2020 йил 26-28 февраль кунлари Беларусь Республикаси, Минск шаҳрида Радиочастота спектри ва сунъий йўлдош орбиталаридан фойдаланишни тартибга солиш бўйича АМҲ комиссиясининг, ҳамда РА/БРК га тайёргарлик бўйича ишчи гуруҳнинг 17-йиғилиши бўлиб ўтди
2020 йил 26-28 февраль кунлари Беларусь Республикасиниг Минск шаҳрида Радиочастота спектри ва сунъий йўлдош орбиталаридан фойдаланишни тартибга солиш бўйича Алоқа соҳасида минтақавий ҳамжамият комиссиясининг, ҳамда Радиоалоқа ассамблеяси ва Бутунжаҳон радиоалоқа конференциясига тайёргарлик бўйича ишчи гуруҳнинг 17-йиғилиши бўлиб ўтди.
Комиссия йиғилишини радиочастота спектри ва сунъий йўлдош орбиталаридан фойдаланишни тартибга солиш бўйича АМҲ комиссияси раиси Бутенко Валерий Владимирович олиб борди.
Беларусь Республикаси Алоқа ва ахборотлаштириш вазирлигининг Радиочастота спектрини тартибга солиш бошқармаси бошлиғи Дмитрий Корзун йиғилиш иштирокчиларига Беларус Руспубликаси алоқа маъмурияти номидан мурожаат қилиб, барчага йиғилиш давомида муваффақият тилаб, бу йиғилиш кейинги Бутунжаҳон радиоалоқа конференциясига тайёргарликни бошлаб берувчи муҳим тадбир эканлигини таъкидлаб ўтди.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси, Озарбайжон Республикаси, Арманистон Республикаси, Беларусь Республикаси, Козоғистон Республикаси, Қирғизистон Республикаси, Россия Федерациясининг 50 дан ортиқ вакиллари, Шунингдек XEI, GSMA, GSA, EUTELSAT ташкилотлари ва Алоқа соҳасида минтақавий ҳамжамият Ижроия қўмитаси вакиллари иштирок этдилар.
Радиочастота спектри ва сунъий йўлдош орбиталаридан фойдаланишни тартибга солиш бўйича АМҲ комиссияси РА-19 ва БРК-19 да АМҲ Алоқа маъмуриятларинг муваффақиятли иштирокини алоҳида таъкидлаб ўтди.
Радиочастота спектри ва сунъий йўлдош орбиталаридан фойдаланишни тартибга солиш бўйича АМҲ комиссияси томонидан доимий равишда иш олиб борадиган Радиоалоқа ассамблеяси ва Бутунжаҳон радиоалоқа конференциясига тайёргарлик бўйича ишчи гуруҳ тузилди, ҳамда ушбу гуруҳ ва унинг таркиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Налбандян Альберт Багратович РА/БРК ишчи гуруҳи раиси, Пастух Сергей Юрьевич эса раис ўринбосари этиб сайланди. Хохлачев Николай Анатольевич РА/БРК ишчи гуруҳи котиби этиб тайинланди.
РА/БРК ишчи гуруҳининг 1-йиғилиши давомида АМҲ иштирокчи давлатларининг алоқа маъмуриятларининг 2023 йил бўлиб ўтадиган Радиоалоқа ассамблеяси ва Бутунжаҳон радиоалоқа конференциясига тайёргарлик бўйича режа лойиҳаси таёйрланди. Ишчи гуруҳ томонидан БРК-23 кун тартибидаги масалалар бўйича координаторлар тайинланди.
Радиочастота спектри ва сунъий йўлдош орбиталаридан фойдаланишни тартибга солиш бўйича АМҲ комиссияси 2017-2020 йиллар учун ишини якунлади ва Комиссия раиси ва унинг ўринбосарларини кейинги муддатга қайта сайлаш масаласини кўриб чиқдилар. Комиссия бир овоздан Бутенко Валерий Владимировични 2021-2023 йиллар давомида Комиссия раиси лавозимига сайлади ва АМҲ Алоқа маъмуриятлари Раҳбарлар Кенгашиниг йиғилишига тасдиқлаш учун тақдим этди.
Қуйидаги таркибдан иборат раис ўринбосарлари қайта сайландилар:
Махкамов Бахтиёр Шухратович, Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг Радиочастота спектридан фойдаланишни тартибга солиш бўлими бўшлиғи;
Абдуллаев Гулам Надир оглы, Озарбайжон Республикаси Транспорт, алоқа ва юқори технологиялар вазирлигининг телекоммуникация сектори бош маслаҳатчиси;
Налбандян Альберт Багратович, Арманистон Республикаси юқори технологиялар саноати вазирининг маслаҳатчиси;
Корзун Дмитрий Николаевич, Беларусь Республикаси Алоқа ва ахборотлаштириш вазирлигининг Радиочастота спектрини тартибга солиш бошқармаси бошлиғи;
Нуршабеков Ризат Рахатбекович, Козоғистон Республикаси “Давлат радиочастота хизмати” директори.
Йиғилиш сўнгида қатнашчилар АМҲ Ижроия қўмитаси ва Беларусь алоқа маъмуриятига Комиссия йиғилишини яхши ташкил этганлиги ва самимий қабул учун миннатдорчилик билдирдилар

26 - 28 февраля 2020 года в г. Минск, Республика Беларусь 17-е заседание Комиссии РСС по регулированию использования радиочастотного спектра и спутниковых орбит и Рабочей группы по подготовке к АР/ВКР
В период с 26 по 28 февраля 2020 года в г. Минск, Республика Беларусь, состоялось 17-е заседание Комиссии РСС по регулированию использования радиочастотного спектра и спутниковых орбит (Комиссия РСС по РЧС и СО) и Рабочей группы по подготовке к АР/ВКР (РГ АР/ВКР).
Заседание Комиссии прошло под руководством Председателя Комиссии РСС по РЧС и СО Президента Национальной радиоассоциации, Главного конструктора ФГУП НИИР Бутенко Валерия Владимировича.
С приветственным словом к участникам заседания от имени Администрации связи Республики Беларусь обратился начальник отдела регулирования радиочастотного спектра Министерства связи и информатизации Республики Беларусь Корзун Дмитрий Николаевич, который пожелал участникам заседания плодотворной работы и подчеркнул, что проведение важного международного мероприятия в Республике Беларусь практически сразу после завершения АР/ВКР 2019 г. позволит всем странам участникам РСС подготовиться к Ассамблее радиосвязи (АР-23) и Всемирной конференции радиосвязи 2023 года (ВКР-23) на высоком научно-техническом уровне.
В работе заседания приняли участие более 50 представителей администраций связи Республики Узбекистан, Азербайджанской Республики, Республики Армения, Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Российской Федерации, а также представители МСЭ, GSMA, GSA, EUTELSAT и Исполнительного комитета РСС.
Комиссия РСС по РЧС и СО подвела итоги участия  делегаций АС РСС в работе АР19 и ВКР19.
Комиссия РСС по РЧС и СО создала Рабочую группу по подготовке к Ассамблее радиосвязи и Всемирной конференции радиосвязи (РГ АР/ВКР), которая будет действовать на постоянной основе, утвердила Положение об этой группе и ее состав.
Председателем РГ АР/ВКР был избран Налбандян Альберт Багратович, а заместителем Председателя – Пастух Сергей Юрьевич. Секретарем РГ АР/ВКР был назначен Хохлачев Николай Анатольевич.
В ходе 1-го заседания РГ АР/ВКР был разработан проект Плана подготовки АС стран участников РСС к Ассамблее радиосвязи и Всемирной конференции радиосвязи 2023 года (АР/ВКР). Рабочая группа назначила Координаторов по пунктам повестки дня ВКР-23.
Комиссия РСС по РЧС и СО подвела итоги своей работы за период 2017-2020 гг. и рассмотрела вопрос о переизбрании Председателя и заместителей Председателя Комиссии на очередной срок. По предложению АС России Комиссия единогласно переизбрала Президента Национальной радиоассоциации, главного конструктора ФГУП НИИР Бутенко Валерия Владимировича на пост Председателя Комиссии на период 2021 – 2023 гг. и представила это решение на утверждение очередного Совета Глав АС РСС.
Заместителями председателя были переизбраны:
Махкамов Бахтиёр Шухратович, начальник отдела регулирования использования радиочастотного спектра Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.
Абдуллаев Гулам Надир оглы, главный советник сектора телекоммуникации Министерства транспорта, связи и высоких технологий Азербайджанской Республики;
Налбандян Альберт Багратович, советник Министра высокотехнологической промышленности Республики Армения;
Корзун Дмитрий Николаевич, начальник отдела регулирования радиочастотного спектра Министерства связи и информатизации Республики Беларусь;
Нуршабеков Ризат Рахатбекович, Директор РГП «Государственная радиочастотная служба» Республики Казахстан;
В заключение участники заседания выразили благодарность Исполнительному комитету РСС и Администрации связи Республики Беларусь за прекрасную организацию заседания Комиссии и теплый прием.