Радиочастота спектри ва йўлдошли орбиталар бўйича АСҲҲ комиссиясининг 21-йиғилиши (РЧС ва ЙО бўйича АСҲҲ комиссияси)
(30 май - 3 июнь 2022 йил, Қирғизистон Республикаси)
Жорий йилнинг 30-май куни Радиочастота спектри ва йўлдошли орбиталар бўйича АСҲҲ Комиссияси ва унинг ишчи гуруҳларининг (БРК ва РА га тайёргарлик бўйича Ишчи гуруҳ, Радиоэшиттириш бўйича Ишчи гуруҳ, Радиочастота спектрини бошқариш бўйича Ишчи гуруҳ ва Рақамли телеэшиттириш бўйича Лойиҳа гуруҳи) навбатдаги йиғилиши ўз ишини бошлади.
Йиғилиш РЧС ва ЙО бўйича АСҲҲ комиссиясининг раиси Бутенко В.В., Қирғизистон Республикаси Алоқа маъмуриятининг вакили ва ХРИ Радиоалоқа Бюроси директори Марио Маневичнинг қутлов сўзлари билан расман очиқ деб эълон қилинди.
Йиғилиш давомида кўрилиши режалаштирилган масалалар кун тартиби қабул қилиниб, АСҲҲ га аъзо давлатлар Алоқа маъмуриятлари вакиллари таништириб ўтилди. РЧС ва ЙО бўйича АСҲҲ комиссиясининг мазкур йиғилишида Ўзбекистон Республикасининг алоқа соҳасидаги корхоналари билан бир қаторда “ЭМММ” ДУКнинг мутахассислари ҳам фаол иштирок этмоқдалар: Қахрамонов А.К., Розикулова Н.П. и Кудратова А.О.
РЧС ва ЙО бўйича АСҲҲ комиссияси йиғилишининг биринчи кунида ХРИнинг Ҳудудий ташкилотларида (ASMG, APТ, CITEL, CEPT, ATU) БРК-23 ва РА-23 га тайёргарлик бўйича маълумот тингланди. Бошқа ҳудудий ташкилотларнинг БРК-23 га тайёргарлик кўришдаги усул ва ёндошувлари муҳокама қилинди.

21-ое заседание Комиссии по регулированию использования радиочастотного спектра и спутниковых орбит (Комиссия РСС по РЧС и СО)
(30 мая - 3 июня 2022 г., Кыргызская Республика)
30 мая текущего года состоялось открытие очередного заседания Комиссии РСС по РЧС и СО и очередных заседаний её Рабочих органов (РГ АР/ВКР, РГ РВ, РГ РЧС, ПГ ЦТВ).
Заседание началось с приветственных слов Председателя Комиссии РСС по РЧС и СО Бутенко В. В., представителя Администрации связи Кыргызской Республики и Директора Бюро радиосвязи МСЭ Марио Маневича.
В ходе заседания утверждена повестка дня, а также были представлены участники заседания Администраций связи членов РСС. В работе Комиссии РСС по РЧС и СО наряду с другими специалистами предприятий отрасли связи Республики Узбекистан принимают участие специалисты ГУП «ЦЭМС»: Кахрамонов А.К., Розыкулова Н.П. и Кудратова А.О.
В первый день Комиссии РСС по РЧС и СО была представлена информация о подготовке к ВКР-23 и АР-23 в региональных организациях электросвязи (ASMG, APТ, CITEL, CEPT, ATU). Обсуждены методы и подходы других региональных организаций при подготовке к Конференции ВКР-23.