Qoraqalpog‘iston Respublikasi Elektromagnit moslashuv xizmatida Alisher Navoiy tavalludining 583 yilligi hamda Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 541 yilligini nishonlashga bag‘ishlangan davra suhbati tashkil etildi.
Davra suhbatida buyuk ajdodlarimiz Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Boburning hayoti va serqirra ijodi, ular yozib qoldirgan bebaho asarlari hamda ularning o‘zbek tili va jahon adabiyotiga qo‘shgan hissalari xususida ma’lumotlar berildi.
Shu bilan birga, tadbirda buyuk shoir va mutafakkirlar, atoqli davlat va jamoat arboblari Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Bobur hayoti va ijodini, ularning boy ilmiy-adabiy meroslarini o‘rganish, asarlarini yurtimiz va xorijiy mamlakatlarda keng targ‘ib qilish hamda xotirasini abadiylashtirish maqsadida davlatimiz rahbari tomonidan qabul qilingan qarorlar va olib borilayotgan chora-tadbirlar xususida aytib o‘tildi.

Состоялся круглый стол, посвященный дням рождения Алишера Навои и Захириддина Мухаммада Бабура
В Службе электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан организован круглый стол, посвященный празднованию 583‑летия со дня рождения Алишера Навои и 541-летия со дня рождения Захириддина Мухаммада Бабура.
В ходе круглого стола была дана информация о жизни и творчестве наших великих предков Алишера Навои и Захириддина Мухаммада Бабура, их неоценимом труде и вкладе в узбекский язык и мировую литературу.
Вместе с тем, было упомянуто о принятых решениях главой нашего государства и принимаемых мерах по изучению жизни и творчества великих поэтов и мыслителей, известных государственных и общественных деятелей Алишера Навои и Захириддина Мухаммада Бабура, их богатого научного и литературного наследия, широкой пропаганды их произведений в нашей стране и за рубежом, для увековечения их памяти.