photo2026-03-2614-24-31.jpg
Milliy va xorijiy aviakompaniyalar tomonidan Oʻzbekiston havo bo‘shlig‘idan foydalanish va bortda yoʻlovchilarga xizmat koʻrsatishning jadallashganligi munosabati bilan Radiochastotalar boʻyicha Respublika Kengashi 2026-yil 19-fevralda 852-sonli “Oʻzbekiston havo bo‘shlig‘ida harakatlanayotgan havo transportida maʼlumot uzatish xizmatlarini taqdim etishning texnik shartlari toʻgʻrisida” gi yangi qaror qabul qildi.
Ushbu qaror aviakompaniyalardan O‘zbekiston Respublikasi havo bo‘shlig‘ida ESIM tarmog‘idan foydalanish to‘g‘risida ma’lumot taqdim etishni talab qiladi. Ma’lumotlar fuqarolik radiochastota organi -  “EMMM” davlat unitar korxonasiga taqdim etish talab qilinadi.

Принято новое решение Республиканского совета по радиочастотам (РСРЧ) №852 от 19.02.2026г
В связи с ускорением использования воздушного пространства Узбекистана национальными и иностранными авиакомпаниями, расширением спектра услуг пассажирам на борту воздушного транспорта, принято новое решение №852 от 19.02.2026г. Республиканским совета по радиочастотам «О технических условиях предоставления услуг передачи данных воздушным транспортом, движущимся в воздушном пространстве Узбекистана».
Данное решение предусматривает авиакомпаниями предоставления информации об использовании сети ESIM в воздушном пространстве Республики Узбекистан. Для учета данных информация предоставляется в радиочастотный орган гражданского назначения - ГУП «ЦЭМС».