Qoraqalpog‘iston Respublikasining ijtimoiy-siyosiy turmushida eng ulug‘ sanalardan biri Qoraqalpog‘iston Respublikasi Konstitutsiyasining qabul qilingan kunidir. Bu sana Qoraqalpog‘iston Respublikasining barcha joylarida ko‘taringki ruhda nishonlanmoqda. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Konstitutsiyasiga 31 yil to‘lishi munosabati bilan mazkur yilning 9‑aprel kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi Elektromagnit moslashuv xizmatida bayram tadbiri o‘tkazildi.
Tadbirda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Elektromagnit moslashuv xizmati boshlig‘i I.Reimov so‘zga chiqib, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Konstitutsiyasining qabul qilinganligining 31 yilligi bilan barcha xodimlarni qutladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Konstitutsiyasi 1993‑yil 9-aprel kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi Oliy Soveti (kelgusida Jo‘qorg‘i Kengesi)ning 12-sessiyasida qabul qilingan. Konstitutsiya - har bir davlatning tarixi, bugungi kuni va kelajagini o‘zida aks ettiruvchi asosiy nizomi ekanligi hamda barcha normalar eng avvalo inson huquq va erkinliklarini kafolatlab, inson-jamiyat-davlat tamoyillari asosida ishlab chiqilganligi haqida aytib o‘tildi.
Tadbir davomida xizmat xodimlari Qoraqalpog‘iston Respublikasi Konstitutsiyasi, huquq va erkinliklar bo‘yicha o‘zaro fikr almashdilar. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Konstitutsiyasi kuniga bag‘ishlangan bayram tadbirlari respublikamizning barcha shahar va tumanlarida keng nishonlanmoqda.

Одной из знаменательных дат в общественно-политической жизни Республики Каракалпакстан является день принятия Конституции Республики Каракалпакстан. Эту дату отмечают на всей территории Республики Каракалпакстан. В связи с 31-летием Конституции Республики Каракалпакстан 9 апреля текущего года в Службе электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан было проведено праздничное мероприятие.
На мероприятии выступил руководитель Службы электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан И.Реимов, который поздравил всех сотрудников с 31-й годовщиной принятия Конституции Республики Каракалпакстан.
Конституция Республики Каракалпакстан была принята 9 апреля 1993 года на 12-й сессии Верховного Совета Республики Каракалпакстан. Было отмечено, что Конституция является основным законом каждой страны, отражающим историю, настоящее и будущее, и что все нормы разрабатываются на основе принципов человек-общество-государство, прежде всего, гарантирующих права и свободы человека.
В ходе мероприятия сотрудники службы обменялись мнениями о Конституции Республики Каракалпакстан, правах и свободах. Торжества, посвященные дню Конституции Республики Каракалпакстан, широко отмечаются во всех городах и районах нашей республики.