Respublikada raqamli infratuzilmani jadal rivojlantirish, shahar va qishloq hududlari o‘rtasidagi “raqamli tafovut”ni bartaraf etish hamda taqdim etilayotgan telekommunikatsiya xizmatlari sifatini oshirish uchun zarur shart-sharoitlar yaratish maqsadida mamlakatimizda qator ijobiy o‘zgarishlar amalga oshirilib kelinmoqda.
Ma’lumki, qishloq joylarda mobil telekommunikatsiya tarmoqlarini rivojlantirish sohamizning eng muhim vazifalardan biri hisoblanadi. Mobil aloqa operatorlari tomonidan bosqichma-bosqich olis qishloq joylarda mobil aloqa tayanch stansiyalari qurilib ishga tushirilmoqda. Buning natijasida qishloq joylarda mobil aloqa va mobil internet qamrovlari kengayib, aholiga zamonaviy telekommunikatsiya xizmatlari ko‘rsatib kelinmoqda. Biroq, ushbu yonalishda ayrim o‘z yechimini kutayotgan muammolar saqlanib qolmoqda, ya’ni mobil aloqa va mobil internet qamrovi mavjud bo‘lmagan olis hududlarda joylashgan kam sonli aholi punktlarimiz hali ham bor. Mobil aloqa operatorlari olis qishloq joylarda yangi mobil aloqa tayanch stansiyalarini qurishga shoshmasliklarining eng katta sababi bu - aholi soni nisbatan kam bo‘lgan hududlarda yangi o‘rnatiladigan mobil aloqa tayanch stansiyalarini qurish va ishga tushirish bilan bog‘liq sarf-xarajatlarning uzoq muddatlarda qoplanishi hisoblanadi.
Shu sababli davlatimiz - bosh islohotchi sifatida shahar va qishloq hududlari o‘rtasidagi “raqamli tafovut”ni bartaraf etish maqsadida bir qator rag‘batlantiruvchi iqtisodiy dastaklarni ishga solish yoli bilan mobil aloqa operatorlari tomonidan olis qishloq joylarda yangi mobil aloqa tayanch stansiyalarini jadallik bilan qurish va ishga tushirish uchun barcha zarur shart-sharoitlarni yaratib bermoqda. Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 19 noyabrdagi 699-sonli “O‘zbekiston Respublikasi telekommunikatsiya infratuzilmasini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga asosan Transport vazirligi, Energetika vazirligi, Turizm va sport vazirligi, “Hududiy elektr tarmoqlari” AJ, “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ simli, mobil va simsiz telekommunikatsiya tarmoqlarini rivojlantirish va modernizatsiya qilish loyihalarini amalga oshirishda telekommunikatsiya operatorlari va provayderlariga temir yo‘l va magistral avtomobil yo‘llari, turistik ob’yektlar infratuzilmalaridan, xususan yuqori kuchlanishli elektr uzatish tarmoqlari tayanchlaridan texnik imkoniyatlardan kelib chiqqan holda, belgilangan tartibda, birgalikda tekin foydalanishga ruxsat berishi kerakligi ko‘rsatilgan.
Endilikda, belgilangan tartibda, mobil aloqa operatorlari tomonidan yuqori kuchlanishli elektr uzatish tarmoqlari tayanchlaridan texnik imkoniyatlardan kelib chiqqan holda, tekin foydalanishlari mumkin bo‘ladi. Demak, ayrim holatlarda mobil aloqa tayanch stansiyasi uskunalari va antennalarini o‘rnatish uchun mo‘ljallangan yangi antenna-machta inshootlarini qurishga ehtiyoj qolmaydi. Buning natijasida qishloq joylarda yangi mobil aloqa tayanch stansiyalarining ishga tushirish bilan bog‘liq vaqt va katta moliyaviy harajatlar keskin qisqarishiga olib keladi. Yuqoridagi qaror ijrosini o‘z vaqtida va samarali tashkil etish maqsadida quyidagi masalalarga alohida e’tibor berish kerak deb hisoblayman:
1. Joylarda manfaatdor tashkilotlarning mutaxassislaridan iborat ishchi guruh tuzib mobil aloqa va mobil internet qamrovi mavjud bo‘lmagan olis hududlarda “Hududiy elektr tarmoqlari” AJ va “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJlarga qarashli bo‘lgan barcha yuqori kuchlanishli elektr uzatish tarmoqlari tayanchlarining texnik imkoniyatlarini o‘rganib chiqish zarur;
2. Ishchi guruh tomonidan mobil aloqa tayanch stansiyalarining uskunalari va antennalarini o‘rnatish uchun mos keladigan yuqori kuchlanishli elektr uzatish tarmoqlari tayanchlarining ro‘yxati shakillantirilishi lozim;
3. Mobil aloqa tayanch stansiyalarining barqaror ishlashiga yuqori kuchlanishli elektr uzatish liniyalaridan (EUL) tarqalishi mumkin bo‘lgan elektromagnit maydonning salbiy ta’sirini oldini olish maqsadida EULdan sanoat radioxalaqitlarning darajasini o‘lchash bo‘yicha tashkiliy-texnik chora-tadbirlar majmuini amalga oshirish kerak bo‘ladi;
4. EUL tayanchlari bevosita aholi punktlarida joylashishi mumkinligini inobatga olib tayanchlar ro‘yxatini O‘zbekiston Respublikasi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmatidan mobil aloqa tayanch stansiyalarini o‘rnatish mumkinligi bo‘yicha zarur xulosalarni olish maqsadga muvofiq bo‘ladi;
5. O‘zbekiston Respublikasi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati va boshqa nazorat qiluvchi organlardan zarur xulosalar olinganidan so‘ng mobil aloqa operatorlari O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 22 dekabrdagi 801-sonli “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish to‘g‘risida”gi qaroriga asosan mobil aloqa tayanch stansiyalarini qurish uchun ruxsatnomalarni rasmiylashtirishi talab etiladi.

В целях ускоренного развития цифровой инфраструктуры в республике, устранения «цифрового разрыва» между городскими и сельскими населёнными пунктами, а также создания необходимых условий для повышения качества предоставляемых телекоммуникационных услуг в нашей стране осуществляется ряд позитивных изменений.
Как известно, развитие сетей мобильной связи в сельской местности является одной из важнейших задач нашей отрасли. На сегодняшний день операторами мобильной связи поэтапно строятся и вводятся в эксплуатацию базовые станции мобильной связи в отдалённых населённых пунктах. В результате этого в сельской местности расширяется зона охвата мобильной связи и мобильного интернета, населению предоставляются современные телекоммуникационные услуги. Тем не менее, имеются ряд проблем, ожидающих своего оптимального решения, т.е. имеются ряд населённых пунктов, расположенных в отдаленных районах республики, где нет зоны покрытия мобильной связи и мобильного интернета. Основная причина по которой операторы мобильной связи не спешат строить новые базовые станции мобильной связи в отдалённых сельских районах заключается в том, что затраты, связанные со строительством и вводом в эксплуатацию новых базовых станций мобильной связи в населённых пунктах с относительно небольшим количеством населения, окупаются очень долго.
Поэтому государство, как главный реформатор, в целях преодоления “цифрового разрыва” между городскими и сельскими населёнными пунктами, путем применения стимулирующих экономических рычагов создает все необходимые условия для ускоренного строительства и запуска в эксплуатацию новых базовых станций мобильной связи в отдалённой сельской местности. В частности, на основании Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан “О мерах по дальнейшему развитию телекоммуникационной инфраструктуры Республики Узбекистан” №699 от 19 ноября 2021 года Министерство транспорта, Министерство энергетики, Министерство туризма и спорта Республики Узбекистан, АО “Худудий электр тармоклари”, АО “Узбекистон темир йуллари”, а также операторам и провайдерам телекоммуникаций при реализации проектов развития и модернизации сетей мобильной и беспроводной связи разрешено в установленном порядке, исходя из технических возможностей, совместно использовать инфраструктуру железнодорожных и магистральных автомобильных дорог, туристических объектов, а также опоры высоковольтных линий электропередач на безвозмездной основе.
Отныне, в установленном порядке, операторы мобильной связи смогут на безвозмездной основе использовать опоры высоковольтных линий электропередач, исходя из их технических возможностей. Следовательно, в ряде случаев отпадает необходимость в сооружении новых антенно-мачтовых сооружений, предназначенных для установки стационарного оборудования и антенн мобильной связи. Это приведёт к значительному сокращению времени и крупных финансовых затрат, связанных с запуском новых базовых станций мобильной связи в сельской местности. В целях своевременной и эффективной организации исполнения вышеуказанного постановления, считаю необходимым уделить особое внимание следующим вопросам:
1) Необходимо на местах создать рабочую группу из числа специалистов заинтересованных организаций и изучить технические возможности всех опор высоковольтных линий электропередач, принадлежащих АО ”Худудий электр тармоклари" и АО “Узбекистон темир йуллари” в сельской местности, где отсутствует покрытие мобильной связи и мобильного интернета;
2) Рабочей группой должен быть подготовлен перечень опор высоковольтных линий электропередач, наиболее подходящих для установки оборудования и антенн базовых станций мобильной связи;
3) В целях недопущения негативного влияния возможного электромагнитного поля, излучаемого высоковольтной линией электропередач (ЛЭП), на стабильную работу базовых станций мобильной связи необходимо произвести комплекс организационно-технических мероприятий по измерению уровней индустриальных радиопомех от ЛЭП;
4) Учитывая, что опоры ЛЭП могут быть расположены непосредственно в населенных пунктах, целесообразно получить от Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здравоохранения Республики Узбекистан необходимые заключения о возможности установки базовых станций мобильной связи;
5) После получения необходимых заключений от Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Республики Узбекистан, а также других надзорных органов операторы мобильной связи должны оформить разрешения на строительство базовых станций мобильной связи согласно Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан “О регулировании в области использования радиочастотного спектра и использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств” № 801 от 22 декабря 2020 года.