2019-yil 26-iyun kuni “O‘zbektelekom” aksiyadorlik kompaniyasi tomonidan ommaviy axborot vositalari uchun brifing o‘tkazildi, unda telekommunikatsiya xizmatlari sifatini oshirish sohasida yangi xizmatlarni joriy etish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar haqida so‘zlab berildi.
Hozirgi kunda butun O‘zbekiston bo‘ylab Wi-Fi tarmoqlari faol rivojlanmoqda, ularning uzliksiz ishlashi uchun foydalanuvchilarni identifikatsiyalash va avtorizatsiyalash zarur. Shu munosabat bilan “O‘zbektelekom’ AK hamkorlariga simsiz Wi-Fi tarmoqlari foydalanuvchilarini identifikatsiyalash va avtorizatsiyalash uchun yangi xizmat turini taklif etdi, ya’ni ushbu xizmat SMS-xabarlar avtorizatsiyasi tizimini va brendlangan sahifalarni o‘z logotipi bilan loyihalashtirish imkonini o‘zida jamlaydi.
Mazkur xizmat O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 3-fevraldagi “O‘zbekiston Respublikasi turizm salohiyatini rivojlantirish uchun qulay sharoitlar yaratish bo‘yicha qo‘shimcha tashkiliy chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-5326-son Farmonining bajarilishi, shuningdek, taqdim etilayotgan telekommunikatsiya xizmatlari doirasini kengaytirish maqsadida joriy etildi.
2017-2019 yillarda Internet jahon axborot tarmog‘ida milliy kontentni rivojlantirish bo‘yicha kompleks dasturni amalga oshirish va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 14-avgust “Internet jahon axborot tarmog‘ida milliy kontentni yanada rivojlantirish chora-tadbirlar to‘g‘risida” gi 625-sonli qarorini amalga oshirish doirasida “O‘zbektelekom” AK “Uz-IX” piring tarmog‘i loyihasini yo‘lga qo‘ydi.
“O‘zbektelekom” AK 3-iyundan boshlab 100 Mbit/s.gacha tezlikka ega “TURBO” va “TURBO NIGHT” xizmatlarini yangilaydi. Shuningdek, butun O‘zbekiston bo‘ylab UZONLINE abonentlarida “UZ-IX” va “TAS-IX” tarmoqlariga 40 va 100 Mbit/s. tezlik bilan xizmatlarga ulanish imkoniyati paydo bo‘ldi. Mazkur tezlik VDSL va FTTx texnologiyalaridan foydalangan abonentlar ulanishi mumkin.
Bundan tashqari,joriy yil 3-iyundan 31-avgustgacha butun O‘zbekiston bo‘ylab, “TURBO” va “TURBO NIGHT xizmatlari uchun yozgi chegirmalar” aksiyasi o‘tkazilmoqda. Endi abonentlar xizmatlardan 50 % chegirma bilan foydalanishlari mumkin!(Batafsil ma’lumot bilan: www.uztelecom.uz saytida tanishish mumkin).
Brifing yaqin vaqt mobaynida axborotlarni himoya qilish vositalarini yetakchi ishlab chiqaruvchilari bilan hamkorlikda biznesning asosiy ehtiyojlarini ta’minlaydigan – korxonaning raqamli faolligini himoya qilish, ularga raqamli muhitda xavfsiz ishlashda yordam beradigan yuqori texnologik, sifatli himoya vositalari joriy etilishi haqida so‘zlab berildi.
Kompaniyaning “Axborot tizimlari”filiali tomonidan yuridik shaxslar uchun quyidagi xizmatlar ishga tushirildi:
— “Bulutlivideokuzatuv”;
— WEB-xosting;
— Co-location;
— Video – konferensaloqa.
O‘zbekiston tadbirkorlariga xodimlar shtati moliyaviy xarajatlarini kamaytirishga, shuningdek, xodimlar uchun bino ijarasi, ofis uskunalari va mebellar xarajatlarini tejashga imkon beradigan “Virtual ofis” xizmatini taqdim etamiz.
Xosting xizmatlarining turlaridanbiribo‘lgan — VDC (Virtual Data Center) yoki VPS (Virtual Private Server) kabi boshqa xizmat turlari ham joriy etiladi, ular doirasida foydalanuvchiga virtual ajratilgan server taqdim etiladi.
“O‘zbektelekom” AK bugungi kunda o‘z mijozlariga kontentni saqlash, uzatish va qaytaishlash xizmatlarini taqdim etish uchun telekommunikatsiya infrastukturasini rivojlantirish maqsadida, “Toshkent, Farg‘ona va Buxoroda ma’lumotlarni saqlash va uzatish markazlarini yaratish” loyihasini amalga oshirmoqda.
Abonentlarga xizmat ko‘rsatish sifatini yaxshilash maqsadida “O‘zbektelekom” AK 2019-yil 15-maydan boshlab, jismoniy shaxslar uchun UZONLINE Internet-xizmatlariga ulanishda abonent to‘lovlarini amalga oshirishning yangi tartibini joriy etmoqda, bunda hisob-kitob davri va to‘lov muddatlari “suzuvchi davr” tamoyili bo‘yicha o‘zgarishi mumkin.
Telekommunikatsiya tarmoqlarini texnik modernizatsiyasi, yanada tezkor va arzon tariflar, yangi innovatsion xizmatlarning joriy etilishi, shuningdek, abonentlarning sodiqligini oshiruvchi ko‘psonli aksiyalar iste’molchilarning kompaniyaga bo‘lgan munosabatlarini o‘zgarishiga olib keladi. Masalan, Brand Analytics kompaniyasining tadqiqotlariga muvofiq, ijtimoiy tarmoqlarda foydalanuvchilari salbiy va ijobiy baholarining nisbati 2018-yil dekabrdan 28% (ijobiy) dan, 2019-yil maygacha 90% (ijobiy)gacha o‘zgardi. Telekommunikatsiya tarmoqlarining modernizatsiyasi davom etmoqda.

АК «Узбектелеком» рассказала о новых видах услуг в сфере телекоммуникаций
26 июня Акционерная компания «Узбектелеком» провела брифинг для средств массовой информации, на котором было рассказано о проводимой работе по внедрению новых видов услуг в сфере телекоммуникаций и повышению качества телекоммуникационных услуг.
Сегодня по всему Узбекистану активно развиваются сети Wi-Fi, для успешного функционирования которых необходимо проводить идентификацию и авторизацию пользователей. АК «Узбектелеком» впервые на рынке Узбекистана предлагает новую услугу по идентификации и авторизации пользователей беспроводных сетей Wi-Fi для партнеров компании, которая включает в себя систему SMS-авторизации с неограниченным количеством SMS и возможность конструировать брендированные страницы со своим логотипом.
Данная услуга внедрена во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан № УП-5326 от 3 февраля 2018 года «О дополнительных организационных мерах по созданию благоприятных условий для развития туристского потенциала Республики Узбекистан», а также в целях расширения спектра предоставляемых телекоммуникационных услуг.
В рамках реализации комплексной программы развития национального контента во всемирной информационной сети Интернет на период 2017-2019 годы постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 14.08.2017 г. N 625 «О мерах по дальнейшему развитию национального контента во всемирной информационной сети Интернет», АК «Узбектелеком» запущен проект по реализации пиринговой сети «Uz-IX».
Создание новой пиринговой сети «Uz-IX» АК «Узбектелеком» позволит осуществить локализацию популярных мировых Интернет ресурсов и порталов, а также сформировать проекты по развитию качественного национального контента, что положительно скажется на доступности услуг доступа к сети Интернет.
Уже сегодня запущен в коммерческую эксплуатацию совместный проект АК «Узбектелеком» с одним из крупнейших сервисов с масштабной легальной библиотекой контента (фильмов, сериалов и мультфильмов) — онлайн-кинотеатром ivi.
Прорабатывается вопрос по внедрению местных каналов телевидения в онлайн кинотеатр IVI, а так же размещению узбекских фильмов и передач в каталоге кинотеатра. Ведутся переговоры на тему совместного сотрудничества с ведущими медиа контент провайдерами, такими как – Megogo, SPB TV, и другими.
В целях предоставления нашим абонентам игрового контента, ведутся работы с ведущими производителями в индустрии компьютерных игр. В том числе, уже проведены переговоры с компанией Wargaming и принято решение по локализации контента в Республике Узбекистан. Уже начаты работы по инсталляции сервера Wargaming в Дата-центре АК «Узбектелеком».
С 3 июня Компания обновила услуги «TURBO» и «TURBO NIGHT» новыми скоростями до 100 Мбит/с. Также, у абонентов UZONLINE по всему Узбекистану появилась возможность подключить услугу со скоростями доступа к сети «UZ-IX» и «TAS-IX» 40 и 100 Мбит/с. Данные скорости доступны для абонентов, подключенных по технологиям VDSL и FTTx. Кроме того с 3 июня по 31 августа текущего года, по всему Узбекистану проводится акция «Летние скидки на услуги «TURBO» и «TURBO NIGHT». Теперь абоненты могут воспользоваться услугами со скидкой до 50%! (Подробна информация на сайте: www.uztelecom.uz).
Во время брифинга было рассказано, что совместно с ведущими производителями средств защиты информации в ближайшее время будут внедрены качественные высокотехнологичные продукты защиты, которые обеспечат базовую потребность бизнеса — защиту цифровых активов предприятий, помогает им работать в безопасной цифровой среде.
Для юридических лиц филиалом компании «Инфосистемы» запущены такие услуги как:
— «Облачное видеонаблюдение»;
— WEB-хостинг;
— Co-location;
— Видео — конференцсвязь.
Предпринимателям Узбекистана предлагается услуга «Виртуальный офис», которая позволяет снизить финансовые затраты на содержание штата сотрудников, а также сэкономить на затратах по аренде помещения для персонала, приобретении офисного оборудования и мебели.
Внедрены и другие виды услуг такие как: VDC (Virtual Data Center) или VPS (Virtual Private Server) — разновидность хостинговых услуг, в рамках которых пользователю предоставляют виртуальный выделенный сервер.
В целях развития телекоммуникационной инфраструктуры для предоставления услуг обработки хранения и передачи контента до своих клиентов, АК «Узбектелеком» реализует проект «Создание центров хранения и обработки данных в Ташкенте, Фергане и Бухаре».
В целях улучшения качества предоставляемых услуг и сервиса обслуживания Абонентов, АК «Узбектелеком» с 15 мая 2019 года внедрила новый порядок списания абонентской платы за услуги доступа к сети Интернет для физических лиц, со сдвигом расчетного периода и циклов оплаты по принципу «плавающий период».
Техническая модернизация сетей телекоммуникаций, внедрение более скоростных и доступных тарифов, внедрение новых инновационных услуг, плюс многочисленные акции по повышению лояльности абонентов приводят к тому, что меняется отношение потребителей к самой Компании. Так, например, согласно исследованиям компании Brand Analytics соотношение негативных и позитивных сообщений пользователей в социальных сетях изменилось с 28% (позитивных) в декабре 2018 года, до 90% (позитивных) в мае 2019 года. Модернизация сетей телекоммуникаций продолжается.