"O‘zbektelekom" AK aholiga telekommunikatsiya xizmatlarini taqdim etish loyihalari bo‘yicha brifing o‘tkazdi
2019-yil 28-may kuni "O‘zbektelekom" aksiyadorlik kompaniyasi tomonidan ommaviy axborot vositalari uchun brifing o‘tkazildi, unda olib borilayotgan keng ko‘lamli loyihalar amalga oshirilishi haqida so‘zlab berildi.
"O‘zbektelekom" aksiyadorlik kompaniyasi 2019-yilda taqdim etilayotgan xizmatlar sifatini yaxshilash, abonentlar sonini ko‘paytirish va Internet tezligini oshirishga yo‘naltirilgan qator loyihalarni amalga oshirmoqda. Telekommunikatsiya tarmoqlarini modernizatsiya qilish butun O‘zbekiston bo‘ylab misli liniyalarni optik tolali aloqa liniyalariga almashtirishni nazarda tutadi. Shu bilan birga, O‘zbekiston bo‘ylab, jumladan, chekka hududlarga ham kabellar yotqizilmoqda.
2019-yilning dastlabki to‘rt oyida quyidagi ishlar amalga oshirildi:
• Respublikaning barcha hududlarida texnik standartlar talablariga muvofiq, liniya kabel inshootlarini qo‘llab-quvvatlash uchun eskirgan telefon liniyalari ta’mirdan chiqarildi va almashtirildi, 4 ming kmdan ortiq mis kabellari yangilandi, xDSL texnologiyasi bilan xizmatlar sifati yaxshilandi.
• Umumiy sig‘imi 150 mingdan ortiq portga ega keng polosali ulanish qurilmalari o‘rnatildi, buning natijasida abonentlarga FTTx texnologiyasidan foydalangan holda optik aloqa liniyalariga asoslangan telekommunikatsiya xizmatlari taqdim etilmoqda. Joriy yilning birinchi choragida 2 ming 408ta ko‘p qavatli uylar, 1108ta umumiy ta’lim maktablari zamonaviy aloqa xizmatlari bilan ta’minlandi.
• Bundan tashqari, 2019-yil boshidan, "O‘zbektelekom" aksiyadorlik kompaniyasi va boshqa ijtimoiy obyektlar uchun GPON texnologiyasidan foydalangan holda zamonaviy telekommunikatsiya xizmatlarini taqdim etish uchun 5000 kmdan ortiq optik-tolali aloqa liniyalari yo‘lga qo‘yilmoqda.
• Bugungi kunda umumiy hajmi 54272 portga ega VDSL qurilmasini o‘rnatish, shuningdek, O‘zbekistonning barcha hududlarida 146,944 portga ega GPON qurilmasini o‘rnatish ishlari olib borilmoqda va 2019-yilning ikkinchi choragida ishga tushiriladi. Shuningdek, joriy yilning uchinchi choragida umumiy quvvati 600 mingdan ortiqni tashkil etgan GPON texnologiyasidan foydalangan holda qo‘shimcha qurilmalar yetkazib berish rejalashtirilgan.
Brifing davomida "O‘zbektelekom" aksiyadorlik kompaniyasi bugungi kunda abonеntlarga xizmat ko‘rsatish sifati va xizmatlarni taqdim etishga yo‘naltirilgan yondashuvni joriy etishga katta e’tibor qaratilayotganligi haqida ham so‘zlab berildi.
Masalan, taqdim etilayotgan xizmatlar sifatini yanada yaxshilash maqsadida "O‘zbektelekom" AK Qo‘ng‘iroqlarni qayta ishlash yagona markazlarini birlashtirish uchun mamlakatning barcha hududlaridan kelib tushayotgan qo‘ng‘iroqlarni "1084" va "1086" raqamlariga yo‘naltirish ishlari amalga oshirildi va qabul qilish tizimi markazlashtirildi. Bu mijozlarga xizmat ko‘rsatish sifatini sezilarli darajada oshirdi.
Brifing vaqtida yana bir juda qiziqarli loyiha amalga oshirilishi haqida so‘zlab berildi. 2017-2019 yillar uchun jahon axborot tarmog‘ida milliy kontentni rivojlantirish bo‘yicha kompleks dasturni amalga oshirish doirasida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 14-avgustdagi "Jahon axborot tarmog‘ida milliy kontentni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida" gi 625-sonli qaroriga muvofiq, "O‘zbektelekom" AK "Uz-IX" piring tarmog‘ini amalga oshirish bo‘yicha loyiha ishga tushirildi.
"O‘zbektelekom" AK "Uz-IX" piring tarmog‘ining tashkil etilishi jahonda ommabop Internet-resurslar va portallarni joylashtirish, shuningdek, Internet tarmog‘iga ulanish xizmatlariga ijobiy ta’sir ko‘rsatadigan yuqori sifatli milliy kontentni rivojlantirish bo‘yicha loyihalarni shakllantirish imkonini beradi.
Hozirgi kunda "O‘zbektelekom" AK litsenziyalangan yirik media-kontent kutubxonasiga (filmlar, tеlеsеriallar va multfilmlarga) ega bo‘lgan  ivi onlayn-kinotеatri bilan hamkorlikda qo‘shma loyihani tijorat maqsadlarida foydalanishga topshirdi.

АК «Узбектелеком» провела брифинг о проектах по обеспечению населения услугами телекоммуникаций
28 мая 2019 года Акционерная компания «Узбектелеком» провела брифинг для средств массовой информации, на котором было рассказано о реализации масштабных проектов по обеспечению населения услугами телекоммуникаций посредством строительства современных систем связи и волоконно-оптических линий в отдаленных районах Узбекистана.
В 2019 АК «Узбеклетеком» реализует ряд проектов направленных на дальнейшее улучшение качества предоставляемых услуг, увеличения количества абонентов и предоставления более высоких скоростей Интернета. Модернизация сетей телекоммуникаций Узбекистана подразумевает переход по всему Узбекистану от медных линий связи на волоконно-оптические. При этом прокладка кабеля осуществляет по всему Узбекистану, включая отдаленные районы.
За первые четыре месяца 2019 года были выполнены следующие работы:
• Для поддержания линейно-кабельных сооружений в соответствии требованиями технических норм, был произведён ремонт и замена устаревших телефонных линий связи, обновлено более 4 тыс. км медных кабелей различных типов и ёмкостей, а также улучшены параметры связи и качество услуг предоставляемых по технологии xDSL, во всех регионах республики.
• Установлено оборудование ШПД общей емкостью более 150 тыс. портов, в результате чего абонентам были предоставлены телекоммуникационные услуги на основе оптических линий связи по технологиям FTTx. В течение первого квартала текущего года обеспечено современными услугами связи 2 408 многоэтажных домов, 1108 общеобразовательных школ.
• Кроме того, с начала 2019 года АК «Узбектелеком» было проложено более 5 000 км волоконно-оптических линий связи для предоставления современных телекоммуникационных услуг с использованием технологии GPON для населения и других социальных объектов.
• В настоящее время ведутся монтажные работы по установке оборудования VDSL общей емкостью 54 272 порта, а также оборудования GPON ёмкостью 146 944 порта по всем регионам Узбекистана и будут введены в эксплуатацию в течение второго квартала 2019 года. Кроме этого, до конца 3 квартала текущего года планируется поставка дополнительного оборудования по технологии GPON общей ёмкостью более 600 тыс. портов.
Во время брифинга также было рассказано о том, что сегодня АК «Узбектелеком» уделяет большое внимание качеству обслуживания абонентов и внедрению клиентоориентированного подхода в предоставлении услуг.
Так, например, в целях дальнейшего улучшения качества предоставляемых услуг в Единый центр обработки вызовов АК «Узбектелеком» были перенаправлены звонки со всех регионов страны на номера «1084» и «1086», централизована система приема заявок. Это значительно повысило качество обслуживания обращений клиентов.
Во время брифинга было рассказано о реализации еще одного очень интересного проекта. В рамках реализации комплексной программы развития национального контента во всемирной информационной сети Интернет на период 2017-2019 годы постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 14.08.2017 г. N 625 «О мерах по дальнейшему развитию национального контента во всемирной информационной сети Интернет», АК «Узбектелеком» запущен проект по реализации пиринговой сети «Uz-IX» АК «Узбектелеком».
Создание новой пиринговой сети «Uz-IX» АК «Узбектелеком» позволит осуществить локализацию популярных мировых Интернет ресурсов и порталов, а также сформировать проекты по развитию качественного национального контента, что положительно скажется на доступности услуг доступа к сети Интернет.
Уже сегодня запущен в коммерческую эксплуатацию совместный проект АК «Узбектелеком» с одним из крупнейших сервисов с масштабной легальной библиотекой контента (фильмов, сериалов и мультфильмов) - онлайн-кинотеатром ivi.