2026-yil 15-16-yanvar kunlari Dushanbe shahrida elektromagnit moslashuv masalalariga doir Tojikiston Respublikasi va Oʻzbekiston Respublikasi oʻrtasida ishchi uchrashuv boʻlib oʻtdi
photo2026-01-2009-32-48.jpg
Tadbirda ikki mamlakatning tegishli davlat idoralarining rasmiy vakillari ishtirok etdi. Uchrashuvning maqsadi radiochastota spektridan foydalanish va tartibga solish sohasida ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, chegara hududlarida faoliyatni muvofiqlashtirish etib belgilandi.
Uchrashuvning birinchi kunida chegara hududlarida radiochastota biriktirishlarini muvofiqlashtirish va yer usti fuqarolik radioelektron vositalaridan foydalanishga oid hukumatlararo kelishuvning ayrim bandlarini koʻrib chiqdilar. Amaldagi  chastotalarni muvofiqlashtirish va oʻzaro radiohalaqitlarining oldini olishga alohida eʼtibor qaratildi.
Tomonlar shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasining radiochastota spektridan foydalanish sohasida oʻlchovlarni oʻtkazish tajribasini koʻrib chiqdilar va radiomonitoring masalalarini muhokama qildilar. Alohida kun tartibidagi masala beshinchi avlod (5G) aloqa tarmoqlarini joriy etish va tartibga solish tajribasini, shuningdek, umuman radiochastota spektridan samarali foydalanish bilan bogʻliq masalalarni koʻrib chiqishni oʻz ichiga oldi.
Uchrashuvning ikkinchi kunida radiochastota spektridan foydalanish samaradorligini oshirish va chegara hududlarida chastota biriktirishlarini muvofiqlashtirishga qaratilgan muhokama davom etdi.
photo2026-01-2009-32-55.jpg
“Elektromagnit moslashuv markazi” davlat unitar korxonasi tomonidan uchrashuvda: Radiochastota taqdimotlarini muvofiqlashtirish va hisobga olish xizmati boshlig‘ining o‘rinbosari E.X. Mirzabekov, Radionazorat va texnik rivojlanish xizmati boshlig‘ining o‘rinbosari F.F.Yusupov va Radiochastota taqdimotlarini muvofiqlashtirish va hisobga olish xizmatining 1-toifali muhandisi F.F.Rahimgaziyevlar ishtirok etdi.
Ushbu uchrashuvni o‘tkazish Tojikiston Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasida telekommunikatsiya sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash yo‘lida muhim qadam bo‘ldi.

15–16 января 2026 года в городе Душанбе состоялась рабочая встреча по вопросам электромагнитной совместимости между специалистами Республикой Таджикистан и Республикой Узбекистан
photo2026-01-2009-32-48.jpg
В мероприятии приняли участие официальные представители профильных государственных органов двух стран. Встреча была направлена на развитие двустороннего взаимодействия в области использования и регулирования радиочастотного спектра, а также на вопросы координации.
В первый день встречи участники обменялись приветственными заявлениями и рассмотрели отдельные положения межправительственного соглашения, касающегося координации радиочастотных присвоений и использования наземных радиоэлектронных средств гражданского назначения в приграничных зонах. Особое внимание было уделено вопросам практической координации частот и предотвращения взаимных радиопомех.
Также стороны изучили опыт Республики Узбекистан в проведении измерительных работ в области использования радиочастотного спектра и обсудили вопросы радиомониторинга. Отдельным пунктом программы стало рассмотрение опыта внедрения и регулирования сетей связи пятого поколения (5G), а также вопросов эффективного использования радиочастотного спектра в целом.
Во второй день встречи обсуждение было продолжено с акцентом на повышение эффективности использования радиочастотного спектра и дальнейшую координацию частотных присвоений в приграничных районах.
photo2026-01-2009-32-55.jpg
От ГУП «Центр электромагнитной совместимости» в рабочей встрече приняли участие: заместитель начальника службы координации и учёта радиочастотных присвоений Мирзабеков Э. Х., заместитель начальника службы радиоконтроля и технического развития Юсупов Ф. Ф., а также инженер I категории службы координации и учёта радиочастотных присвоений Рахимгазиев Ф. Ф.
Проведение данной встречи стало важным шагом в укреплении сотрудничества между Республикой Таджикистан и Республикой Узбекистан в сфере телекоммуникаций и создании условий для устойчивого и согласованного развития отрасли.