22 nafar davlat xizmatchisi axborot texnologiyalari bo‘yicha Koreyada ta’lim olib qaytadi
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tashabbusi bilan mamlakatimiz davlat idoralarida xizmat qilayotgan 22 nafar mutaxassis "Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish" mavzusidagi ixtisoslashgan o‘quv-kursida tahsil olish uchun Janubiy Koreyaga jo‘nab ketmoqda.
Davlat va jamiyat boshqaruvida axborot texnologiyalarining o‘rni oshib, AKT rivojlanishning muhim omiliga aylandi. Bugun har bir sohada innovatsion yechimlarni joriy qilish, aholiga interaktiv xizmat ko‘rsatish zamon talabiga aylandi. O‘z navbatida, bu vazifalarni amalga oshirish mutaxassislardan tajriba va zamonaviy bilimni talab qiladi.
29 iyuldan boshlab, sal kam bir oy davom etadigan o‘quvlarda axborot texnologiyalari bilan birga, moliya, soliq, adliya sohalarida, shuningdek «Yergeodezkadastr» davlat qo‘mitasi tizimida faoliyat olib borayotgan mutaxassislar ishtirok etadilar.
Koreya Respublikasining Milliy axborot jamiyati (NIA) hamda Koreya xalqaro kooperatsiya (KOICA) agentliklari ko‘magida tashkil qilinayotgan o‘quvlarda Koreyaning yetakchi mutaxassislari ishtirokchilarga jamiyatni axborotlashtirish, "elektron hukumat" tizimini shakllantirish va uning me’yoriy-huquqiy asosini yaratish, ijtimoiy va interaktiv xizmatlarni joriy qilishda AKT hamda yangicha innovatsion yondashuvlarni ishlab chiqish, "aqlli shahar" platformasini ishlab chiqish, elektron sud tizimining o‘ziga xosliklari kabi mavzularda ma’ruza qiladilar.
Shuningdek, ishtirokchilar Koreya Respublikasi Ichki ishlar vazirligi, Seul transport boshqaruvi va axborot tizimi muassasasiga, BigData markazlariga, axborotlashgan maxsus hududlarga tashrif buyuradilar. Aytish o‘rinliki, Koreya Respublikasi axborotlashgan jamiyat qurishda jahonning yetakchi mamlakatlari safida turadi. Shuningdek, Janubiy Koreya axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish bo‘yicha O‘zbekistonning ishonchli va strategik hamkori hisoblanadi.

22 государственных служащих пройдут обучение по ИКТ в Корее
По инициативе Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций 22 сотрудника государственных организаций отправляются в Южную Корею для прохождения учебных курсов по направлению «Развитие информационно-коммуникационных технологий».
Роль информационных технологий в управлении государством и обществом стало важным фактором в развитии ИКТ. Сегодня в каждой отрасли обязательным условием являются инновационные решения в области предоставления интерактивных услуг. В свою очередь, это требует опыта и знаний современных специалистов для выполнения поставленных задач.
На курсах, которые начнутся 29 июля и продлятся почти месяц, примут участие специалисты из отраслей ИТ, экономики, налогов, юстиции, а также «Земгеодезкадастра».
На курсах, организованных при поддержке Национального информационного агенство Республики Корея (NIA) и Корейского агентства по международному сотрудничеству (KOICA), ведущие эксперты Кореи представят доклады об информационном обществе, системе «электронного правительства» и ее правовых, социальных и интерактивных услугах, чтобы создать основу для внедрения ИКТ и разработки инновационных подходов. А также, участникам курсов будет рассказано о разработке платформы «умного» города и электронно-судебной системы.
Кроме того, участники курсов посетят Министерство внутренних дел Республики Корея, Транспортное управление Сеула, учреждения информационных систем, центры BigData центров и другие подразделения. Необходимо отметить, что Республика Корея входит в число ведущих стран мира по построению информационного общества. Таким образом, Южная Корея является стратегическим партнером Узбекистана в развитии информационно-коммуникационных технологий.