.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2019-yil 21-oktabrda qabul qilingan “O‘zbek tilining davlat tili sifatidagi nufuzi va mavqeini tubdan oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-5850-sonli Farmoniga binoan, 21-oktabr tarixiy sanasi – O‘zbek tili bayrami kuni deb belgilandi. O‘z navbatida, 2020-yil 10-aprelda “O‘zbek tili bayrami kunini belgilash to‘g‘risida”gi O‘RQ-615-sonli Qonun qabul qilindi.
Mamlakatimizda “Davlat tili haqida”gi Qonun qabul qilingan kunning ulkan tarixiy o‘rni va ahamiyatiga bu qadar yuksak e’tibor qaratilayotgani bejiz emas. Chunki, ushbu sana ma’naviy va ma’rifiy, huquqiy va siyosiy jihatdan nihoyatda muhim ahamiyatga ega.
Shuningdek, Prezidentimiz tomonidan 2020-yil 20-oktabrda imzolangan “Mamlakatimizda o‘zbek tilini yanada rivojlantirish va til siyosatini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi  PF-6084-sonli Farmoni alohida e’tiborga sazovorligini ta’kidlab o‘tish lozim. Mazkur hujjatda o‘zbek tilining xalqimiz ijtimoiy hayotida va xalqaro miqyosdagi obro‘-e’tiborini tubdan oshirish, unib-o‘sib kelayotgan yoshlarimizni vatanparvarlik, milliy an’ana va qadriyatlarga sadoqat ruhida tarbiyalash, mamlakatimizda davlat tilini to‘laqonli joriy etishni ta’minlashga doir istiqboldagi vazifalar ko‘zda tutilgan.
Mazkur Farmon O‘zbekistondagi millat va elatlarning tillarini saqlash va rivojlantirish, davlat tili sifatida o‘zbek tilini o‘rganish uchun shart-sharoitlar yaratish, til siyosatini rivojlantirishning strategik maqsadlari va ustuvor yo‘nalishlari belgilab berilgan.
Bundan tashqari, o‘zbek tilini yanada rivojlantirishga qaratilgan uchta muhim hujjat:
2020–2030-yillarda o‘zbek tilini rivojlantirish va til siyosatini takomillashtirish konsepsiyasi;
2020-2030-yillarda o‘zbek tilini rivojlantirish va til siyosatini takomillashtirish konsepsiyasini 2020-2022-yillarda amalga oshirish dasturi;
2020-2030 yillarda o‘zbek tilini rivojlantirish va til siyosatini takomillashtirishning asosiy yo‘nalishlari tasdiqlandi.
O‘zbek tili – O‘zbekiston Respublikasi aholisining mutlaq ko‘pchiligi bo‘lmish o‘zbek xalqining ona tilidir. U O‘zbekiston birligi va yaxlitligi, jamiyat jipsligining muhim omili ham hisoblanadi.
Mamlakatimizda 150 ta milliy madaniy markaz ish yuritayotgani, o‘zbek tili bilan birga, qoraqalpoq, rus, qozoq, qirg‘iz, tojik, turkman tillarida ommaviy axborot vositalari faoliyat ko‘rsatayotgani, ta’lim-tarbiya jarayoni 7 ta tilda olib borilayotgani dunyo amaliyotidagi noyob tajriba ekanini ta’kidlash o‘rinlidir.
Ma’lumki, davlat tili siyosiy, ijtimoiy va madaniy sohalarda xalqni birlashtiruvchi qudratli vosita sanaladi. Ona tilimiz so‘zlashuvchilar soni ko‘pligiga ko‘ra, sayyoramizda eng keng tarqalgan 40 ta tildan biri ekani ham quvonarlidir. Hozirgi vaqtda yer yuzida o‘zbek tilida so‘zlashuvchilar soni qariyb 80 million kishini tashkil etishi esa uning dunyodagi yirik tillardan biriga aylanib borayotganidan dalolat beradi.
O‘tgan davrda o‘zbek tilini chuqur o‘rganish va o‘rgatishga xizmat qiladigan o‘nlab kitob, qo‘llanma va lug‘atlar nashr qilingan. Shuningdek, chet el fuqarolari va yurtdoshlarimizga o‘zbek tilini o‘rgatadigan onlayn platforma, o‘zbek tili izohli lug‘atining mobil ilovasi, xorijdagi vatandoshlarimiz uchun maxsus veb-sayt yaratilgan.
O‘zbekistonning Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashiga a’zo bo‘lgani Tashkilot doirasida iqtisodiy aloqalarni kuchaytirish bilan birga, turkiy tillar, xususan, o‘zbek tilining xalqaro nufuzini oshirishga xizmat qilmoqda. Mamlakatimiz tashabbusi bilan mazkur tashkilotning Alisher Navoiy nomidagi xalqaro mukofoti ta’sis etildi.
Shu ma’noda, O‘zbekiston taraqqiyotining yangi bosqichi – Yangi O‘zbekistonni barpo etish va uchinchi Uyg‘onish davri poydevorini mustahkamlashga qaratilgan Taraqqiyot strategiyasi talablaridan kelib chiqib, ona tilimizning jamiyatdagi o‘rni va nufuzini oshirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilayotgani har qancha tahsinga loyiq.
Xulosa qilib aytganda, ona tili millatning ruhi, borlig‘imiz va birligimiz, davlat timsoli ekanini e’tiborga olgan holda, uni asrash va rivojlantirish har bir fuqaroning insoniy burchi hisoblanadi. Binobarin, o‘zbek tilini yanada rivojlantirish, uning davlat tili sifatidagi o‘rni va nufuzini yanada mustahkamlash borasida oldimizda katta va mas’uliyatli vazifalar turibdi.

ЯЗЫК – ЗЕРКАЛО НАЦИИ
Три этих понятия невозможно представить отдельно друг от друга. Каждый уважающий себя человек говорит, мыслит, мечтает, чувствует на родном языке… Язык – национальная гордость, национальное достояние. Язык является не только средством общения, он показывает внутренний мир человека, помогает глубокому восприятию окружающего мира, определяет мировоззрение. Поэтому каждое стремящееся к развитию государство старается повысить статус своего языка.
Наш народ сделал первые шаги в этом отношении еще до обретения независимости… Закон Республики Узбекистан «О государственном языке» был принят 20 октября 1989 года, во время бывшего Советского Союза. В этот период принятие узбекского языка в качестве государственного стало мощной силой, объединяющей наш народ, мобилизующей общество для достижения великих целей. Этот закон стал первым смелым шагом к достижению государственной независимости Узбекистана.
Важные правовые положения, отраженные в Законе «О государственном языке» 1989 года, впоследствии были следующим образом закреплены в 4 статье Конституции Республики Узбекистан:
«Государственным языком Республики Узбекистан является узбекский язык. Республика Узбекистан обеспечивает уважительное отношение к языкам, обычаям и традициям наций и народностей, проживающих на ее территории, создает условия для их развития».
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 21 октября 2019 года № ПП-5850 «О мерах по кардинальному повышению роли и авторитета узбекского языка в качестве государственного языка», историческая дата 21 октября была объявлена Днем праздника узбекского языка. В свою очередь, 10 апреля 2020 года был принят Закон № ЗРУ-615 «Об установлении дня праздника узбекского языка».
Не случайно в нашей стране так много внимания уделяется огромной исторической роли и значению дня принятия Закона «О государственном языке». Эта дата чрезвычайно важна как в духовном, так и в образовательном, юридическом и политическом плане.
Следует отметить, что особого внимания заслуживает Указ Президента № 6084 «О мерах по дальнейшему развитию узбекского языка и совершенствованию языковой политики в стране», подписанный 20 октября 2020 года. В документе предусмотрены перспективные задачи по коренному повышению престижа узбекского языка в общественной жизни и на международном уровне, воспитанию подрастающей молодежи в духе патриотизма, приверженности национальным традициям и ценностям, обеспечению полноценного внедрения государственного языка в стране.
Настоящим Указом определены стратегические цели и приоритетные направления сохранения и развития языков народов и национальностей в Узбекистане, создания условий для изучения узбекского языка как государственного, развития языковой политики.
Кроме того, данным Указом утверждены три важных документа, направленные на дальнейшее развитие узбекского языка:
Концепция развития узбекского языка и совершенствования языковой политики в 2020-2030 годах;
Программа реализации в 2020-2022 годах Концепции развития узбекского языка и совершенствования языковой политики в 2020-2030 годах;
Основные направления развития узбекского языка и совершенствования языковой политики в 2020-2030 годах.
Узбекский язык – родной язык узбеков, являющихся абсолютным большинством населения Республики Узбекистан. Он также является важным фактором единства и целостности Узбекистана, сплоченности общества.
Стоит отметить, что в нашей стране функционируют 150 национальных культурных центров, средства массовой информации, наряду с узбекским, функционируют на каракалпакском, русском, казахском, киргизском, таджикском и туркменском языках, образовательно-воспитательный процесс ведется на 7 языках, что является уникальным опытом в мировой практике.
Общеизвестно, что государственный язык является мощным средством объединения людей в политической, социальной и культурной сферах. Отрадно, что по числу носителей, наш язык – один из 40 самых распространенных языков на планете. Тот факт, что в настоящее время число говорящих на узбекском языке людей на Земле составляет около 80 миллионов человек, свидетельствует о том, что он становится одним из широко используемых языков мира.
За прошедший период изданы десятки книг, пособий и словарей, которые служат для углубленного изучения и преподавания узбекского языка. Также создана онлайн-платформа для обучения узбекскому языку иностранных граждан и соотечественников, мобильное приложение с толковым словарем узбекского языка, специальный веб-сайт для наших соотечественников за рубежом.
Членство Узбекистана в Совете сотрудничества тюркоязычных государств служит укреплению экономических связей в рамках организации, а также повышению международного авторитета тюркских языков, и, в частности, узбекского языка. По инициативе нашей страны учреждена Международная премия этой организации имени Алишера Навои.
Поэтому, исходя из требований нового этапа развития Узбекистана – стратегии развития, направленной на построение нового Узбекистана, укрепление основ третьего Ренессанса, во многом заслуживает внимания факт проведения широкомасштабной работы по повышению роли и престижа нашего родного языка в обществе.
В заключение скажем, что, учитывая то, что родной язык – это душа нации, символ нашего существования и единства, символ государства, его сохранение и развитие является человеческим долгом каждого гражданина. Следовательно, перед нами стоит большая и ответственная задача по дальнейшему развитию узбекского языка, укреплению его роли и авторитета в качестве государственного.