“Qadring baland bo‘lsin, ona tilim”
Navoiy viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatida “Qadring baland bo‘lsin, ona tilim” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
Unda Navoiy viloyati Xalq ta’limi boshqarmasi xodimi Sh.B.Toshmurodov hamda Navoiy viloyati EMMX xodimlari ishtirok etdi.
Ma’ruzalarda qayd etilganidek, ona tili – millatning ruhi, uning or-nomusi, ma’naviy qiyofasi, orzu-umidlarining namunasidir. Ona tili millatning birligi va birdamligining timsolidir. U millatni yagona xalq sifatida o‘z atrofida birlashtiradi va dunyoda borliqni ta’minlaydi. Har bir millatning o‘z Vatani, oilasi bo‘lgani kabi uning jonajon va betakror ona tili ham bo‘ladi. Inson uchun uning Vatani, ota-onasi, oilasi qanchalik qadrli bo‘lsa, uning ona tili ham shu qadar aziz va muqaddas bo‘ladi. Hattoki, go‘dak ham o‘z Vatanini, ota-onasini, dunyoni o‘z ona tili orqali anglaydi va atay boshlaydi. Farzand tarbiyasida onaning o‘rni beqiyos bo‘lganidek, insonning hayotda o‘z o‘rnini topishida, kamolotga erishuvida tilning o‘rni ulkan ahamiyatga ega. Shu bois tilni, onaga qiyoslab ona tili deb ataydilar.
Biz o‘z ona-tilimizni asrab-avaylashimiz, uning nufuzini oshirishimiz, go‘zal va sofligini avlodlarga meros sifatida qoldirishimiz, dunyoga tanitishda o‘z hissamizni qo‘shishimiz kerak. “Til yashasa, millat yashaydi”. Agar biz o‘z tilimizning ko‘rkamligi, boyligini dunyoga tarannum etsak, millatimiz yanada charog‘on bo‘ladi va birligimiz mustahkam bo‘ladi. O‘zbek yozuvchisi Abdulla Qodiriy bejiz aytmagan “O‘zbek tili kambag‘al emas, balki o‘zbek tilini kambag‘al deguvchilarning o‘zi kambag‘al. Ular o‘z nodonliklarini o‘zbek tiliga to‘nkamasinlar”
Oxirgi yillarda yurtimizda davlat tiliga alohida e’tibor qaratilmoqda. Misol uchun, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 21-oktabrdagi PF-5850-son “O‘zbek tilining davlat tili sifatidagi nufuzi va mavqeini tubdan oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi hamda 2020-yil 20-oktabrdagi PF-6084-son “Mamlakatimizda o‘zbek tilini yanada rivojlantirish va til siyosatini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmonlari yurtimizda davlat tilini to‘laqonli joriy qilishda dasturilamal vazifasini o‘tamoqda. Bundan tashqari, Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 10-fevraldagi 61-son Qarori asosida mamlakatimizda lotin yozuviga asoslangan o‘zbek alifbosiga bosqichma-bosqich to‘liq o‘tish bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirilyapti.
Davra suhbati yakunida davlat tili targ‘ibotini kuchaytirish bo‘yicha o‘zaro hamkorlik qilish yuzasidan taklif va mulohazalar bildirildi.

Пусть возвышается ценность твоя, родной язык!
В Службе электромагнитной совместимости Навоийской области состоялся семинар на тему «Пусть возвышается ценность твоя, родной язык!».
В нем приняли участие сотрудник Управления народного образования Навоийской области Ташмуродов Ш.Б. и работники СЭМС Навоийской области.
Как было отмечено на семинаре, родной язык – это душа нации, ее честь, духовный образ, пример мечтаний и надежд. Родной язык является символом единства и сплоченности нации. Он объединяет вокруг себя нацию как единый народ и обеспечивает существование в мире. У каждого народа есть своя Родина, семья, а также свой живой и неповторимый родной язык. Насколько дорога человеку его Родина, родители, семья, настолько же драгоценен и священен для него родной язык. Даже маленький ребенок познает свою Родину, родителей и мир через родной язык, на котором начинает говорить. Как несравнима роль матери в воспитании ребенка, так и роль языка очень важна в достижении зрелости и обретении места в жизни.
Мы должны беречь наш родной язык, повышать его престиж, оставить его красоту и чистоту в наследство потомкам, вносить свой вклад в его распространение в мире. «Если жив язык, живёт нация». Если мы прославим миру красоту и богатство нашего языка, наша нация станет ярче, а наше единство – крепче. Узбекский писатель Абдулла Кадыри не зря сказал, что «Узбекский язык не беден, но бедны те, кто называет узбекский язык бедным. Они не должны переносить свое невежество на узбекский язык».
В последние годы государственному языку в нашей стране уделяется особое внимание. Например, Указы Президента Республики Узбекистан № УП-5850 от 21 октября 2019 года «О мерах по коренному повышению престижа и положения узбекского языка как государственного» и № УП-6084 от 20 октября 2020 года «О дальнейшем развитии узбекского языка в нашей стране и мерах по совершенствованию языковой политики» служат программой полного введения государственного языка в нашей стране. Кроме того, на основании Постановления Кабинета Министров № 61 от 10 февраля 2021 года в стране проводится планомерная работа по поэтапному полному переходу на узбекский алфавит на основе латиницы.
В завершение круглого стола прозвучали предложения и замечания относительно взаимного сотрудничества по усилению продвижения государственного языка.