“Elektromagnit moslashuv markazi” davlat unitar korxonasi markaziy apparati bo‘lim va xizmatlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar Elektromagnit moslashuv xizmatlari xodimlari uchun “ZOOM” ilovasi orqali “Milliy va umuminsoniy qadriyatlar” deb nomlangan o‘quv soati o‘tkazildi.
Bunda, O'zbekistonda xizmat ko'rsatgan madaniyat xodimi Muslimbek Yo'ldoshev ma'ruza qildilar.
Qadriyatlar ‒ inson uchun biror ahamiyatga ega boʻlgan voqelikning shakllari, narsalar, voqealar, jarayonlar, holatlar, sifatlar, talab va tartiblar qadrini ifodalash uchun ishlatiladigan tushuncha. U jamiyatning ijtimoiy-iqtisodiy, madaniy-ma’naviy taraqqiyotining mahsuli. Shuning uchun ham qadriyatlarda zamonning ruhi, imkoniyatlari, o‘sha zamonda yashagan odamlarning orzu-umidlari, istaklari, talab va ehtiyojlari o‘z ifodasini topadi. Zamonlar o‘tishi bilan qadriyatlarning mazmuni va ma’nosi o‘zgarib boradi. Xuddi shuning uchun ham qadriyatlarning tarbiyaviy ahamiyatiga baho berganda aniq tarixiy shart-sharoitlarni doimo nazarda tutish kerak.
Milliy qadriyatlar ‒ har bir millatning o‘ziga xos xususiyatlarini ifodalovchi falsafiy tushuncha bo‘lib, o‘sha millat bosib o‘tgan ijtimoiy taraqqiyot jarayonida shakllangan milliy madaniy meros xazinasiga qo‘shgan hissasini, ulushini ifodalaydi. Xuddi shu milliy o‘ziga xoslik va moslik millat madaniyatida, adabiyotida, san’atida, tilida, dinida, tarixiy xotirasida, yashash, ishlash va fikrlash tarzida, urf-odatlarida, rasm-rusumlarida, bayramu-sayillarida o‘z ifodasini topadi. Bir so‘z bilan aytganda, milliy qadriyatlar ‒ milliy ma’naviy madaniyat ifodasi bo‘lib, har bir millatning insoniylik xazinasiga qo‘shgan munosib hissasining hosilasidir.
Milliy va umuminsoniy qadriyatlar uygʻunligini kelgusida yangi bosqichga koʻtarish uchun hurmatli prezidentimiz oldimizga quyidagi maqsadlarni qoʻymoqda:
- jamiyatda fuqarolarning konstitutsiyaviy huquq va erkinliklarini, ularning jinsi, irqi, millati, tili, dini, ijtimoiy kelib chiqishi, eʼtiqodi, shaxsiy va ijtimoiy mavqeidan qatʼi nazar, qonun oldidagi tengligini taʼminlashga qaratilgan tizimli va izchil faoliyatni samarali tashkil etish;
- millatlararo munosabatlar sohasida tizimli asosda ilmiy, jumladan, ijtimoiy tadqiqotlar olib borish, shuningdek, mazkur yoʻnalishdagi jarayonlar rivojining muttasil monitoringini yoʻlga qoʻyish;
- millatlararo munosabatlar sohasida ilmiy maqolalar, kitoblar, ilmiy-tadqiqot materiallarini tayyorlash ishlarini kuchaytirish;
- yetakchi mahalliy va xorijiy olimlar, ekspertlar va mutaxassislar ishtirokida oʻtkazilayotgan millatlararo munosabatlar sohasida ilmiy-nazariy va ilmiy-amaliy konferensiyalar, anjumanlar, seminarlar, davra suhbatlari, maʼruzalar va boshqa tadbirlarning samarasini oshirish;
- millatlararo munosabatlar sohasidagi muammolarni oʻrganish va ularni hal etishda xorijiy tajribani tahlil qilish hamda Oʻzbekiston sharoitida ana shu tajribadan foydalanish boʻyicha takliflar ishlab chiqish;
- millatlararo totuvlikni mustahkamlash, unga xavf soladigan turli muammolarning barvaqt oldini olish va ularni profilaktika qilish, shuningdek, mazkur sohadagi tahdid va xatarlarga qarshi kurashish boʻyicha taʼsirchan taklif va tavsiyalar ishlab chiqish va amalga oshirish;
- jamiyatda koʻp millatli katta oila his-tuygʻusini, mamlakatimizda yashayotgan turli millat va elat vakillari oʻrtasida doʻstlik va totuvlikni yanada mustahkamlash, yosh avlodni Vatanga muhabbat va sadoqat ruhida tarbiyalash, fuqarolarning teng huquqliligi ularning konstitutsiyaviy huquq va erkinliklarini taʼminlash.
Ishtirokchilar bilan birgalikda Muslimbek Yo‘ldoshev hamsuhbat bo‘lgan holda o‘quv soatini olib bordilar. Shuningdek, boyligimiz bo‘lmish ona tilimiz qadr-qimmati haqida ham ta’kidlab o‘tildi.

В ГУП “ЦЭМС” прошел учебный час по теме “Национальные и общечеловеческие ценности".
Для работников отделов и служб центрального аппарата Государственного унитарного предприятия «Центр электромагнитной совместимости», «Служба электромагнитной совместимости» Республики Каракалпакстан и областей, проведен через приложение ZOOM учебный час “Национальные и общечеловеческие ценности".
С докладом выступил заслуженный работник культуры Узбекистана Муслимбек Юлдашев.
Ценности-понятие, используемое для выражения форм действительности, вещей, событий, процессов, состояний, качеств, требований и процедур, имеющих какое-то значение для человека. Он является продуктом социально-экономического, культурно-духовного развития общества. Именно поэтому в ценностях находят свое отражение дух времени, его возможности, мечты, желания, требования и потребности людей, живших в то время. С течением времени содержание и значение ценностей меняются. Так же, при оценке воспитательной значимости ценностей всегда следует иметь в виду конкретные исторические условия.
Национальные ценности-это философское понятие, выражающее особенности каждой нации, выражающее вклад в сокровищницу национального культурного наследия, сформировавшуюся в процессе социального развития, через которое прошла эта нация. Одна и та же национальная идентичность находит свое выражение в культуре, литературе, искусстве, языке, религии, исторической памяти, образе жизни, деятельности и мышлении, обычаях, живописи, праздниках. Одним словом, национальные ценности ‒ это выражение национальной духовной культуры, производная от достойного вклада каждой нации в сокровищницу человечества.
Чтобы в дальнейшем вывести гармонию национальных и общечеловеческих ценностей на новый уровень, уважаемый президент ставит перед нами следующие цели:
- эффективная организация системной и последовательной деятельности в обществе, направленной на обеспечение конституционных прав и свобод граждан, их равенства перед законом, независимо от пола, расы, национальности, языка, религии, социального происхождения, убеждений, личного и социального положения;
- проведение на системной основе научных, в том числе социальных исследований в области межнациональных отношений, а также постоянный мониторинг развития процессов в данном направлении;
- усиление работы по подготовке научных статей, книг, научно-исследовательских материалов в области межнациональных отношений;
- повышение эффективности проводимых с участием ведущих отечественных и зарубежных ученых, экспертов и специалистов научно-теоретических и научно-практических конференций, семинаров, круглых столов, лекций и других мероприятий в области межнациональных отношений;
- изучение проблем в сфере межнациональных отношений и анализ зарубежного опыта их решения, а также разработка предложений по использованию этого опыта в условиях Узбекистана;
- разработка и реализация действенных предложений и рекомендаций по укреплению межнационального согласия, своевременному предупреждению и профилактике различных угрожающих ему проблем, а также борьбе с угрозами и рисками в данной сфере;
-дальнейшее укрепление в обществе чувства многонациональной большой семьи, дружбы и согласия между представителями разных национальностей и национальностей, проживающих в нашей стране, воспитание подрастающего поколения в духе любви и преданности Родине, равноправия граждан, обеспечение их конституционных прав и свобод.
Вместе с участниками Муслимбек Юлдашев провел учебный час с собеседниками. Также было отмечено о ценности родного языка, который является нашим достоянием.