2020 йил 26-28 август кунлари Видеоконференцалоқа хизматларидан фойдаланган ҳолда радиочастота спектри ва сунъий йўлдош орбиталардан фойдаланишни тартибга солиш бўйича АСҲҲ комиссиясининг 2023 йилдаги Жаҳон радиоалоқа конференцияси ва Радиоалоқа Ассамблеясига тайёргарлик кўриш бўйича Ишчи гуруҳининг 2 йиғилиши бўлиб ўтди.
Видеоконферецияни техник қўллаб-қувватлаш ФГУП НИИР томонидан амалга оширилди.
Учрашувда Озарбайжон Республикаси, Арманистон Республикаси, Белорусия Республикаси, Қозоғистон Республикаси, Қирғизистон Республикаси, Россия Федерацияси, Ўзбекистон Республикаси алоқа маъмурияти, шунингдек ХЭИ, GSA ва АСҲҲ Ижроия қўмитаси вакиллари иштирок этишди.
Йиғилиш АР / БРК ишчи гуруҳининг раиси Алберт Багратович Налбандян олиб борди ва йиғилиш қатнашчиларига самарали ва муваффақиятли иш тилаб қолди.
Мажлис кун тартибига қуйидагилар киритилган:
- БРК-23 кун тартибидаги масалалар бўйича координаторлар ва сокоординаторлар рўйхатини шакиллантириш;
- БРК-23 кун тартибидаги масалалар бўйича матнларни тайёрлаш тартиби;
- БРК-23 кун тартибидаги масалалар бўйича Координаторларнинг материалларини кўриб чиқиш;
- БРК-23 кун тартибидаги масалалар бўйича АСҲҲ маъмуриятларининг дастлабки позициялар лойиҳаси;
- БРК-23 ва РА-23 га тайёргарлик кўриш бўйича ишчи гуруҳ билан боғлиқ халқаро тадбирлар тўғрисида.
Тадбир конструктив муҳитида бўлиб ўтди. Кун тартибидаги долзарб масалалар юзасидан тегишли қарорлар қабул қилинди.
"ЭМММ" ДУКдан қуйидагилар қатнашишди : "ЭМММ" ДУК бошлиғининг ўринбосари Хашимхожаев А.Х., РТМБ бошлиғи вазифасини бажарувчи Ишанхожаев О.А., РЭваТ бошлиғи вазифасини бажарувчи Э.Х.Мирзабеков, ҲРАБ бошлиғи Нишонов У.У, РТМБ етакчи муҳандиси Зайцева М.В., РТМБ иккинчи тоифали муҳандиси Б. Абдурахмонов, РТМБ муҳандиси А.О. Кудратова.

2-ое заседание Рабочей группы по подготовке к Всемирной конференции радиосвязи и Ассамблее радиосвязи 2023 года
В период с 26 по 28 августа 2020 года прошло 2-ое заседание Рабочей группы по подготовке к Всемирной конференции радиосвязи и Ассамблее радиосвязи 2023 года (РГ АР/ВКР) Комиссии РСС по регулированию использования радиочастотного спектра и спутниковых орбит в формате ВКС с использованием сервиса видеоконференций Zoom.
Техническая поддержка видеоконференции была обеспечена ФГУП «НИИР».
В работе заседания приняли участие 79 представителей администраций связи Азербайджанской Республики, Республики Армения, Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Российской Федерации, Республики Узбекистан, а также представители МСЭ, GSA и Исполнительного комитета РСС.
Заседание прошло под руководством Председателя РГ АР/ВКР, Налбандяна Альберта Багратовича который пожелал всем плодотворной и успешной работы.
Повестка дня заседания включала в себя:
- Уточнение Списка Координаторов и со-координаторов по пунктам повестки дня ВКР-23;
- Порядок подготовки текстов по пунктам повестки дня ВКР-23;
- Рассмотрение материалов Координаторов по пунктам повестки дня ВКР-23;
- Проект предварительной позиции АС РСС по пунктам повестки дня ВКР-23;
- О международных мероприятиях по подготовке к ВКР-23 и АР-23, касающихся РГ.
Мероприятие прошло в конструктивной деловой  обстановке. Были приняты соответствующие решения по актуальным вопросам повестки дня.
От ГУП «ЦЭМС» приняли участие: Заместитель начальника ГУП «ЦЭМС» Хашимходжаев А.Х., врио начальника ОКРП Ишанходжаев О.А., врио Начальника ОТВиРВ Мирзабеков Э.Х., Начальник ОПРС Нишанов У.У., Ведущий инженер ОКРП Зайцева М.В., Инженер второй категории ОКРП Абдурахманов Б., Инженер ОКРП Кудратова А.О.