Joriy yilning 8-avgust kuni “REV va YuChQlarni Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududida sotib olish (berish), sotish va (yoki) o‘rnatish (qurish), olib kirish, ulardan foydalanish tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni tashkil etish hamda radioxalaqitlarni bartaraf etishda vazirliklar va idoralarning o‘zaro hamkorligi yuzasidan 2025-yilda olib boriladigan chora-tadbirlar” rejasiga asosan To‘rtko‘l tumani, “Kaltaminor” ovul fuqarolar yig‘inida mahalla faollari va aholi orasidan vakillarni yig‘ib tushuntirish tadbirlari tashkil qilindi.
Tadbirda QR IIV JXX HPB profilaktika inspektori, Raqamli texnologiyalar vazirligi QR hududiy sho‘basi va “O‘zkomnazorat” inspeksiyasining QR hududiy bo‘limi mutaxassisilari, QR EMM xizmati muhandislari hamda, To‘rtko‘l tumani “Kaltaminor” OFY mahalla faollari ishtirok etishdi.
Tadbir davomida mutaxassislar tomonidan mahalla faollariga O‘zbekiston Respublikasi hududida radiochastota spektridan foydalanish sohasidagi me’yoriy hujjatlar talablari bo‘yicha tushunchalar berildi. Jumladan, QR EMM xizmati muhandislari A.Kartbaev va N. Narimovlar O‘zbekiston Respublikasi Radiochastotalar bo‘yicha Respublika kengashining 2022-yil 23-avgustdagi 707-sonli qarori mazmun-mohiyati, hamda, REV va YuChQlardan noqonuniy foydalanishning salbiy oqibatlari to‘g‘risida mahalla faollariga batafsil ma’lumotlar berishdi.

8 августа текущего года в соответствии с планом "Мероприятия по организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), продажи и (или) установки (строительства), ввоза, использования РЭС и ВЧУ на территории Республики Каракалпакстан, а также взаимодействия министерств и ведомств в устранении радиопомех в 2025 году" в сходе граждан "Калтаминор" Турткульского района были организованы разъяснительные мероприятия с участием активистов махалли и представителей населения.
В мероприятии приняли участие инспектор профилактики ОПП СОБ МВД РК, специалисты территориального отделения Министерства цифровых технологий РК и территориального отдела инспекции "Узкомназорат," инженеры службы ЭМС РК, а также активисты махалли ССГ "Калтаминор" Турткульского района.
В ходе мероприятия специалисты проинформировали активистов махалли о требованиях нормативных документов в области использования радиочастотного спектра на территории Республики Узбекистан. В частности, инженеры службы ЭМС РК А.Картбаев и Н.Наримов подробно рассказали гражданам махалли о сути и значении решения Республиканского совета по радиочастотам Республики Узбекистан от 23 августа 2022 года №707, а также о негативных последствиях незаконного использования РЭС и ВЧУ.