Andijon viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati (EMMX) hamda Andijon shahar IIB xodimlari hamkorligida navbatdagi tezkor radiomonitoring tadbiri o‘tkazildi
Mazkur tadbir O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-son qarori bilan tasdiqlangan “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish toʻgʻrisida”gi nizom hamda viloyatdagi vakolatli organlar bilan kelishilgan 2026-yilga mo‘ljallangan chora-tadbirlar rejasi asosida tashkil etildi.
Radiomonitoring tadbirlari jarayonida Andijon shahridagi “Bog‘ishamol” istirohat bog‘ida fuqarolar P.I. va Q.N.lar tomonidan “BAOFENG UV-5R” va “HYDX-Q608” rusumli jami 5 (besh) dona radioelektron vositasidan ruxsatnomasiz, noqonuniy ravishda foydalanish holati aniqlandi.
photo2026-08-1317-30-24.jpg
Aniqlangan qurilmalar Andijon shahar IIB xodimi tomonidan qonunchilikda belgilangan tartibda vaqtincha olib qo‘yildi va texnik ekspertizadan o‘tkazish maqsadida Andijon viloyati EMMXga taqdim etildi.

Данное мероприятие организовано на основании Положения «Об упорядочении выдачи разрешений на использование радиочастотного спектра, а также использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств», утверждённого постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 декабря 2020 года № 801, а также в соответствии с Планом мероприятий на 2026 год, согласованным с уполномоченными органами области.
В ходе проведения мероприятий по радиомониторингу на территории парка отдыха «Богишамол» города Андижана у граждан П. И. и К. Н. были выявлены факты незаконного использования без соответствующего разрешения 5 (пяти) радиоэлектронных средств марок «BAOFENG UV-5R» и «HYDX-Q608».
Данные устройства были временно изъяты сотрудником ОВД города Андижана в установленном законодательством порядке и переданы в СЭМС Андижанской области для проведения технической экспертизы. Специалистами службы была проведена техническая экспертиза указанных радиоэлектронных средств, по результатам которой оформлены и выданы соответствующие заключения.