Buyuk sohibqiron Amir Temur tavalludining 688 yilligiga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi
Bugun, 9-aprel sanasida Buyuk sohibqiron Amir Temur tavalludining 688 yilligiga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi. Poytaxtimizdagi Amir Temur haykali poyida davlat va jamoat arboblari, shoir va yozuvchilar, olimlar, mahalla faollari, talaba va o‘quvchi yoshlar, mehnat jamoalari, ommaviy axborot vositalari, jamoatchilik vakillari ishtirok etishdi.
cdsffssdf.jpg
Dastlab, haykal atrofida saf tortgan Milliy gvardiya kursantlari barcha tadbir ishtirokchilarini kutib olishdi.
Tadbir boshida kirish so‘zi bilan Xalqaro Amir Temur xayriya jamoat fondi raisi, O‘zbekiston xalq yozuvchisi Muhammad Ali ochib berdi. Shundan so‘ng, “Amir Temur jangovor bayrog‘i” hisoblangan Markaziy harbiy okrug qo‘mondoni, polkovnik Farrux Ziyabayev so‘zga chiqdi. Unda, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh qo‘mondoni Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan “Amir Temur jangovor bayrog‘i” mukofoti ta’sis etilishining Vatan himoyachilarining harbiy jangovor tayyorgarligi va yuksak ma’naviy salohiyatini oshirishda tutgan o‘rni va ahamiyati haqida gapirdi.
nbfddsfsdf1000x667.jpeg
Tadbir davomida, professional boksning WBA yo‘nalishi bo‘yicha jahon chempioni Isroil Madrimov chiqish qildi. U yurtimizda sport turlarini rivojlantirish bo‘yicha yaratilayotgan imkoniyatlar va o‘zining erishayotgan yutuqlari haqida gapirib o‘tdi.
Undan so‘ng, O‘zbek Milliy akademik drama teatri direktori, O‘zbekiston xalq artisti Yodgor Sa’diyev so‘zga chiqib, u Milliy teatrda sahnalashtirilgan “ Adolat fasli” spektaklidan Amir Temur monologini ifodali o‘qidi.
Mudofaa vazirligi tizimidagi “Faxriy qorovul” bo‘linmasi hamda jangovor guruhining ko‘rgazmali chiqishlar namoyish etildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi raisi o ‘rinbosari, shoir G‘ayrat Majid hamda Temurbeklar maktabi o‘quvchilari tomonidan “Sohibqiron avlodimiz” she’rini birgalikda o‘qishdi.
Tadbir so‘ngida “Millat uchun, Vatan uchun” deb nomlangan qo‘shiq  ijro etilib, Amir Temur haykali poyiga gul qo‘yish marosimi o‘tkazildi. Mazkur marosimda “EMMM” DUK jamoasi ham Amir Temur poyiga gul qo‘ydi.

Состоялось мероприятие, посвященное 688-летию со дня рождения великого Амира Темура
Сегодня, 9 апреля, состоялось мероприятие, посвященное 688-летию со дня рождения великого Амира Темура. У подножия памятника Амиру Темуру в столице собрались государственные и общественные деятели, поэты и писатели, ученые, активисты махаллей студенты и учащаяся молодежь, представители трудовых коллективов, средств массовой информации и общественности.
cdsffssdf.jpg
Сначала всех участников мероприятия приветствовали кадеты Национальной гвардии, выстроившиеся вокруг памятника.
В начале мероприятия с вступительным словом выступил председатель Международного благотворительного общественного фонда Амира Темура, народный писатель Узбекистана Мухаммад Али. После этого выступил командующий Центральным военным округом полковник Фаррух Зиябаев, считающийся “Боевым знаменем Амира Темура”. Было сказано о роли и значении важности учреждения  Президентом Республики Узбекистан, Верховным Главнокомандующим Вооруженными силами Шавкатом Мирзиеевым  “Боевого знамени Амира Темура”, который имеет важное значение в повышении боевой готовности и высокого духовного потенциала защитников нашей Родины.
nbfddsfsdf1000x667.jpeg
Во время мероприятия выступил чемпион мира по версии WBA в профессиональном боксе Исроил Мадримов. Он рассказал о создаваемых в нашей стране возможностях по развитию спорта и о своих достижениях.
Затем выступил директор узбекского национального академического драматического театра, народный артист Узбекистана Ёдгор   Садиев, который выразительно прочитал монолог Амира Темура из спектакля  «Сезон справедливости», поставленного в Национальном театре.
Были показаны выступления подразделения « «Почетного караула»» системы Министерства обороны и боевой группы.
Также председатель Союза писателей Узбекистана, поэт Гайрат Маджид и ученики школы Темурбеков прочитали вместе стихотворение «Сахибкиронское поколение».
В завершение мероприятия была исполнена песня «За нацию, за Родину» и состоялась церемония возложения цветов к подножию памятника Амиру Темуру. На этой церемонии  сотрудники  ГУП «ЦЭМС» также возложила цветы к памятнику Амиру Темуру.