Joriy yilning 26 aprel kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining 2017 yilning I choragidagi faoliyati sarhisobi, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirishning borishi, istiqboldagi vazifa hamda loyihalarni belgilashga bag‘ishlangan Hay’at majlisi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda Vazirlikning rahbar va mas’ul xodimlari, hududiy boshqarma boshliqlari, axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasida faoliyat yurituvchi kompaniyalar, korxonalar va tashkilotlar va ularning hududiy rahbarlari ishtirok etishdi. Hududiy rahbarlarning majlisda ishtiroki videokonferensiya orqali ta’minlandi. Shuningdek, yig‘ilishda ommaviy axborot vositalari ishtirok etdilar.
Hay’at yig‘ilishida mamlakatdagi AKT sohasi rivojlanishi va hozirgi holati har taraflama va tanqidiy tahlil ruhida o‘tdi.
Hay’at yig‘ilishida ta’kidlanganidek, 2017 yilning I choragida axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish tizimida faoliyat yuritayotgan korxonalar tomonidan ko‘rsatilgan xizmatlar hajmi 1,61 trillion so‘mni (2016 yilning shu davriga solishtirganda o‘sish 12,5%) tashkil etdi.
Shu bilan birga, korxonalar oldiga mavjud zahiralarni to‘liq ishga solish hamda xizmatlar ko‘rsatish ko‘lamini kengaytirish, daromadni oshirish yuzasidan sohadagi har bir muassasa rahbari oldiga vazifa qo‘yildi.
2017 yilning yanvar-mart oylarida soha korxonalarining eksport ulushi 2016 yilning shu davriga nisbata o‘sish hajmi 3.3 %ga, ya’ni $28,92 mln.ga oshgan. Tizimdagi muassasa rahbarlariga xorijiy hamkorlar bilan shartnomalar imzolash evaziga eksport hajmini oshirish bo‘yicha vazifalar berildi.
Hay’at majlisi ishtirokchilari Respublikadagi telekommunikatsiya tarmoqlarining rivojlanishi, jumladan markazdan olis, qishloq hududlarida bu boradagi natijalar holatini ham muhokama qilib, bu yo‘nalishdagi ishlar tanqid ostiga olindi va “O’zbektelekom” AK rahbariyatiga aholini keng polosali internet bilan qamrab olish yuzasidan reja va chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqish vazifasi yuklatildi.
Qayd etilganidek, O’zbekiston Respublikasini rivojlantirish bo‘yicha 5 ta ustuvor yo‘nalishlarga oid Harakatlar strategiyasida ko‘zda tutilgan jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash tizimini rivojlantirish, jumladan O’zbekistonning barcha hududlarida Xalq qabulxonalari faoliyatining yo‘lga qo‘yilishi, dalat rahbarining Virtual qabulxonasi hayotga olijanob bir g‘oyaning tatbiq etilishiga zamin yaratdi: “Inson manfaatlari – barcha narsadan muhim”.
Tizimda yuridik va jismoniy shaxslar murojaatlari bilan ishlash holatiga alohida diqqat qaratildi. 2017 yilning I choragida vazirlikka 3408 ta murojaat kelib tushgan. Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining virtual qabulxonasi orqali 2624 ta, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining virtual qabulxonasi orqali 531 ta, Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali 106 ta, shuningdek yozma shaklda 147 ta murojaat kelib tushgan. 2016 yilning IV choragiga nisbatan murojaatlar miqdori 11 foizga kamaygan.
Vazirlik murojaatchilar ishonchini oshirish hamda ular bilan bevosita ishlash bo‘yicha muntazam chora-tadbirlar olib boradi. Natijada, vazirlik virtual qabulxonasi orqali qabul qilingan murojaatlar miqdori 67 foizga oshib, Prezident virtual qabulxonasi orqali kelib tushayotgan murojaatlar 5 foizga kamaygan. Shuningdek, og‘zaki va yozma murojaatlar ham 23 foizga qisqargan. Bu – Vazirlik virtual qabulxonasi orqali aholi bilan yaqindan ishlash o‘z samarasini berayotganini anglatadi.
Tahlillar shuni ko'rsatmoqdaki, murojaatlarning 37 foizi pochta xizmatlari, 12,5 foizi aloqa tarmoqlari, 11 foizi internet xizmatlari, 8 foizi mobil aloqa xizmatlari to'g'risida. Shuningdek, 3 foizi sohadagi muassasa va korxona rahbarlari ustidan shikoyatlar.
Aholi murojaatlarini hududlar kesimida ko'radigan bo'lsak, ularning aksariyati Toshkent shahri (31%), Toshkent viloyati (13 foiz), Farg'ona viloyati (9%) aholisidan kelib tushgan. Yig'ilishda aholi murojaatlari bilan ishlashda yo'l qo'yilayotgan xato-kamchiliklarga oydinlik kiritildi.
Shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasi aholisidan qilingan murojaatlar soni 106% ga, Andijon – 73%, Qashqadaryo va Naviy – по 32%, Namangan – 3%, Surxondaryo – 18%, Sirdaryo – 60% hamda Farg‘ona – 28% ga oshgan. Bu masalada hududiy boshqarmalarning faoliyati tanqidiy baholandi.
Vazirlik tizimidagi muassasalar, operator va provayderlarga veb-sayt hamda telefon aloqasi orqali aholi bilan to'g'ridan-to'g'ri muloqotni mustahkamlash yuzasidan topshiriq berildi. Aloqa, axborotlashtirish va telekommunikatsiya texnologiyalari sohasida nazorat bo‘yicha davlat inspeksiyasiga sifatli simli va mobil aloqa, internet xizmatlarini ko‘rsatish bo‘yicha tizimli nazorat o‘rnatish vazifasi yuklatildi.
Respublika hududlari bo‘ylab mobil aloqa tarmoqlarining rivojlanish holati muhokama qilinib, bir nechta aholi punktlari va qishloqlarning mobil aloqa tarmoqlari bilan qamrab olinmagani, shu munosabat bilan, mazkur hudularda mobil aloqa baza stansiyalarini ishga tushirish bo‘yicha tezkor choralar ko‘rish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Aholiga keng polosali internet xizmatlaridan foydalanish holati tanqid ostiga olindi. Bugungi kunda O’zbekistondagi jami keng polosali xizmat ko‘rsatuvchi portlar soni 860 mingtani tashkil qiladi. 2016 yilning I choragiga nisbatan o‘sish 14,4%. Shuningdek, foydalanilayotgan portlar soni 525,9 mingtani, o‘sish esa 10,1% ni tashkil qiladi. Hisobot davrida portlardan foydalanish O’zbekistonning qator hududlarida kamaygan. Shu sababli, bu borada ko‘rsatkichlarimiz jahonning rivojlangan mamlakatlari bilan solishtirib ko‘rganda – juda past.
"O‘zbektelekom" AK rahbariyatiga keng polosali internet tarmoqlarini kengaytirish, xususan optik tolali aloqa liniyalarini abonentlargacha yetkazishga oid reja ishlab chiqish vazifasi topshirildi.
Yig‘ilishda O’zbekistonda raqamli televideniyeni joriy qilish bosqichma-bosqich amalga oshirilayotgani, bugunda aholining 95 foiz qismi raqamli kanallarni ko‘rish imkoniga egaligi qayd etildi. Shu bilan birga, mas’ullarga manfaatdor tashkilotlar bilan birgalikda Vazirlar Mahkamasining analog televideniye signallarini bosqichma-bosqich o‘chirish bo‘yicha qaror loyihasini tayyorlashni tezlashtirish vazifasi topshirildi.
"Elektron hukumat" tizimini rivojlantirish markazi tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar, jumladan aholi hamda tadbirkorlik subyektlar ehtiyojidan kelib chiqib interaktiv xizmatlarning joriy qilinishi yetarli darajada tashkil etilmayotgani qayd etildi. Shu munosabat bilan, yig'ilishda markaz faoliyati har tomonlama va tanqidiy baholanib, "Elektron hukumat" tizimini rivojlantirish markazi direktori Sh.Habibullayevga nisbatan intizomiy chora qo‘llanildi. Shuningdek, Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalining yangi talqinini ishga tushirishni tezlashtirish, interaktiv xizmatlarni joriy qilish barobarida songa emas, ularga bo'lgan talab hamda sifatga alohida e'tibor qaratish vazifalari yuklatildi.
Qayd etilganidek, davlat organlari tomonidan yangi elektron xizmatlarning ishlab chiqilishi va joriy qilinishi yetarli darada emas. Shu munosabat bilan, UZINFOCOM Markaziga yangi onlayn xizmatlarni ishlab chiqish yuzasidan qat’iy nazoratni yuritish vazifasi yuklandi. “Elektron hukumat” tizimini rivojlantirish markaziga elektron hukumat tizimini joriy qilishning yangi modullarini tatbiq etish bo‘yicha ishlarni amalga oshirishni jadallashtirishi zarurligiga urg‘u qaratildi.
Ta’lim muassasalarini ZiyoNET tarmog‘idan foydalanishi qoniqarsiz deb topilib, garchi maktab, litsey, kollej va oliy ta’lim muassasalarining ulanganlik holati yaxshi bo‘lsa-da, yoshlarning tarmoqdan foydalanish ko‘rsatkichlari pastligicha qolayotgani aytildi. Shu munosabat bilan, UZINFOCOM Markazi direktori H.Isayevga yo'l qo'yilgan kamchiliklar ko'rsatib o'tildi, yoshlar tomonidan ZiyoNET tarmog'ining ta'limiy resurslaridan foydalanish ko'lamini oshirish bo'yicha ta’lim muassasalari bilan yaqindan hamkorlik qilish vazifasi berildi.
Hay’at yig‘ilishi ishtirokchilari dasturiy ta’minot mahsulotlari ishlab chiqarish sohasining rivojlanishiga alohida diqqat qilishdi. Ayni kunda O’zbekistonda 678 ta dasturiy ta’minot ishlab chiqaruvchi tadbirkorlik subyektlari ro‘yxatga olingan. 2017 yilning I choragida ular tomonidan 25,5 mlrd so‘mlik xizmatlar ko‘rsatilib, $131 ming dollarlik mahsulot tashqi bozorga sotilgan. Bu yo‘nalishda O’zbekiston Respublikasi Prezidentining “Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini tubdan takomillashtirish to‘g‘risida”gi farmoni loyihasini manfaatdor tashkilotlar bilan kelishuvga tayyorlashni tezlashtirish lozimligi ta’kidlandi.
“O’zbekiston pochtasi” AJ va “Matbuot tarqatuvchi” AKning moliyaviy-iqtisodiy holatini yaxshilash masalalari atroflicha o‘rganildi. Jumladan, mazkur muassasalarning o‘z faoliyatlarini tubdan takomillashtirishni, yangi xizmatlar joriy qilish va yaxshilashni ko‘rib chiqishlari kerak. “O’zbekiston pochtasi” AJ faoliyatining sustligi qayd etilib, jamiyat rahbariyatiga xalqaro tajriba asosida faoliyatini tashkil qilishi bo‘yicha topshiriqlarning bajarilmayotgani aytildi. Shu munosabat bilan, jamiyat rahbariyatiga O'zbekiston Respublikasining "Elekton hukumat to'g'risida"gi qonuni asosida yangi pochta xizmatlarini joriy qilishni jadallashtirish vazifasi yuklatildi.
"O'zbekiston pochtasi" AJ faoliyatida fuqarolar bilan ishlash tahlillari muayyan hudularda pochta xizmatlarini ko'rsatish bo'yicha shikoyatlarning sezilarli darajada o'sganini ko'rsatmoqda. Shuni inobatga olib, jamiyat rahbariyatiga jamiyatning Qoraqalpog'iston Respublikasi, Surxondaryo, Andijon, Farg'ona, Qashqadaryo, Sirdaryo viloyatlaridagi bo'linmalarining faoliyatini tanqidiy o'rganib, natijalari bo'yicha bo'linmalarning boshliqlariga nisbatan shaxsiy javobgarlik choralarini ko'rish vazifasi belgilandi.
Shuningdek, Hay’at yig‘ilishida soha uchun kadrlar tayyorlash, kadrlar zahirasini yaratish masalalari ham ko‘rib chiqilib, tegishli bo‘linmalarga rahbar lavozimlarga kadrlar zahirasini tayyorlash vazifasi berildi. Toshkent axborot texnologiyalari universitetiga bo‘lajak qabul jarayonlarini ochiq va oshkora tashkil etish, ta’lim jarayonini yaxshilash hamda professor-o‘qituvchilar tarkibini yaxshilash, shuningdek ilmiy tadqiqot faoliyatini takomillashtirish choralarini ko‘rish topshirig‘I yuklatildi.
Sohada faoliyat ko'rsatayotgan har bir rahbar diqqati mamlakat rahbarining 2017 yil 11 apreldagi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining hujjatlari va topshiriqlari samarali va natijali ijro etilishi, shuningdek, ijro intizomi mustahkamlanishi uchun rahbarlar va mansabdor shaxslarning shaxsiy javobgarligini oshirish bo‘yicha qarori talablarini so'zsiz ta'minlash zarurligiga qaratildi.

Подведены итоги работы сферы ИТ и коммуникаций за первый квартал
26 апреля состоялось заседание Коллегии Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, посвященное итогам работы отрасли за первый квартал 2017 года, ходу внедрения и развития информационно-коммуникационных технологий.
В работе Коллегии приняли участие руководители управлений, отделов Министерства, акционерных компаний, предприятий и организаций сферы. Участие в заседании территориальных органов Министерства, а также региональных предприятий сферы обеспечивалось посредством видеоконференцсвязи. В заседании также приняли участие представители средств массовой информации.
На заседании участники критически проанализировали состояние и перспективы развития отрасли в стране.
Было отмечено, что в первом квартале 2017 года предприятия отрасли оказали услуг на 1,61 трлн. сумов, что на 12,5% выше по сравнению с аналогичным периодом 2016 года.
При этом было отмечено, что предприятия должны полностью использовать существующие резервы и увеличить объем оказываемых услуг. Увеличение доходов определено приоритетом для всех руководителей предприятий отрасли.
Экспорт предприятий отрасли в январе-марте 2017 года вырос на 3,3% по сравнению с тем же периодом прошлого года и составил $28,92 млн. Руководителям предприятий было поручено постоянно работать над увеличением объемов экспорта через развитие контактов с зарубежными партнерами и экспортного потенциала предприятий.
Участники коллегии рассмотрели вопрос о развитии телекоммуникационных сетей в республике, включая сельскую местность. Подвергнута критике проводимая работа по этому направлению. Руководству АК «Узбектелеком» поручено разработать планы и графики по подключению новых объектов жилья к широкополосным сетям.
Отмечено, что системная реализация принятой Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан, внедрение качественно новой системы работы с обращениями физических и юридических лиц, а также создание и организация деятельности во всех территориях республики Народных приемных Президента Республики Узбекистан и Виртуальной приемной главы государства обеспечили последовательное и эффективное воплощение в жизнь благородной идеи «Интересы человека – превыше всего».
Отдельно рассмотрено состояние работы с обращениями юридических и физических лиц. В течение 1 квартала 2017 года в Мининфоком поступило всего 3408 обращений, в том числе через Виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан – 2624 обращений, через Виртуальную приемную Министерства – 531 обращение, через Единый портал интерактивных государственных услуг – 106 обращений, письменные обращения – 147. Общее количество обращений стало на 11% меньше по сравнению с четвертым кварталом прошлого года.
Мининфоком постоянно ведет работу по повышению доверия обращающихся и стремится эффективно работать с обращениями напрямую. Так количество обращений направленных напрямую через Виртуальную приемную Министерства увечилось на 67%, а обращения через Виртуальную приемную Президента снизилось на 5%. На 23% снизилось количество письменных и устных обращений. Это говорит о том, что работа с обращениями непосредственно через Виртуальную приемную министерства стала намного эффективней.
Анализ показывает, что 37% обращений поступили по почтовым услугам (переводы, пенсии, алименты и другие услуги), 12,5% - по сетям связи, 11% - по услугам интернета, 8% - по услугам мобильной связи, а также 3% жалобы были поданы на руководителей различных предприятий отрасли.
Если рассматривать количество обращений в разрезе по регионам страны, то самая большая часть обращений поступила из города Ташкент (31% от всех обращений), далее следуют Ташкентская (13%) и Ферганская (9%) области. Указано наличие фактов нарушения исполнительской дисциплины при работе с обращениями граждан.
При этом количество обращений увеличилось в Республике Каракалпакстан на 106%, Андижане – 73%, Кашкадарье и Навои – по 32%, Намангане – 3%, Сурхандарье – 18%, Сырдарье – 60% и Фергане – 28%. Всесторонне и критически оценена работа территориальных управлений этих областей Министерства.
Руководителям подразделений министерства, операторам и провайдерам связи были даны указания усилить прямой диалог с заявителями через официальные сайты и телефоны «горячей линии», с тем, чтобы усилить контроль за реагированием на обращения пользователей услуг. Государственной инспекции по надзору в сфере связи, информатизации и телекоммуникационных технологий было поручено совершенствовать систему постоянного контроля над качеством оказания услуг фиксированного и мобильного подключения к сети интернет и телефонной связи.
Обсуждены вопросы развития сети мобильной связи по всей территории республики. Было отмечено, что некоторые населенные пункты и села еще не охвачены сетями мобильной связи. В этой связи даны указания по принятию мер для разработки механизма упрощения процесса получения разрешений на эксплуатацию базовых станций мобильной связи.
Подвергнуто критике и развитие сетей широкополосного доступа. На сегодняшний день общее количество портов в Узбекистане составляет 860 тыс. штук (рост 14,4% по сравнению с первым кварталом 2016 года). При этом число используемых портов составляет 525,9 тыс. единиц (рост 10,1%). В отчетном периоде использование портов снизилось в некоторых регионах Узбекистана. По этому показателю Узбекистан сильно отстает от развитых стран мира.
АК «Узбектелеком» поручено разработать план работы по развитию сетей широкополосного доступа в частности ускорению внедрения волоконно-оптических линий связи до абонентов.
Было отмечено, что в Узбекистане поэтапно внедряется цифровое телевидение. Сегодня охват населения цифровым телевидением составляет 95%. При этом поручено ускорить работы по согласованию с заинтересованными госорганами проекта постановления Кабинета Министров по поэтапному отключению аналоговых сигналов телевидения с 2018 года.
Отдельной критике подверглись проводимые работы по развитию системы «Электронного правительства», в частности, необходимости внедрения реально востребованных населением и предпринимателями интерактивных государственных услуг. В этой связи, на заседании всесторонне и критически оценена работа и принята дисциплинарная мера в отношении директора Центра развития системы «Электронного правительства» Ш.Хабибуллаева. Также поручено усилить работу по запуску новых интерактивных услуг и совершенствования существующих, путем создания новой версии Единого портала интерактивных государственных услуг. При этом уделять особое внимание не на количество интерактивных услуг, а на их востребованность и качество реализации.
Отмечено, что государственные органы недостаточно активно разрабатывают и внедряют новые веб-услуги. Центру UZINFOCOM поручено взять под строгий контроль за процессом разработки и внедрения новых онлайн услуг государственных органов. Подчеркнуто, что Центр электронного правительства должен усилить свою работу по развитию системы электронного правительства и внедрению новых модулей.
Критически проанализирована работа по подключению учебных заведений к сети ZiyoNET. Несмотря на представляемые отчеты о том, что все школы, лицеи, колледжи и вузы подключены к сети ZiyoNET, уровень использования данной сети молодежью остается низким. В этой связи, руководителю Центра UZINFOCOM Х.Исаеву указано на допущенные недостатки и поручено принять меры по кооперации с образовательными учреждениями для обеспечения доступа учащихся к образовательным ресурсам сети ZiyoNET.
Отдельно участники заседания рассмотрели развитие отрасли программного обеспечения. Сегодня в Узбекистане в качестве производителей программных продуктов зарегистрировались 678 предприятий. В первом квартале они оказали услуг на 25,5 млрд. сумов. В этом контексте отмечена необходимость ускорения процесса согласования проекта Указа Президента Республики Узбекистан «О мерах по коренному совершенствованию развития сферы информационно-коммуникационных технологий» с заинтересованными госорганами.
Рассмотрены вопросы улучшения финансово-экономических показателей АО «Узбекистон почтаси» и АК «Матбуот таркатувчи». В частности, эти предприятия должны принять меры по кардинальному совершенствованию их деятельности, внедрению новых услуг и улучшению их качества. Отмечена слабая работа АО «Узбекистон почтаси» по трансформации её деятельности с учетом международного опыта. Год за годом руководству общества поручается принять меры в этом направлении. Но, к сожалению, нет значимых результатов. В этой связи, руководству общества поручено принять необходимые меры по незамедлительному внедрению новых видов услуг почтовой связи, в том числе в соответствии с Законом «Об электронной коммерции».
Анализ работы с обращениями граждан в деятельности АО «Узбекистон почтаси» показал, что число жалоб населения на оказание почтовых услуг в отдельных регионах значительно выросло. В этой связи, руководству общества поручено критически рассмотреть, и по результатам принять меры персональной ответственности в отношении руководителей филиалов общества в Республике Каракалпакстан, Сурхандарьинской, Андижанской, Ферганской, Кашкадарьинской и Сырдарьинской областях.
На коллегии были рассмотрены вопросы по подготовке кадров в отраслевых вузах и создания резерва кадров. Соответствующим структурам даны задания по созданию кадровых резервов для руководящих должностей. Ташкентскому университету информационных технологий поручено принять меры по обеспечению объективности приемного процесса, повышению качества образования и подготовки профессорско-преподавательского состава, а также совершенствованию исследовательской деятельности.
Внимание каждого руководителя, работающего в отрасли было обращено на необходимость обеспечения безусловного выполнения постановления Президента страны от 11 апреля текущего года по повышению персональной ответственности руководителей и должностных лиц за эффективное и результативное исполнение актов и поручений Президента Республики Узбекистан, а также за укрепление исполнительской дисциплины.
По итогам обсуждения вопросов повестки дня заседания Коллегии приняты соответствующие решения, в которых определены практические меры по дальнейшему развитию отрасли.