Andijon viloyati EMMXda navbatdagi radiomonitoring ishlari o‘tkazildi
Andijon viloyati EMMX xodimi, “O‘zkomnazorat” inspeksiyasining Andijon viloyati hududiy shu’basi yetakchi mutaxassisi va Andijon shahar IIB hodimlari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-son bilan ro‘yxatga olingan qaroriga muvofiq “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurulmalardan foydalanishni tartibga solish to‘g‘risida” viloyatdagi vakolatli organlar bilan  o‘zaro hamkorlikda 2026-yilda o‘tkaziladigan chora-tadbirlar rejasiga asosan  radioelektron vositalardan noqonuniy ravishda foydalanish holatlarini aniqlash maqsadida joriy yilning iyun oyi davomida Andijon shahar hududida radiomonitoring o‘tkazildi.
photo2026-06-2316-39-20.jpg
O‘tkazilgan monitoring tadbirlari jarayonida Andijon shahar, “Sog‘lom avlod” MFY, Mashrab ko‘chasi 1A-uyda yashovchi fuqaro A.S. Radiochastotalar bo‘yicha Respublika kengashining 2022-yil 23-avgustdagi “O‘zbekiston Respublikasi hududida mobil aloqa tarmoqlari signallarini kuchaytirib beruvchi retranslyator qurulmalaridan foydalanish to‘g‘risida” gi 707-sonli Qarorning texnik shartlariga mos bo‘lmagan hamda elektromagnit moslashuv normalariga va texnik talablarga muvofiqlik bo‘yicha sertifikatga ega bo‘lmagan mobil signallarini kuchaytiruvchi retranslyator (repitor) qurulmasidan foydalanish holati aniqlandi.
photo2026-06-2316-39-26.jpg
Andijon shahar IIB xodimlari tomonidan qonunchilikda belgilangan tartibda vaqtincha olib qo‘yilgan radioelektron vositalar texnik ekspertizadan o‘tkazish maqsadida Andijon viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatiga taqdim qilindi.

В Службе электромагнитной совместимости Андижанской области проведены очередные работы по радиомониторингу
В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 801 от 22 декабря 2020 года «О регулировании разрешительных процедур в сфере использования радиочастотного спектра, а также порядка эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств», Сотрудниками Службы Электромагнитной совместимости Андижанской области, ведущим специалистом территориального отдела Андижанской области инспекции «Узкомназорат» и сотрудниками УВД города Андижана в рамках Плана мероприятий на 2026 год, проводимых во взаимодействии с уполномоченными органами области, в целях выявления фактов незаконного использования радиоэлектронных средств в течение июня текущего года на территории города Андижана были проведены мероприятия по радиомониторингу.
photo2026-06-2316-39-20.jpg
В ходе проведённых мониторинговых мероприятий установлено, что гражданин А.С. проживающий по адресу: г. Андижан, МСГ «Соглом авлод», ул. Машраб, дом 1А,  использовал устройство-ретранслятор (репитер) для усиления сигналов мобильной связи, несоответствующий техническим условиям, указанных в решении Республиканского совета по радиочастотам от 23 августа 2022 года №707 «Об использовании ретрансляторов для усиления сигналов мобильных сетей на территории Республики Узбекистан», а также не имеющий сертификата соответствия требованиям электромагнитной совместимости и техническим нормам.
photo2026-06-2316-39-26.jpg
Указанное радиоэлектронное средство в установленном законодательством порядке было временно изъято сотрудниками УВД города Андижана и направлено в Службу электромагнитной совместимости Андижанской области для проведения технической экспертизы.