Коррупция ўзи нима ва у нимадан бошланади?
Оддий халқ тилида “порахўрлик”, “коррупция” деб аталмиш моҳият – ҳаётнинг барча соҳалари ривожига катта салбий таъсир кўрсатади ва биз унга қарши курашиш учун бу касалликнинг келиб чиқиш манбаини билишимиз керак.
Коррупция ўзи нима?
Норматив-ҳуқуқий ҳужжатларда “коррупция” тушунчаси қуйидаги тартибда таърифланади: “Коррупция - давлат органининг мансабдор шахси томонидан ўз шахсий эҳтиёжларини қондириш учун ҳокимият ёки ваколатни суиистеъмол қилиш, фуқароларнинг ҳуқуқлари ёки қонуний ҳимояланган манфаатларига катта зарар етказиш билан давлат ва жамият манфаатларида ифодаланадиган ижтимоий ҳодисадир.
Дарҳақиқат, коррупция қонунчилик тартибининг ва жамият ахлоқий нормаларининг бузилишини олиб келади.
Коррупциянинг келиб чиқиш илдизи қаерда?
Мутахассислар, муассасалар ва халқаро ташкилотлар коррупцияга қарши курашнинг самарали усулларини топиш мақсадида коррупция манбасини аниқлаш ва ўрганиш учун юзлаб, минглаб тадқиқотлар олиб борди. Турли индексларни ҳисобга олган ҳолда ноёб рейтинг ва жадваллар яратилди. Турли формулаларни ишлаб чиққанларига қарамасдан, бу касалликка қарши бўлган барча халқлар учун мос келадиган умумий ечим топилмади.
Тадқиқотчилар коррупция ривожланишининг тўртта асосий сабабини аниқлашди.
Ҳуқуқий сабаблари. Коррупциянинг ривожланиши қонунлар сифатига боғлиқдир. Баъзи қонунлар ишламайди ва айрим уддабуронлар бундан усталик билан фойдаланадилар.
Институционал сабаблар. Биринчи ўринда давлат томонидан тартибга солиш тизимининг камчиликлари туради. Шунингдек, демократик институтларнинг ожизлиги, ҳукумат фаолиятининг яқинлиги ёки бу тадбирларнинг фуқаролик назоратидан узоқлиги киради.
Ижтимоий сабаблар ёки ижтимоий муҳит. Бу омилларга аҳолининг ҳуқуқий билим даражаси, маданият даражаси, маънавияти, жамият фаолиятининг барча жавбҳаларида сустлиги киради.
Хулоса қилиб айтганда, коррупция юқоридаги омиллар асосида яратилган носоғлом тизимда яшаётган жамиятда ўзини намоён қилади. Таъкидлаш жоизки, коррупцияга қарши курашда оммавий ахборот воситаларининг асосий вазифаси аҳолини ижтимоий кайфият билан тарбиялаш, яъни бу салбий ҳолатнинг ўткир чўққисига эришишдан иборатдир.

Что такое «коррупция» и с чего она начинается?
На простом народном языке «взяточничество», так называемая сущность «коррупция» – имеет большое негативное влияние на развитие всех сфер жизни, и мы обязаны знать исток происхождения данного недуга для сражения против него.
Так, что такое «коррупция»?
В нормативно-правовых документах понятие «коррупция» описывается в следующем порядке: «Коррупция – это социальное явление, выражаемое злоупотреблением властью или полномочиями должностным лицом государственного органа для удовлетворения своих личных потребностей, причинившее крупный ущерб либо существенный вред правам или охраняемым законом интересам граждан, либо государственным или общественным интересам».
На самом деле, коррупция является как нарушением законодательного порядка, так и нарушением моральных норм социума.
От куда происходят корни коррупции?
Специалистами, институтами и международными организациями по обнаружению эффективных методов по борьбе с коррупцией были произведены сотни, тысячи исследований по выявлению и изучению истока коррупции. Были созданы своеобразные рейтинги и таблицы с учетом разных указателей. Не смотря на то, что ими были разработаны разные формулы, до сих пор нет общего решения подходящего для всех наций при оппозиции против этого недуга.
Исследователями были указаны четыре основных причин развития коррупции.
Правовые причины. Развитие коррупции зависит от качества законов. Некоторые законы не работают и этим активно пользуются взяточники.
Институциональные причины. Первое место занимают изъяны системы государственного регулирования. А также, бессилие демократических институтов, закрытость деятельности правительства или отдаление этой деятельности от гражданского контроля.
Социальные причины или общественная среда.
В данные факторы входят уровень правовых знаний населения, уровень культурности, отсутствие духовности, пассивность деятельности общества и разъединение общества во всех смыслах.
В заключении, коррупция проявляется в обществе проживающей нездоровой системой, созданной на основании вышеуказанных факторов. Стоит отметит, что, при борьбе с коррупцией, основной функцией средств массовой информации является просвещение населенья общественного настроения, а именно, напоминание о достижении острой вершины данного негатива.