30 январ куни Навоий шаҳрида ахборот технологияларига ихтисослаштирилган мактабнинг тантанали очилиши бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 6 октябрдаги ПҚ-4851-сон “Aхборот технологиялари соҳасида таълим тизимини янада такомиллаштириш, илмий тадқиқотларни ривожлантириш ва ИТ-индустрия билан интеграция қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ижросини таъминлаш мақсадида 2020-2024 йиллар мобайнида ҳар бир туман шаҳарларда биттадан информатика ва ахборот технологияларини чуқурлаштириб ўқитишга ихтисослаштирилган мактабларни ташкил этиш режалаштирилган эди.
2021 йил 30 январь куни шундай мактаблардан бири Ахборот технологияларига ихтисослаштирилган мактабнинг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди. Навоий шаҳридаги 8-ўрта мактаб Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, «Электромагнит мослашув маркази» давлат унитар корхонаси ва Давлат фельдъегерлик хизмати хомийлиги билан Ахборот технологияларига ихтисослаштирилган мактабга айлантирилди.
“Электромагнит мослашув маркази” давлат унитар корхонаси томонидан мактаб керакли жиҳозлар билан таъминланди, барча шароитларни яратиш бўйича ишлар олиб борилиб, замонавий ахборот коммуникация технологиялари билан жиҳозланган синфлар, робототехника хонаси ва рақамли кутубхонахоналари фойдаланиш учун топширилди.
Очилиш маросимида Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири ўринбосари Махсудов Жамол Тиллоевич, “Электомагнит мослашув маркази” давлат унитар корхонаси бошлиғининг биринчи ўринбосари Махкамов Бахтиёр Шухратович ва Навоий вилоятида жойлашган соҳа корхоналар ходимлари ва жамоатчилик вакиллари, ёшлар қатнашди. Шу муносабат билан, Республиканинг ТОП-100 талигига кирган 25 нафар "Бир миллион дастурчи" лойиҳасида фаол қатнашган ўқитувчилар ҳамда 11 нафар яхши натижа кўрсатган ўқувчилар сертификат ва эсдалик совғалари билан тақдирландилар.

30 января в городе Навои прошла церемония открытия одной из специализированных IT-школ
В целях обеспечения реализации Указа Президента Республики Узбекистан от 6 октября 2020 года № ПП-4851 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы образования в области информационных технологий, развитию и интеграции научных исследований с IT-индустрией» на 2020-2024 гг. было запланировано создание школ с углубленным изучением информатики и информационных технологий в каждом из городов республики.
30 января состоялась торжественная церемония открытия одной из таких школ. Средняя школа № 8 города Навоий была преобразована в специализированную школу ИКТ на спонсорской основе Государственного унитарного предприятия «Центр электромагнитной совместимости» и Государственной фельдъегерской службой.
С помощью ГУП «Центр электромагнитной совместимости» школа была оборудована всеми необходимым оборудованиями, в ней созданы все условия, введены в эксплуатацию классы, оснащенные современными информационно-коммуникационными технологиями, кабинет робототехники и электронная библиотека.
В церемонии открытия приняли участие заместитель министра информационных технологий и коммуникаций Махсудов Жамол Тиллоевич, первый заместитель начальника ГУП «ЦЭМС» Махкамов Бахтиёр Шухратович, сотрудники предприятий Навоийской области и представители общественности и молодежи. А также во время церемонии 25 учителей, вошедшие в ТОП-100 проекта "Бир миллион дастурчи" по Республике и 11 учеников, показавшие хорошие результаты, были награждены сертификатами и памятными подарками.