Andijon viloyati EMMXda navbatdagi radiomonitoring ishlari o‘tkazildi
Andijon viloyati EMMX xodimi, “O‘zkomnazorat” inspeksiyasining Andijon viloyati hududiy shu’basi yetakchi mutaxassisi va Andijon Shahar IIO FMB 4-son IIB XPG PKI mayori tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-son bilan ro‘yxatga olingan qaroriga muvofiq “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurulmalardan foydalanishni tartibga solish to‘g‘risida” viloyatdagi vakolatli organlar bilan  o‘zaro hamkorlikda 2026-yilda o‘tkaziladigan chora-tadbirlar rejasiga asosan  radioelektron vositalardan noqonuniy ravishda foydalanish holatlarini aniqlash maqsadida joriy yilning 25-mart kuni Andijon shahar hududida radiomonitoring o‘tkazildi.
photo2026-03-2617-53-56.jpg
O‘tkazilgan monitoring tadbirlari jarayonida Andijon shahar, “Mustaqillik” MFY, Pushkin ko‘chasi 73-uyda yashovchi fuqaro K.M. Radiochastotalar bo‘yicha Respublika kengashining 2022-yil 23-avgustdagi “O‘zbekiston Respublikasi hududida mobil aloqa tarmoqlari signallarini kuchaytirib beruvchi retranslyator qurulmalaridan foydalanish to‘g‘risida” gi 707-sonli Qarorning texnik shartlariga mos bo‘lmagan hamda elektromagnit moslashuv normalariga va texnik talablarga muvofiqlik bo‘yicha sertifikatga ega bo‘lmagan mobil signallarini kuchaytiruvchi retranslyator (repitor) qurulmasidan foydalanish holati aniqlandi.
photo2026-03-2617-54-01.jpg
photo2026-03-2617-54-07.jpg
Andijon Shahar IIO FMB 4-son IIB XPG PKI mayori tomonidan qonunchilikda belgilangan tartibda vaqtincha olib qo‘yilgan radioelektron vositalar texnik ekspertizadan o‘tkazish maqsadida Andijon viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatiga taqdim qilindi.

В Службе электромагнитной совместимости Андижанской области проведены очередные работы по радиомониторингу.
В Андижанской области проведены очередные мероприятия по радиомониторингу. В них приняли участие сотрудник Службы электромагнитной совместимости Андижанской области, ведущий специалист территориального отдела инспекции «Узкомназорат» Андижанской области, а также майор профилактики 4-го отдела профилактики правонарушений, службы общественный безопасности ОВД города Андижана. В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 декабря 2020 года №801 «Об упорядочении выдачи разрешений на использование радиочастотного спектра, а также использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств.», а также на основании плана мероприятий на 2026 год, реализуемого во взаимодействии с уполномоченными органами области, 25 марта текущего года на территории города Андижана был проведён радиомониторинг с целью выявления фактов незаконного использования радиоэлектронных средств.
photo2026-03-2617-53-56.jpg
В ходе проведённых мониторинговых мероприятий установлено, что гражданин К.М. проживающий по адресу: г. Андижан, МСГ «Мустакиллик», ул.Пушкина, дом 73,  использовал устройство-ретранслятор (репитер) для
усиления сигналов мобильной связи, несоответствующий техническим условиям, указанных в решении Республиканского совета по радиочастотам от 23 августа 2022 года №707 «Об использовании ретрансляторов для усиления сигналов мобильных сетей на территории Республики Узбекистан», а также не имеющий сертификата соответствия требованиям электромагнитной совместимости и техническим нормам.
photo2026-03-2617-54-01.jpg
photo2026-03-2617-54-07.jpg
Указанное радиоэлектронное средство в установленном законодательством порядке было временно изъято майором профилактики 4-го отдела профилактики правонарушений, службы общественный безопасности ОВД города Андижана и направлено в Службу электромагнитной совместимости Андижанской области для проведения технической экспертизы.