Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 11-maydagi PQ-240-son “Davlat boshqaruvi sohasida korrupsiyaviy xavf-xatarlarni bartaraf etish mexanizmlarini takomillashtirish va ushbu sohada jamoatchilik ishtirokini kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qaroriga asosan O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligining 2022-yil 31-avgustdagi 2-son, Adliya vazirligining 2022-yil 31-avgustdagi 5-son qarorlari bilan “Davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari, shu jumladan ularning hududiy bo‘linmalari, davlat ulushi 50 foizdan yuqori tashkilotlar faoliyatida korrupsiyaviy xavf-xatarlarni aniqlash va baholash uslubiyoti” tasdiqlandi.
Ushbu uslubiyotning mazmun-mohiyatini o‘rganish maqsadida 2022-yil 5-sentabr kuni Sirdaryo viloyati EMMXda davra suhbati tashkil etildi.
Tashkil etilgan ushbu tadbirda endilikda davlat tashkilotlari faoliyatidagi (vazifa va funksiyalaridagi) korrupsiyaviy xavf-xatarlarning “past”, “o‘rta” va “yuqori” darajada baholanishi tog‘risida ma’ruzachi tomonidan ma’lumot berildi.
Uslubiyotda korrupsiyaviy xavf-xatarlarning darajasini bartaraf etish choralariga alohida to‘xtalib o‘tilgan. Unga ko‘ra korrupsiyaviy xavf-xatarlarni bartaraf etish choralari quyidagi shakllarda amalga oshirilishi mumkinligi qayd etilgan:
normativ-huquqiy hujjatlar hamda ichki idoraviy hujjatlar loyihalarini ishlab chiqish;
inson omilini qisqartirish va davlat tashkiloti faoliyatini (vazifa va funksiyalarini) raqamlashtirish, shaffoflikni ta’minlash, jamoatchilik nazoratini yo‘lga qo‘yish;
davlat tashkiloti faoliyatini (vazifa va funksiyalarini) tartibga solish choralarini ko‘rish;
davlat tashkiloti xodimlari va jismoniy shaxslar o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqani maksimal darajada cheklash;
rasmiy veb-sayt va boshqa ommaviy axborot vositalarida davlat tashkiloti tomonidan amalga oshirilayotgan davlat haridlari to‘g‘risida ma’lumotlarni joylashtirish va tarqatish;
davlat xizmatlarini ko‘rsatish jarayonini soddalashtirish, asossiz cheklovlarni, ortiqcha ma’muriy tartib-taomillarni bekor qilish, byurokratik tartibga solish mexanizmlarini yo‘q qilish, taqdim etilgan hujjatlar soni va qaror qabul qilish muddatlarini qisqartirish;
davlat tashkiloti tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashishga qaratilgan tushuntirish ishlarini amalga oshirish, profilaktik suhbatlar o‘tkazish, ishonch telefonlari va aloqa kanallarida targ‘ibot ishlarini amalga oshirish;
xodimlarning korrupsiyaga qarshi kurashish va manfaatlar to‘qnashuvini boshqarish bo‘yicha ichki hujjatlarga har kuni, o‘zaro va to‘liq rioya qilishlarini nazorat qilish.
Shu bilan birga, davlat tashkiloti korrupsiyaviy xavf-xatarlarni bartaraf etish bo‘yicha qonunchilik hujjatlariga zid bo‘lmagan boshqa chora-tadbirlarni ham amalga oshirishi mumkinligi belgilab qo‘yilgan.
Davra suhbatining barcha ishtirokchilari tomonidan yangi uslubiyotning har bir bandi qizg‘in muhokama qilindi va mavzu doirasida hayotiy misollar keltirildi.
Shuni ta’kidlash joizki, uslubiyotning majburiy talablari o‘z vaqtida va to‘g‘ri bajarilishi lozim, chunki mazkur uslubiyot buzilishiga aybdor bo‘lgan shaxslar qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda javobgar bo‘lishi belgilab qo‘yildi.

В СЭМС Сырдарьинской области состоялся круглый стол по изучению методики выявления и оценки коррупционных рисков
Как известно, 11 мая 2022 года было принято Постановление Президента Республики Узбекистан № УП-240 “О мерах по совершенствованию механизмов устранения коррупционных рисков в области государственного управления и расширению участия общественности в данной сфере”. На основании данного документа 31 августа 2022 года постановлением №2 Агентства по противодействию коррупции Республики Узбекистан и постановлением Министерства юстиции Республики Узбекистан №5 от 31 августа 2022 г. была утверждена «Методика выявления и оценки коррупционных рисков в деятельности органов государственной власти и управления, в том числе их территориальных подразделениях, организациях с долей государства более 50%».
С целью изучения содержания данной методики 5 сентября 2022 года в СЭМС Сырдарьинской области был организован круглый стол.
На данном организованном мероприятии докладчик проинформировал участников круглого стола о том, что отныне коррупционные риски в деятельности (задачах и функциях) государственных организаций будут оцениваться как «низкий», «средний» и «высокий» уровень.
Отдельно в методике были затронуты меры по преодолению уровня коррупционных рисков. В нем отмечается, что меры по устранению коррупционных рисков могут быть реализованы в следующих формах:
- разработка проектов нормативных правовых актов и внутренних ведомственных документов;
- сокращение человеческого фактора и оцифровка деятельности (задач и функций) государственной организации, обеспечение прозрачности, установление общественного контроля;
- принятие мер по регулированию деятельности (задач и функций) государственной организации;
- максимальное ограничение прямого контакта между работниками государственной организации и физическими лицами;
- размещение и распространение информации о государственных закупках, осуществляемых государственной организацией, на официальном сайте и в других средствах массовой информации;
- упрощение процесса предоставления государственных услуг, отмена необоснованных ограничений, излишних административных процедур, устранение бюрократических механизмов регулирования, сокращение количества представленных документов и сроков принятия решений;
- проведение разъяснительной работы государственной организацией, направленной на борьбу с коррупцией, проведение профилактических бесед, проведение информационно-пропагандистской работы по телефонам доверия и каналам связи;
- осуществление взаимного контроля за ежедневным и полным соблюдением сотрудниками внутренних документов по борьбе с коррупцией и управлению конфликтами интересов.
При этом установлено, что государственная организация может осуществлять и иные, не противоречащие законодательству меры по устранению коррупционных рисков.
Каждый пункт новой методики с особым интересом обсуждался всеми участниками круглого стола, а также были приведены реальные жизненные примеры по обсуждаемой теме.
Необходимо отметить, что обязательные требования методики должны быть выполнены своевременно и правильно, так как установлено, что лица, виновные в нарушении данной методики, несут ответственность в порядке, установленном законодательством.