Korrupsiya va uning ijtimoiy xavfi
Korrupsiya Qonun ustuvorligiga, demokratiya va inson huquqlariga, samarali davlat boshqaruviga tahdid soladi, tenglik va ijtimoiy adolat tamoyilini buzadi, demokratik institutlar faoliyati va jamiyatning axloqiy normalarini izdan chiqaradi.
Korrupsiya (lot. Corruptio-buzish, sotib olish) termini odatda mansabdor shaxslar tomonidan ularga berilgan mansab vakolatlari va huquqlaridan oʻzlarining shaxsiy manfaatlarini koʻzlab qonunchilik va qonun-qoidalarga zid ravishda foydalanishini anglatadi.
Korrupsiyaning kelib chiqish sabablarini aniqlash va  korrupsiyaga qarshi kurash mavzusida turli institut va xalqaro tashkilotlar koʻplab tadqiqotlar oʻtkazishgan. Lekin korrupsiyaga qarshi kurashadigan aniq yechim yoʻq. Korrupsiyaning kelib chiqishi, davlat organlari xodimlari oʻz xizmat mavqeidan foydalanib, shaxsiy moddiy boyliklarini orttirish maqsadida mansablarini, xizmatlarini suiste’mol qiladi. Bundan tashqari, lavozimga tayinlangan shaxsning oylik maoshi kamligi sababli ham xodim korrupsiyaga qoʻl uradi. Shunga oʻxshash omillar, sabablar tufayli korrupsiya kelib chiqmoqda.
Korrupsiya balosi dunyoning istalgan joyida avj olgan, jumladan, bizning mamlakatimizda ham eng katta muammolardan biridir. Bu boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasining 2017-yil 3-yanvardagi “Korrupsiyaga qarshi kurashish toʻgʻrisida”gi OʻRQ-419-sonli Qonuni qabul qilinib, korrupsiyaga qarshi kurashishning huquqiy mexanizimi yaratildi.
Ushbu Qonunga muvofiq, yurtimizda korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi davlat siyosatining asosiy yoʻnalishi qilib, aholining huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini yuksaltirish boʻyicha ishlar amalga oshirib kelinmoqda.
Shunday ekan, korrupsiyaga qarshi kurashish Huquq-tartibot organlarining burchi boʻlib qolmay, har bir fuqaroning burchidir.

Коррупция и ее общественная опасность
Коррупция угрожает верховенству права, демократии и правам человека, эффективному государственному управлению, нарушает принцип равенства и социальной справедливости, подрывает функционирование демократических институтов и моральных норм общества.
Термин коррупция (лат. Corruptio — коррупция, покупка) обычно означает использование должностными лицами предоставленных им служебных полномочий и прав в личных интересах вопреки законам и правилам.
Специалисты, различные институты и международные организации провели множество исследований по установлению причин коррупции, борьбе с коррупцией. Но четкого решения по борьбе с коррупцией нет. Происхождение коррупции заключается в том, что работники государственных органов злоупотребляют своим положением и услугами с целью увеличения личного материального благосостояния за счет использования своего служебного положения. Кроме того, сотрудник предприятия может  столкнуться с коррупцией из-за своей низкой заработной платы, а также из-за других схожих факторов.
Вред коррупции является одной из самых больших проблем во всем мире, в том числе и в нашей стране. В связи с этим, в целях создания правового механизма противодействия коррупции был принят Закон Республики Узбекистан «О противодействии коррупции» №ЗРУ-419 от 3 января 2017 года.
В соответствии с данным Законом проводится работа по повышению правосознания и правовой культуры населения, как основного направления государственной политики в сфере противодействия коррупции.
Поэтому борьба с коррупцией является обязанностью не только правоохранительных органов, но долгом каждого гражданина нашей страны.