UZMOBILE GSM tarmog‘ining 4 yilligi: tariflarning kengayishi, tezlashishi va ulkan yangilanishlar
18-aprel kuni Toshkentda «Ground Zero Kitob Olami» kovorking markazida UZMOBILE – O‘zbekiston Milliy mobil aloqa operatori GSM standarti tarmog‘ini tijorat foydalanishga topshirilishining 4 yilligiga bag‘ishlangan matbuot anjumani o‘tkazildi.
Matbuot anjumanida UZMOBILE GSM tarmog‘ining to‘rt yil mobaynidagi rivojlanishi haqida to‘liq ma’lumot berildi, tarmoq rivoji va butun O‘zbekiston bo‘ylab kengaytirilishi to‘g‘risida ham so‘zlab berildi, shuningdek, operatorning 2019-yil rejalari taqdim etildi. «O‘zbektelekom» AK tijorat direktori v.v.b. Alisher Abdudjaparovich Zufarov matbuot anjumanini ochib, UZMOBILE GSM tarmog‘i joriy rivojlanish hodimlarini uchta mezon bilan tavsifladi: barcha mintaqalarda doimiy kengaytirish, mobil internetni tezlashtirish va tariflardagi ulkan yangilanishlar.
Matbuot anjumanida «O‘zbektelekom» AK «O‘zmobayl» filialining tarixi haqida so‘z yuritildi, 2004-yildan boshlab, O‘zbekistonning yetib borish qiyin bo‘lgan chekka hududlariga simsiz aloqani ta’minlash uchun CDMA-450 standartida tarmoq qurilgandi. 2014-yilda Hukumat qaroriga muvofiq filial O‘zbekiston Milliy aloqa operatori deb e’lon qilindi va uning oldiga bir qator davlat vazifalari qo‘yildi.
Hozirgi kunda UZMOBILE CDMA tarmog‘ida 160 mingdan ortiq faol abonentlarga va UZMOBILE GSM tarmog‘ida esa 3 milliondan ortiq faol abonentlarga xizmat ko‘rsatilmoqda.
Hozirgi vaqtda UZMOBILE tashqi kanali 30 Gbit/s. gacha kengaytirildi, bu esa abonentlarga yanada yuqori tezlikdagi va arzon mobil internet tariflarini taqdim etish imkonini beradi.
Matbuot anjumanida, bugungi kunda filialda internet — paketlar yangi tarif rejalarining faol joriy qilinayotgani va bozorda eng arzon va foydali narxlarda taqdim etilayotgani haqida batafsil ma’lumot berildi. 1 MB narxi ikki marta tushirildi, paketlar hajmi esa 75 000 MB gacha oshirildi.
«UZMOBILE» SB mobil aloqa abonentlari uchun 30 kunlik amal qilish muddati, 500 dan 75 000 Megabaytgacha nominalli Internet-paketlar narxlari arzonlashdi. (Batafsil ma’lumotlar: https://uztelecom.uz/index.php/ru/chastnym-litsam/mobilnaya-svyaz-1/gsm/pakety/internet-pakety-3)
Juda faol Internet foydalanuvchilari uchun avtomatik ravishda yangilab turiladigan «Internet non-stop» seriyali BARCHA paketlar guruhi yangilandi, ushbu paketlardan foydalanishning ikkinchi oyidan boshlab, ularning narxi 10 foizgacha tushiriladi.
«O‘zbektelekom» AK o‘z abonentlari uchun noyob takliflarini alohida ta’kidlash zarur. Masalan, quyidagi raqamlarga imtiyozli «tarmoq ichidagi qo‘ng‘iroqlar»: GSM standartidagi UZMOBILE tarmog‘i, CDMA-450 standartidagi UZMOBILE tarmog‘i, shuningdek, «O‘zbektelekom» AK qayd etilgan mutlaq raqamlariga.
Matbuot anjumanida kompaniya rejalari haqida batafsil so‘zlab berildi. 2019-yilda UZMOBILE CDMA faol abonentlari sonini 31 foizga (220 mingga) va UZMOBILE GSM tarmog‘i faol abonentlari sonini 36 foizga (4,6 millionga) oshirish rejalashtirilgan. Bugungi kunda O‘zbekistonning barcha mintaqalarida 2G/3G va 4G texnologiyalari bo‘yicha UZMOBILE tarmog‘ining kengaytirilishi davom etmoqda. 2019-yil oxirigacha aholi punktlarida UZMOBILE tarmog‘ining qamrab olishi o‘rtacha 87 foizgacha, UZMOBILE GSM va UZMOBILE CDMA 90 foizgacha oshiriladi.
Kompaniyaning aloqa sifatini yaxshilash bo‘yicha ishlari alohida qayd etildi. Masalan, Toshkent, Samarqand, Buxoro, Termiz, Nukus, Navoiy va Urganch shaharlaridagi xalqaro aeroportlar binosida ichki va tashqi mobil aloqa qamrovining sifati yaxshilandi.
Kompaniya rejalarida B2B segmenti uchun kompleks yechimlarni joriy etish belgilangan, ular o‘z ichiga quyidagi yechimlar: qayd etilgan mutlaq internet, telefoniya, IPTV, mobil aloqa va mijozlar hududida baza stansiyalarini o‘rnatishgacha 30 dan ortiq turli xil takliflar jamlangan.
Sayyohlarga va umuman turizmga qulayliklarni rivojlantirishga yo‘naltirilgan yangi yechimlar joriy etiladi. Barcha aeroportlarda, t/y vokzallarida, avtovokzallarda va eng diqqatga sazovor, ommabop hududlarda WiFi zonalari va xizmat ko‘rsatish ofislarini rivojlantirish ishlari olib borilmoqda. Davlat segmentining (B2G) har bir sohasi uchun personal yechimlar va tariflar ishlab chiqilmoqda.
Matbuot anjumani doirasida jurnalistlar o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollariga javob oldilar.
Matbuot anjumanidan keyin kompaniya o‘z hamkorlari va korporativ mijozlarini esdalik sovg‘alari hamda minnatdorlik diplomlari bilan taqdirladi.

18 апреля в коворкинг центре «Ground Zero Китоб Олами» в Ташкенте прошла конференция, посвящённая 4-летию запуска в коммерческую эксплуатацию сети стандарта GSM Национального оператора мобильной связи Узбекистана – UZMOBILE.
На пресс-конференции была представлена полная информация о развитии сети UZMOBILE GSM за четыре года, рассказано о развитии сети, и расширении по всем регионам Узбекистана, а также представлены планы оператора на 2019 год.
АК «Узбектелеком» начинается с 2004 года, когда для обеспечения труднодоступных и отдаленных районов Узбекистана беспроводной связью была построена сеть стандарта CDMA-450. В 2014 году решением правительства филиал объявлен Национальным оператором мобильной связи Узбекистана и перед ним поставлен ряд государственных задач.
В настоящий момент в сети UZMOBILE CDMA обслуживается более 160 тысяч активных абонентов, а в сети UZMOBILE GSM более 3 миллионов активных абонентов.
В настоящий момент внешний канал UZMOBILE расширен до 30 Гбит/c., что позволяет предлагать абонентам более скоростные и доступные тарифы мобильного интернета.
Во время пресс-коференции было подробно рассказано, что филиал сегодня активно внедряет новые тарифные планы на интернет-пакеты и предлагает на рынке самые доступные и выгодные тарифы. Цены в расчёте на 1 МБ снизились в два раза, а объемы пакетов увеличены до 75 000 МБ.
Для абонентов мобильной связи ТМ UZMOBILE стали доступны интернет-пакеты номиналом от 500 до 75 000 Мегабайт со сроком действия 30 дней, по действительно, выгодным ценам. (Подробно для информации: https://uztelecom.uz/index.php/ru/chastnym-litsam/mobilnaya-svyaz-1/gsm/pakety/internet-pakety-3)
Для особо активных пользователей сети Интернет, обновлена ВСЯ группа пакетов с автопродлением серии «Internet non-stop», со второго месяца использования пакетов этой серии, цена на них снижается на 10%.
Особенно нужно отметить, уникальные предложения АК «Узбектелеком» для своих абонентов. Так, например, льготные «внутрисетевые звонки» это звонки на номера: сети UZMOBILE стандарта GSM, сети UZMOBILE стандарта CDMA-450, а также фиксированные номера АК «Узбектелеком».
На пресс-конференции было подробно рассказано о планах компании. На 2019 год планируется увеличить количество активных абонентов UZMOBILE CDMA на 31% (220 тысяч) и UZMOBILE GSM на 36% (до 4,6 млн.). Сегодня активно ведется расширение сетей UZMOBILE по технологиям 2G/3G и 4G по всем регионам Узбекистана. По итогам 2019 года, покрытие сети UZMOBILE в населенных пунктах увеличится в среднем до 87% — UZMOBILE GSM и до 90% — UZMOBILE CDMA.
собенно была отмечена работа компании по улучшению качества связи. К примеру, улучшено качество внутреннего и внешнего мобильного охвата в зданиях международных аэропортов городов: Ташкента, Самарканда, Бухары, Термеза, Нукуса, Навои и Ургенча.
В планах компании внедрение комплексных решений для В2В сегмента, которые включает в себя такие решения под ключ как: фиксированный интернет, телефония, IPTV, мобильная связь и еще более 30 различных предложений, вплоть до установки на территории клиента базовых станций.
Будут внедряться новые решения, нацеленные на развитие удобств для туристов и туризма в целом. Идёт развитие WiFi зон и офисов обслуживания во всех аэропортах, ж/д вокзалах, автовокзалах и в самых популярных зонах с достопримечательностями. Разработка персональных решений и тарифов для каждой отрасли государственного сегмента (B2G).
В рамках пресс-конференции журналисты смогли получить ответы на все интересующие их вопросы.
После пресс-конференции компания наградила своих партнеров и корпоративных клиентов памятными призами и благодарственными дипломами.