Наманган вилояти Электромагнит мослашув хизмати томонидан 2020 йил 14-сентябр куни маънавий-маърифий ишлар режасига асосан Ўзбекистон Республикасининг “Давлат тили ҳақида” ги Қонун қабул қилинганлигининг 31 йиллигига бағишланган давра сухбати ўтказилди. Тадбирдан кўзланган асосий мақсад, давлат тили хар бир жамият ҳаётида нақадар мухим аҳамият касб этишини давра иштирокчиларига тушунтиришдан иборат эди.
Она тили – миллатнинг руҳидир. Тил — давлат тимсоли, мулки. Тилни асраш, ривожлантириш – миллатнинг юксалиши демакдир. Ўзбекистон Республикаси Конституциясида давлат тилининг мақоми, ҳуқуқий жиҳатдан мустаҳкамлаб қўйилган. Шу тариқа ўзбек тили мустақил давлатимизнинг Байроғи, Герби, Мадҳияси қаторида турадиган, қонун йўли билан ҳимоя қилинадиган муқаддас давлат рамзига айланди. Тил – миллат қиёфасининг бир бўлаги ҳисобланади.
2020 йил 21-октябрь куни, Ўзбекистон Республикасининг “Давлат тили ҳақида” ги Қонуни қабул қилинганлигига 31 йил тўлади. Шу муносабат билан, бу кунни байрам куни сифатида нишонлаш бўйича мухтарам Президентимиз қарор имзоладилар.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг БМТ Бош Ассамблеясининг 75-сессиясидаги ўзбек тилида нутқ сўзлагани хам тарихий воқеа бўлди десак янглишмаган бўламиз. Чунки бу турдаги тадбирлар ҳам давлат тилимиз янада ривожланишига катта туртки бўлади.
Давра сухбати, ишчилар ўртасида ижтимоий масофани сақлаган холда қизғин мунозараларга бой тарзда ўтди. Ишчилар ўзларини қизиқтирган саволларига жавоблар олдилар ва ўз фикрларини билдирдилар.

21- Октября день Родного языка
14 Сентября 2020 года Наманганской областной службой электромагнитной совместимости проведен круглый стол, посвященный 31-й годовщине принятия Закона Республики Узбекистан "О государственном языке" в соответствии с планом духово правительской работы. Основная цель мероприятия заключалась в разъяснении участникам круглого стола, как государственный язык играет важную роль в жизни каждого общества.
Родной язык - душа нации. Язык - символ государства, собственности. Сохранение, развитие языка это рост нации. В Конституции Республики Узбекистан закреплён правовой статус государственного языка. Таким образом, узбекский язык стал священным государственным символом, стоящим в ряду флага, герба, гимна нашего независимого государства, охраняемым законом. Язык - это часть образа нации.
21 октября 2020 года исполняется 31 год со дня принятия Закона Республики Узбекистан "О государственном языке". В связи с этим, уважаемый Президент нашей страны подписал постановление о праздновании этого дня как праздник.
Нельзя сказать, что выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиеева на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН на узбекском языке стало историческим событием. Так как этот вид деятельности так же будет способствовать дальнейшему развитию государственного языка.
Круглый стол был богат горячими дебатами, сохраняя социальную дистанцию между рабочими. Работники получили ответы на интересующие их вопросы и высказали свое мнение.