“O‘zkomnazorat” inspeksiyasining Andijon viloyati hududiy shu’basi yetakchi mutaxassisi, Andijon shahar IIO FMB 1-son IIB XPB PI katta leytenanti va Andijon viloyati EMMX muhandisi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-son bilan ro‘yxatga olingan qaroriga muvofiq “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurulmalardan foydalanishni tartibga solish to‘g‘risida” viloyatdagi vakolatli organlar bilan o‘zaro hamkorlikda 2026-yilda o‘tkaziladigan chora-tadbirlar rejasiga asosan radioelektron vositalardan noqonuniy ravishda foydalanish holatlarini aniqlash maqsadida joriy yilning 26-mart kuni Andijon shahar hududida radiomonitoring o‘tkazildi.
O‘tkazilgan monitoring tadbirlari jarayonida Andijon shahar, “Mustaqillik” MFY, Shabnam ko‘chasi 5-uyda yashovchi fuqaro S.G‘. Radiochastotalar bo‘yicha Respublika kengashining 2022-yil 23-avgustdagi “O‘zbekiston Respublikasi hududida mobil aloqa tarmoqlari signallarini kuchaytirib beruvchi retranslyator qurulmalaridan foydalanish to‘g‘risida” gi 707-sonli Qarorning texnik shartlariga mos bo‘lmagan hamda elektromagnit moslashuv me`yorlarga va texnik talablarga muvofiqlik bo‘yicha sertifikatga ega bo‘lmagan mobil signallarini kuchaytiruvchi retranslyator (repitor) qurulmasidan foydalanish holati aniqlandi.
Andijon shahar IIO FMB 1-son IIB XPB PI katta leytenanti tomonidan qonunchilikda belgilangan tartibda vaqtincha olib qo‘yilgan radioelektron vositalar texnik ekspertizadan o‘tkazish maqsadida Andijon viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatiga toshirildi.

В Андижанской области проведены очередные мероприятия по радиомониторингу. В них приняли участие сотрудник службы электромагнитной совместимости Андижанской области, ведущий специалист территориального отдела инспекции «Узкомназорат» Андижанской области, а также старший лейтенант профилактики 1-го отдела профилактики правонарушений службы общественной безопасности ОВД города Андижана. В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 декабря 2020 года №801 «Об упорядочении выдачи разрешений на использование радиочастотного спектра, а также использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств», а также на основании плана мероприятий на 2026 год, реализуемого во взаимодействии с уполномоченными органами области, 26 марта текущего года на территории города Андижана был проведён радиомониторинг с целью выявления фактов незаконного использования радиоэлектронных средств.
В ходе проведённых мониторинговых мероприятий установлено, что гражданин С.Г., проживающий по адресу: г. Андижан, МФЙ «Мустакиллик», ул.Шабнам, дом 5, использовал ретранслятор (репитер) для усиления сигналов мобильной связи, несоответствующий техническим условиям, указанных в решении Республиканского совета по радиочастотам от 23 августа 2022 года №707 «Об использовании ретрансляторов для усиления сигналов мобильных сетей на территории Республики Узбекистан», а также не имеющее сертификата соответствия требованиям электромагнитной совместимости и техническим нормам.
Указанное радиоэлектронное средство в установленном законодательством порядке было временно изъято старший лейтенант профилактики 1-го отдела профилактики правонарушений, службы общественный безопасности ОВД города Андижана и направлено в службу электромагнитной совместимости Андижанской области для проведения технической экспертизы.
Проведена техническая экспертиза радиоэлектронных средств представленных в службу электромагнитной совместимости, по результатам которой оформлены соответствующие заключения в установленном законодательством порядке.