2026-yil 7-may kuni Andijon viloyati bojxona boshqarmasi “Xonobod” chegara bojxona posti orqali O‘zbekiston Respublikasi hududiga kirib kelayotgan Qirg‘iziston Respublikasi fuqorosi A.S ga tegishli bo‘lgan davlat raqami 01KG622ARO bo‘lgan “TOYOTA LAND CRUISER 200” rusumli avtotransport vositasi bojxona nazoratidan o‘tkazilganda jami 5 (besh) dona “BAOFENG UV-5R” rusumli radioelektron vositalari aniqlangan va fuqaroga nisbatan tegishli xujjatlar rasmiylashtirilib, vaqtincha saqlovga olingan. Ushbu REVlar 2026-yil 19-may kuni Andijon viloyati EMMXga texnik ekspertiza xulosasini olish uchun taqdim qilindi.
photo2026-05-2516-07-50.jpg
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-son bilan ro‘yxatga olingan qaroriga muvofiq “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish toʻgʻrisida” viloyatdagi vakolatli organlar bilan  o‘zaro hamkorlikda 2026-yilda o‘tkaziladigan chora-tadbirlar rejasiga asosan  taqdim etilgan radioelektron vositalardan texnik ekspertizadan o‘tkazildi va texnik ekspertiza xulosalari qonunchilikda belgilangan tartibda rasmiylashtirilib berildi.

7 мая 2026 года при проведении таможенного контроля на пограничном таможенном посту «Хонобод» Андижанского областного таможенного управления у автотранспортного средства марки «TOYOTA LAND CRUISER 200» с государственным номером 01KG622ARO, принадлежащего гражданину Кыргызской Республики А.С., въезжавшему на территорию Республики Узбекистан, были выявлены 5 (пять) штук радиоэлектронных средств марки «BAOFENG UV-5R». В отношении гражданина были оформлены соответствующие документы, а выявленные устройства помещены на временное хранение. Указанные РЭС 19 мая 2026 года были представлены в СЭМС Андижанской области для получения заключения технической экспертизы.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №801 от 22 декабря 2020 года «О порядке регулирования использования радиочастотного спектра, а также использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств», на основании плана мероприятий, проводимых в 2026 году совместно с уполномоченными органами области, представленные радиоэлектронные средства были подвергнуты технической экспертизе. По результатам экспертизы заключения технической экспертизы были оформлены и выданы в установленном законодательством порядке.