Korrupsiya – taraqqiyot kushandasi
“Korrupsiya – shaxsning o‘z mansab yoki xizmat mavqeidan shaxsiy manfaatlarini ko‘zlab moddiy yoki nomoddiy naf olish maqsadida qonunga xilof ravishda foydalanishi, xuddi shuningdek, bunday nafni qonunga xilof ravishda taqdim etishdir”.
Tarixan korrupsiya maqsadga erishish yo‘lida sovg‘alar berishdan kelib chiqqan. Qimmatbaho sovg‘a odamni boshqa arizachilardan ajratib turgan va uning ishi tezda ko‘rib chiqilishida yordam bergan. Vaqt o‘tishi bilan davlat idoralari murakkablashdi, markaziy hokimiyatning kuchi oshdi, hukmdorlarning rejasiga ko‘ra o‘z ishi uchun faqat qat’iy maosh olishi kerak bo‘lgan professional amaldorlar paydo bo‘ldi. Amalda esa mansabdor shaxslar o‘z mansab mavqeidan foydalanib, daromadlarini ko‘paytirishga harakat qilishdi.
Korrupsiya har qanday davlat uchun jiddiy tahdiddir. Bu jamiyatga katta zarar yetkazadi, davlat va mahalliy hokimiyat organlari faoliyati samaradorligini pasaytiradi va ularga bo‘lgan ishonchga putur yetkazib mamlakatning iqtisodiy rivojlanishini susaytiradi. Korrupsiya demokratik institutlar va qadriyatlarni, adolat va jamiyat burchi tushunchalarini yo‘q qiladi, bu esa davlatning barqaror rivojlanishi va qonun ustuvorligiga zarar yetkazadi. Korrupsiya fuqarolarning huquqiy ongiga ta’sir qiladi, ularda mansabdor shaxslarga pora berish orqali o‘z ehtiyojlarini qondirish imkoniyati haqida tasavvur hosil qiladi.
Korrupsiya ko‘p sabablar tufayli yuzaga keladi. Bularga qonunchilikning nomukammalligi, tushunish qiyin bo‘lgan ko‘p sonli qonunosti hujjatlari, fuqarolarning huquqiy madaniyatining pastligi, ularning ijtimoiy passivligi, korrupsiyaga qarshi kurashish tizimiga ishonchsizlik, shuningdek qonunlarga rioya qilish motivatsiyasining yo‘qligi kiradi.
Korrupsiya – bu tizim bo‘lib, agar shaxs moddiy yoki nomoddiy manfaatlar olish maqsadida pora bersa yoki olsa, o‘zining yoki birovning mansab mavqeidan noqonuniy foydalanishda ishtirok etsa, u korrupsiyalashgan tizimning bir qismiga aylanadi va buning uchun javobgar bo‘ladi.
Korrupsiya bu jinoiy javobgarlikka sabab bo‘ladigan jinoyatdir!
Mamlakatimizda bunday jinoyatlarga qarshi kurashish sohasida aniq maqsadli siyosat olib borilmoqda. Qonunchilikni takomillashtirish, davlat organlari faoliyatining ochiqligini ta’minlash, aholining axborotdan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish borasida ulkan ishlar amalga oshirilmoqda. Korrupsiyaga qarshi kurashish masalalari davlat rahbariyatining diqqat markazida. Shu bilan birga shuni ham unutmasligimiz kerakki, korrupsiyaga qarshi kurash fuqarolarning qo‘llab-quvvatlashiga muhtoj va bunda mamlakatning butun aholisi ishtirok etgan taqdirdagina muvaffaqiyatga erishish mumkin.
2022-yil iyul oyida Navoiy viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlariga Navoiy viloyati IIB JQB katta tezkor xodimi O.A.Quljanov tomonidan “Korrupsiya nima? Korrupsiya – taraqqiyot kushandasi” mavzusida o‘quv seminari o‘tkazildi. Seminar davomida korrupsiyaga qarshi kurashish borasida yurtimizda olib borilayotgan islohotlar haqida ma’lumotlar aytib otildi. 2017-yil 3-yanvardan kuchga kirgan ORQ-419-sonli “Ozbekiston Respublikasining korrupsiyaga qarshi kurashish togrisida”gi Qonuni, Prezidentimizning 2020-yil 29-iyundagi PF-6013-sonli “O‘zbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoni, PQ-4761-sonli “O‘zbekiston Respublikasi korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida”gi Qarori mazmun-mohiyati hamda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligining funksional vazifalari va faoliyati to‘g‘risida xodimlarga batafsil ma’lumot berildi. Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi maхsus vakolatli organ boʻlib, korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish sohasida davlat siyosatini shakllantirish va amalga oshirish uchun mas’ul organ hisoblanadi. Agentlik Prezidentga boʻysunadi va Oliy Majlis palatalari oldida hisobdordir.
Davra suhbati davomida korrupsiyaning davlat va jamiyat rivojida naqadar katta to‘siq ekanligi va uni bartaraf etish uchun yurtimizda olib borilayotgan harakatlar haqida ko‘plab qiziqarli ma’lumotlar aytib o‘tildi. O.A.Quljanov korrupsiyaga qarshi kurashga har birimiz hissa qo‘shishimiz mumkinligini ta’kidladi. Buning uchun qonunga amal qilgan holda yashash va mehnat qilish kerak. Buning uchun, barcha fuqarolar o‘z huquqlarini aniq bilishlari, ularni himoya qila olishlari, hamda shaxsiy, jamoat va kasbiy hayotda korrupsion usullardan foydalanishning oldini olishlari shart.

Коррупция - незаконное использование лицом своего должностного или служебного положения с целью получения материальной или нематериальной выгоды в личных интересах или в интересах иных лиц, а равно незаконное предоставление такой выгоды.
Исторически коррупция, скорее всего, произошла от обычая делать подарки, чтобы добиться расположения. Дорогой подарок выделял человека среди других просителей и помогал тому, чтобы его дело было рассмотрено. Со временем государственный аппарат усложнялся, власть центрального правительства усиливалась, и появились профессиональные чиновники, которые, по замыслу правителей, должны были получать только фиксированную оплату своего труда. На практике чиновники стремились использовать служебное положение для увеличения своих доходов.
Коррупция – серьезная угроза для любой страны. Она наносит большой вред обществу, снижает эффективность деятельности государственных и местных органов власти и подрывает их авторитет, снижает экономическое развитие страны в целом. Коррупция разрушает демократические институты и ценности, понятие о справедливости и общественном долге, чем наносит вред устойчивому развитию государства и правопорядку. Коррупция воздействует на правосознание граждан, создавая у них представление о возможности удовлетворения собственных потребностей путем подкупа должностных лиц.
Коррупция возникает по многим причинам. К ним относятся несовершенство законодательства, большое количество подзаконных актов, в которых сложно разобраться, низкая правовая культура граждан, а также их социальная пассивность, недоверие к системе противодействия коррупции, отсутствие мотивации к следованию законов.
Коррупция – это система, и, если человек дает или берет взятку, участвует в незаконном использовании своего или чьего-либо должностного положения с целью получения материальной или нематериальной выгоды, то он становится частью коррупционной системы и несет ответственность за незаконную деятельность.
Коррупция - это преступление, которое влечет уголовную ответственность!
В нашей стране проводится целенаправленная политика в сфере борьбы с подобными преступлениями. Идет огромная работа по совершенствованию законодательства, обеспечению открытости государственных органов, расширению доступа населения к информации. Вопросы противодействия коррупции находятся в центре внимания руководства государства. При этом нельзя забывать о том, что борьба с коррупцией нуждается в поддержке граждан и может быть успешной только в том случае, когда в ней участвует все население страны.
В июле 2022 года старший оперативный сотрудник УВД Навоийской области О.A.Кулжанов провел семинар на тему «Что такое коррупция? Коррупция - враг прогресса» для сотрудников Службы электромагнитной совместимости Навоийской области. В ходе семинара была озвучена информация о проводимых в стране реформах по борьбе с коррупцией. Сотрудникам была предоставлена подробная информация о содержании Закона Республики Узбекистан от 3 января 2017 года № ЗРУ-419 «О противодействии коррупции», Указа Президента Республики Узбекистан от 29 июня 2020 года №УП-6013 «О дополнительных мерах по совершенствованию системы противодействия коррупции в Республике Узбекистан», Постановления Президента Республики Узбекистан от 29 июня 2020 года ПП-4761 «Об организации деятельности Агентства по противодействию коррупции Республики Узбекистан», а также о функциональных обязанностях и деятельности Агентства по противодействию коррупции. Агентство по противодействию коррупции является специально уполномоченным органом, ответственным за формирование и реализацию государственной политики в области предупреждения и противодействия коррупции. Агентство подчиняется Президенту и подотчетно палатам Олий Мажлиса.
В ходе семинара была предоставлена интересная информация о том, насколько большим препятствием для развития государства и общества является коррупция, и о предпринимаемых в нашей стране усилиях по ее устранению. О.A.Кулжанов подчеркнул, что каждый из нас может внести свой вклад в борьбу с коррупцией. Для этого необходимо жить и работать, руководствуясь законом. Поэтому все граждане должны четко знать свои права, уметь их защищать и не допускать использование коррупционных методов в личной, общественной и профессиональной жизни.