Yosh kitobxonlar va Surxondaryo viloyati EMMX xodimlari o‘rtasida buyuk shoir va davlat arbobi Alisher Navoiy tavalludining 582 yilligiga bag‘ishlangan davra suhbati Adib Sobir Termiziy nomidagi Surxondaryo axborot-kutubxonasi binosida o‘tkazildi. Davra suhbatida Alisher Navoiyni buyuk mutafakkir, g‘azal mulkining sultoni, davlat arbobi sifatida ishlar olib borgan buyuk tarixiy shaxs ekanligi yosh kitobxonlar tomonidan takidlandi. Alisher Navoiy butun hayoti davomida inson qalbini eng nozik tuyg‘ulari, ezgulik, hayot mazmunini teran ifoda etgan boy ijodiy merosi milliy adabiyotimizni taraqqiy etishida yangi bosqichni boshlab berdi.
Tadbirda so‘z olganlar Alisher Navoiy jahon adabiyotining sara namunalari sirasiga kiradigan, halollik va adolat, ma’naviy yetuklik g‘oyalarini tarannum etuvchi, insonlarni komillikka chorlovchi asarlari bilan tom ma’noda xalqimizning faxriga aylanganligini e’tirof etildi.
Tadbir davomida Navoiy ijodidan g‘azal va ruboiylaridan namunalar o‘qildi. Alisher Navoiy ikki tilda mukammal ijod qilgani, turkiy tilda “Navoiy”, forsiy tilda esa “Foniy” taxalluslarini qoʻllagani aytib o‘tildi.

В здании Сурхандарьинской информационной-библиотеки имени Адиба Сабира Термизи состоялся круглый стол, посвященный 582-летию со дня рождения великого поэта и государственного деятеля Алишера Навои, между юными читателями и сотрудниками СЭМС Сурхандарьинской области. На круглом столе юные читатели отметили, что Алишер Навои был великим мыслителем и султаном газелей, который осуществлял государственную деятельность. На протяжении всей жизни богатое творческое наследие Алишера Навои, глубоко выразившее самые тонкие чувства человеческого сердца, добра и смысла жизни, положило начало новому этапу в развитии нашей национальной литературы.
Выступившие на мероприятии высказались о том, что Алишер Навои является гордостью нашего народа произведения которого входят в число лучших образцов мировой литературы, воспевают идеи честности и справедливости, духовной зрелости, призывают людей к совершенству.
В ходе мероприятия были прочитаны газели из творчества Навои и примеры из его рубаев. Было отмечено, что Алишер Навои прекрасно писал на двух языках и использовал прозвища «Навои» на турецком и «Фони» на персидском.
Такие мероприятия служат повышению духовности молодёжи и воспитанию её в духе уважения к нашим предкам.