Andijon viloyati EMMX tomonidan Qo‘rg‘ontepa tumanida noqonuniy radioaloqa vositasidan foydalanish holati aniqlandi
Andijon viloyati EMMX xodimlari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-son bilan ro‘yxatga olingan qaroriga muvofiq “Radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni O‘zbekiston Respublikasi hududida sotib olish (berish), qurish (o‘rnatish), foydalanish hamda chet eldan olib kirish tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni tashkil etish”  bo‘yicha viloyatdagi vakolatli organlar bilan  o‘zaro hamkorlikda 2026-yilda o‘tkaziladigan chora-tadbirlar rejasiga asosan  radioelektron vositalardan noqonuniy ravishda foydalanish holatlarini aniqlash maqsadida joriy yilning 26-fevral kuni Qo‘rg‘ontepa tumani hududida radiomonitoring o‘tkazildi.
O‘tkazilgan monitoring tadbirlari jarayonida Qo‘rg‘ontepa tumani, Mustaqillik ko‘chasida joylashgan “AL-Baraka” kafesida radioaloqa vositasidan ruxsatnomasiz noqonuniy ravishda foydalanish holati aniqlandi.
photo2026-03-0515-39-07.jpg
Qo‘rg‘ontepa tumani IIB JXX HPB PKI kapitani tomonidan qonunchilikda belgilangan tartibda vaqtincha olib qo‘yilgan radioelektron vositalar texnik ekspertizadan o‘tkazish maqsadida Andijon viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatiga taqdim qilindi.

Службой электромагнитной совместимости Андижанской области выявлено незаконное использование радиоэлектронного средства в Кургантепинском районе
Сотрудниками Службы ЭМС Андижанской области в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №801 от                   22 декабря 2020 года, зарегистрированным в установленном порядке, а также на основании плана мероприятий на 2026 год, проводимых совместно с уполномоченными органами Андижанской области по организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), строительства (установки), эксплуатации, а также ввоза из-за рубежа радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств на территории Республики Узбекистан, 26 февраля текущего года на территории Кургантепинского района был проведён радиомониторинг с целью выявления фактов незаконного использования радиоэлектронных средств.
photo2026-03-0515-39-03.jpg
В ходе проведённых мониторинговых мероприятий было установлено, что в кафе «AL-Baraka», расположенном на улице Мустакиллик Кургантепинского района, незаконно использовалось радиоэлектронное средство без соответствующего разрешения.
По выявленному факту старший инспектор профилактики отдела профилактики правонарушений, службы общественной безопасности ОВД Кургантепинского района в установленном законодательством порядке  предоставил временно изъятые радиоэлектронные средства в Службу электромагнитной совместимости Андижанской области для проведения технической экспертизы.