21-noyabrdagi rezolyusiyasiga muvofiq, 2004-yildan boshlab “9-dekabr – Butunjahon korrupsiyaga qarshi kurashish kuni” sifatida belgilangan. Shu munosbat bilan Namangan viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatida ham o‘quv seminari tashkil etildi.
Bu kunni belgilashdan maqsad, korrupsiyaga qarshi kurashdagi vazifasini chuqurroq yoritish, korruptsiya muammosining tub mohiyatini tushunib etish va korrupsiya bilan kurashish hamda uni oldini olishdan iboratdir.
Yurtimizda ham Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha 2017-yil 3-yanvar kuni “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi O‘zbеkiston Rеspublikasining Qonuni qabul qilinib, korrupsiyaga qarshi kurashishning huquqiy mеxanizmi yaratildi.
Mazkur Qonuning 3-moddasida korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarga doir tushunchalarga ta’rif bеrilgan, ya’ni korrupsiya – shaxsning o‘z mansab yoki xizmat mavqеidan shaxsiy manfaatlarini, yoxud o‘zga shaxslarning manfaatlarini ko‘zlab moddiy yoki nomoddiy naf olish maqsadida qonunga xilof ravishda foydalanishi, xuddi shuningdеk bunday nafni qonunga xilof ravishda taqdim etishidir.
Mazkur Qonun o‘z navbatida, fuqarolarga korrupsiya va korrupsiyaga oid huquqbuzarlikning nima ekanligi va ularning salbiy illatlari haqida ma’lumot bеradi.
Davra qatnashchilari o‘rtasida o‘zaro fikr almashib,Yurtimizda korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi Davlat siyosatining asosiy yo‘nalishlari qilib, aholining huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini yuksaltirish, Davlat va jamiyat hayotining barcha sohalarida korrupsiyaning oldini olishga doir chora-tadbirlarni amalga oshirish, korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarni sodir etganlik uchun javobgarlikning muqarrarligi prinsipini ta’minlash kabi vazifalar ko‘rsatib o‘tilganligi ta’kidlab o‘tildi.

9 декабрь - Всемирный день борьбы с коррупцией
Согласно резолюции Организация Объединенных Наций от 21 ноября 2003 года, ежегодно с 9 декабря 2004 года отмечается Международный день борьбы с коррупцией. В честь этого дня в СЭМС Наманганской области был проведён учебный семинар, посвященный ко Всемирному дню борьбы с коррупцией.
Этот день отмечается с целью широко информировать общественность о задачах в борьбе с коррупцией, понять истинную суть проблемы коррупции, а также бороться с коррупцией и предотвращать ее.
Также 3 января 2017 года в нашей стране был принят Закон Республики Узбекистан «О противодействии коррупции», был создан правовой механизм борьбы с коррупцией. В статье 3 данного Закона даётся определение понятиям коррупционных правонарушений, то есть коррупция – это незаконное использование своего должностного и служебного положения с целью личной материальной или нематериальной выгоды в пользу других лиц, а также незаконное предоставление такой выгоды.
Закон, в свою очередь, информирует граждан о том, что такое коррупция и коррупционное правонарушение и об их негативных последствиях.
Участники семинара обменялись мнениями о борьбе с коррупцией, как об основном направлении государственной политики в стране. Были конкретизированы такие задачи, как повышение правового сознания и правовой культуры у населения, реализации мер по предотвращению коррупции во всех сферах жизни государства и общества, обеспечение принципа неотвратимости ответственности за совершение коррупционных правонарушений.