Nazariy jihatdan, tajovuzkorlar trafikni to‘xtatib, zararli kodni masofadan yuklab olishlari mumkin. Qizig‘i shundaki, bu birinchi bunday zaiflik emas. Muammo nima ekanligini va mutaxassislar uni himoya qilish uchun nima qilishni taklif qilishlarini aytib beramiz.
Shimoli-sharqiy universiteti axborot xavfsizligi bo‘yicha bir guruh mutaxassislari tomonidan yangi zaiflik aniqlandi. Hujumning asosi IEEE 802.11 standartida tasvirlangan energiya tejash mexanizmi edi. Qabul qiluvchi qurilma uyqu rejimi" ga kirganda, u maxsus bitni o‘z ichiga olgan sarlavha bilan kirish nuqtasiga ramka yuboradi. Keyinchalik, qurilma uchun barcha freymlar buferga joylashtirilishi kutilmoqda. Tadqiqotchilar tajovuzkorlar bu navbatga kirishlari mumkinligini ko‘rsatdi.
Gap shundaki, IEEE 802.11 standartida buferdagi ramkalarni himoya qilish bo‘yicha aniq tavsiyalar mavjud emas. Bundan tashqari, ularning saqlash vaqtini cheklamaydi. Buzg‘unchi tarmoqdagi o‘zining MAC manzilini o‘zgartirib, kirish nuqtasini aldashga harakat qilishi va o‘zi uchun to‘plangan ramkalarni "olib qo‘yishi" mumkin.
Ular odatda har bir qurilma juftligi uchun noyob bo‘lgan guruh kaliti yoki juftlashgan kalitlar yordamida shifrlanadi. Xaker, o‘z navbatida, kirish nuqtasiga autentifikatsiya ramkalarini yuborishi va navbatdagi xabarlarni yangi kalit bilan shifrlashni so‘rashi mumkin.
Nazariy jihatdan, tajovuzkorlar nafaqat foydali yuklarni ushlab qolishlari, balki jabrlanuvchilarning brauzerlaridagi ma’lum zaifliklardan foydalanish uchun TCP paketlariga JavaScript-ni kiritishlari mumkin.
Siz qaysi tarmoq qurilmalarining zaifligini maxsus yordamchi dasturlar to‘plami - MacStealer yordamida tekshirishingiz mumkin (shaxsiy kompyuterlardan ma’lumotlarni o‘g‘irlash uchun bir xil nomdagi zararli dastur bilan adashtirmaslik kerak).
Bu tarmoqdagi zaifliklarni tekshirish uchun bir nechta buyruqlarni kiritish imkonini beradi - bu yerda ulardan bir nechtasi:
./macstealer.py wlan0
./macstealer.py wlan0 --c2c wlan1
Birinchisi, tajovuzkor maqsadli tizimning AP/BSS dan ulanganda MAC manzilini o‘g‘irlashning asosiy senariysini tekshiradi. Ikkinchisi tajovuzkordan jabrlanuvchiga zararli ARP paketlarini yuborish mumkinligini ko‘rsatadi.
Tadqiqotchilarning fikricha, yirik ishlab chiqaruvchilarning bir qator zamonaviy routerlari tahdid ostida. Buzg‘unchilar korporativ tarmoqlarni, shuningdek, o‘tish nuqtasi yoki SAE-PK bilan hotspotlarni nishonga olishlari mumkin. WPA2 yoki WPA3 da xavf ostida va uy tarmoqlari.
Biroq, aniqlangan zaiflik tubdan yangi narsa emasligini tushunish kerak. U "klassik" firibgarlikka asoslangan. Shunga o‘xshash IEEE 802.11 hujum usuli allaqachon mavjud va kr00k deb ataladi. Bu sizga WPA2 bilan shifrlangan ba’zi Wi-Fi trafigini to‘xtatish imkonini beradi.
Hozircha yangi zaiflikdan foydalangan holda hujumlarning tasdiqlangan holatlari qayd etilmagan. Biroq, mutaxassislar hali ham mumkin bo‘lgan suiste’mollardan himoya qilish uchun bir qator choralar ko‘rishni tavsiya qiladilar. Shimoli-sharqiy universiteti muhandislari yaqinda uyqu rejimiga o‘tgan va tarmoqda yana faol bo‘lgan tizimlarni diqqat bilan ko‘rib chiqishni taklif qilmoqda.
Tadqiqotchilar, shuningdek, boshqaruv ramkalarini (MFP) himoya qilishni unutmang. Garchi mexanizm faqat xakerlarning ishini murakkablashtirsa ham.
Vanihoyat, siz mijozlarni turli VLAN-larga tarqatishingiz mumkin. Ushbu yondashuv sizga xaker yetkazadigan zararni cheklash imkonini beradi.
Shu bilan birga, Hacker News rezidentlari ushbu turdagi hujumlar birinchi navbatda qo‘shimcha xavfsizlik choralari bilan himoyalanmagan ramkalarni o‘g‘irlashga qaratilganligini ta’kidladilar. Hatto tarmoq uskunalari sotuvchilari ham bu zaiflikni "opportunistik" deb atashadi, ya’ni unga to‘g‘ri tarmoq konfiguratsiyasi bilan qarshi turish mumkin. Bu navbatdagi ramkalarni o'g'irlashni o‘z ichiga olganligi sababli, ular kirishdan oldin shifrlangan bo‘lishi kerak. Sayt foydalanuvchilaridan biri bulutda ramka shifrlash va IP orqali tunnellash bilan arxitekturani o‘rnatganini aytdi. Bunday holda, ma’lumotlar bufer navbatiga kirishdan ancha oldin shifrlangan.
Siz honeypot modelida qurilgan xavfsizlik vositalaridan ham foydalanishingiz mumkin. Ular marshrutizatorga taqlid qiladilar, xakerlarning e’tiborini chalg‘itadi va yaqinlashib kelayotgan hujumni oldindan sezish imkonini beradi.

Новая уязвимость в Wi-Fi
В теории злоумышленники могут перехватывать трафик и загружать вредоносный код удаленно. Что интересно, это не первая подобная уязвимость. Рассказываем, в чем заключается проблема и что специалисты предлагают делать для защиты.
Новую уязвимость обнаружила группа специалистов по информационной безопасности из Северо-Восточного университета. Краеугольным камнем атаки стал механизм экономии энергии, описанный в стандарте IEEE 802.11. Когда устройство-приемник переходит в «спящий режим», то посылает точке доступа фрейм с заголовком, содержащим специальный бит. Далее, все фреймы для устройства буферизируются в ожидании. Исследователи показали, что злоумышленники могут получить доступ к этой очереди.
Дело в том, что стандарт IEEE 802.11 не содержит четких рекомендаций по защите фреймов в буфере. Он также не ограничивает время их хранения. Злоумышленник может попытаться обмануть точку доступа, подменив собственный MAC-адрес в сети, и «забрать» себе накопившиеся фреймы.
Обычно они шифруются с помощью группового ключа или парных ключей, уникальных для каждой пары устройств. Хакер, в свою очередь, может отправить фреймы аутентификации точке доступа и попросить зашифровать сообщения из очереди новым ключом.
В теории злоумышленники могут не только перехватить полезные данные, но и сделать JavaScript-инъекции в TCP-пакеты, чтобы использовать известные уязвимости в браузерах жертв.
Проверить, какие сетевые устройства подвержены уязвимости, можно с помощью специального набора утилит — MacStealer (не путать с одноименным вредоносом для кражи данных с персональных компьютеров).
Она позволяет ввести несколько команд, чтобы проверить сеть на уязвимости — вот пара из них:
./macstealer.py wlan0
./macstealer.py wlan0 --c2c wlan1
Первая проверяет базовый сценарий с кражей MAC-адреса, когда атакующий подключается с AP/BSS целевой системы. Вторая показывает, возможна ли отправка вредоносных ARP-пакетов от атакующего к жертве.
По оценкам исследователей, под угрозой находится ряд современных маршрутизаторов крупных производителей. Целями злоумышленников могут стать корпоративные сети, а также хотспоты с passpoint или SAE-PK. В зоне риска и домашние сети на WPA2 или WPA3.
Однако стоит понимать, что обнаруженная уязвимость не является чем-то радикально новым. В основе лежит «классический» спуфинг. Похожий метод атаки по протоколу IEEE 802.11 уже существует и называется kr00k. Он позволяет перехватывать некоторый Wi-Fi-трафик, зашифрованный WPA2.
До сих пор не было подтвержденных случаев атак с помощью новой уязвимости. Однако специалисты все же рекомендуют предпринять ряд мер, чтобы защититься от потенциальных злоупотреблений. Инженеры из Северо-Восточного университета в своей работе предлагают внимательнее относиться к системам, которые совсем недавно ушли в спящий режим и теперь вновь проявляют активность в сети.
Исследователи также рекомендуют не забывать о защите фреймов управления (MFP). Хотя механизм лишь усложняет работу хакерам. Наконец, можно распределить клиенты по разным VLAN. Такой подход позволяет ограничить ущерб, который способен нанести хакер.
В то же время резиденты Hacker News в тематическом треде отметили, что атаки такого рода в первую очередь ориентируются на кражу фреймов, не защищённых дополнительными мерами безопасности. Даже поставщики сетевого оборудования называют эту уязвимость «оппортунистской», то есть ей можно противостоять с помощью грамотной настройки сети. Раз она связана с кражей фреймов в очереди, их необходимо шифровать еще до того, как они в неё попадут. Один из пользователей площадки рассказал, что настраивал архитектуру с шифрованием фреймов в облаке и туннелированием по IP. В этом случае данные шифровались задолго до того, как попадали в буферную очередь.
Также можно использовать средства безопасности, построенные по модели honeypot. Они имитируют маршрутизатор, отвлекают внимание хакеров и позволяют заметить готовящуюся атаку заранее.