Andijon viloyati EMMXda O‘zbekiston Respublikasining Davlat bayrog‘i qabul qilinganining 32-yilligini keng nishonlash bo‘yicha davra suhbati o‘tkazildi
2023-yil 16-noyabr kuni  Andijon viloyati Elektromagnit moshlashuv xizmati mehnat jamoasida O‘zbekiston Respublikasi Davlat bayrog‘i qabul qilinganining 32 yilligiga bag‘ishlangan davra suhbati o‘tkazildi. Tadbirda Davlat bayrog‘i to‘g‘risidagi Qonun mazmun mohiyati va davlat bayrog‘ining ramzlarining ma’nolari to‘g‘risida fikrlar tinglandi.
hrgfb1000x750.jpg
1991-yil 18-noyabrda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Kengashining                    8-sessiyasida O‘zbekiston Respublikasi Davlat bayrog‘i to‘g‘risidagi qonun qabul qilindi. Davlat ramzlari har bir xalqning mustaqilligi, ozodligi, tinchligi va barqarorligi timsoli hisoblanadi. Buyuk ajdodlarimiz ham yurt bayrog‘ini muqaddas bilib, uni ardoqlaganlar, ko‘z qorachig‘idek asraganlar. Davlatchiligimiz tarixining qaysi davrini olib qaramaylik, bayroq ajdodlarimiz uchun ozodlik, kuch-qudrat, jasorat, g‘alaba timsoli bo‘lgan. Vatanimiz mustaqillikka erishgach, 1991-yilning 18-noyabrida "O‘zbekiston Respublikasining Davlat bayrog‘i to‘g‘risida"gi qonun qabul qilindi. Mazkur hujjatda taʼkidlanganidek, milliy bayrog‘imiz davlat suvereniteti ramzlaridan biridir.
U 32 yildan beri mamlakatimiz Prezidenti Devoni, Oliy Majlis palatalari, hukumat binosi, mahalliy boshqaruv idoralari, O‘zbekiston aʼzo bo‘lgan xalqaro tashkilotlar, yurtimizning o‘nlab xorijiy davlatlaridagi diplomatiya va savdo vakolatxonalari, konsullik muassasalarida hilpirab turibdi. Yer yuzida ikki yuzdan ortiq davlat va albatta, har bir davlatning o‘z ramzlari, bayrog‘i bor. Har bir bayroq ayricha rang va timsollarga ega. Ular bilan yonma-yon balqib turgan bayrog‘imiz hech kimdan kam emasligimiz va kam bo‘lmasligimizni ko‘rsatib turadi. Prezidentimizning xorijiy mamlakatlarga rasmiy tashriflari davomida bayrog‘imiz o‘sha yurt ko‘chalarini bezaydi. Turli bayram tantanalarida, yurtimiz delegatsiyalari qatnashayotgan xalqaro miqyosdagi tadbirlarda, nufuzli sport musobaqalarida Vatanimizning shaʼni, xalqimizning g‘urur va iftixorini yorqin aks ettiradi. Yurtimizdagi bayram shodiyonalari, tantanalari chog‘ida ko‘chalarimizga ko‘rk bag‘ishlab turgan bayrog‘imiz har birimizda shukronalik hislarini uyg‘otadi. Mamlakatimizda yosh avlod taʼlim-tarbiyasiga qaratilayotgan ulkan eʼtibor samarasi o‘laroq, xalqaro miqyosda Vatanimiz sharafini munosib himoya qilishga qodir yoshlar safi tobora kengayib bormoqda. Ayniqsa, turli sport musobaqalarida g‘oliblikka erishgan yigit-qizlarimiz sharafiga yurt bayrog‘i baland ko‘tarilmoqda. Ana shunday lahzalarda qalblarimizda Vatan tuyg‘usi yana-da kuchliroq jo‘sh uradi, xalqimizning salohiyati, kelajagimizga ishonch yana-da mustahkamlanadi. Davlatimiz bayrog‘idagi har bir rang, har bir belgi chuqur ramziy maʼnoga ega. Undagi moviy rang - tiriklik manbai bo‘lgan obihayotni, musaffo osmonimizni, kuch-qudratimizni, yurtimizda hukm surayotgan tinchlik va barqarorlikni aks ettiradi. Oq rang – muqaddas tinchlik ramzi bo‘lib, u kun charog‘onligi va koinot yoritqichlari bilan uyg‘unlashib ketadi. Oq rang - poklik, beguborlik, soflikni, orzu va hayollar tozaligi, ichki go‘zallikka intilishning timsoli. Yashil – yasharish va yangilanish, navqironlik va shodumonlik ramzi, shuning barobarida ona tabiatimiz timsolidir. Qizil chiziqlar - tomirimizda jo‘shib oqayotgan ajdodlar qoni – hayotiy qudrat va davomiylik nishonasidir. Shuningdek, bunda Istiqlol, ozodlik uchun qon to‘kkan erksevar ota-bobolarimizning orzu-armonlari mujassam. Bayrog‘imizdagi yarim oy va yulduzlar - tarixiy qadriyatlarimiz, umrboqiy anʼanalarimiz, maʼnaviy kuch-qudratimiz bilan bog‘liq. Hilol qo‘lga kiritilgan mustaqillik, ozodlikni ifodalaydi. Davlatimiz bayrog‘i–o‘tmish, bugun va kelajagimizning yorqin timsoli. Qonunda belgilanganidek, O‘zbekiston Respublikasining fuqarolari, shuningdek, O‘zbekistonda yashaydigan boshqa shaxslar bayrog‘imizni hurmat qilishlari shart. Zero, unda ruhiyatimiz, g‘urur va iftixorimiz, Vatanimiz va xalqimizga bo‘lgan cheksiz mehr-muhabbatimiz, kelajakka ishonchimiz mujassamdir.
O‘zbekiston Respublikasining Davlat bayrog‘i qabul qilinganliginig            32 yilligi  muborak bo‘lsin aziz yurtdoshlar.

В СЭМС Андижанской области проведено мероприятие посвященное празднованию 32-х летию принятия государственного флага Республики Узбекистан
16-ноября 2023-года среди коллектива СЭМС Андижанской области проведено мероприятие, посвященное празднованию 32-х летию Государственного флага Республики Узбекистан. На мероприятии были обсуждены содержание и суть Закона о Государственном флаге Республики Узбекистан а также смысл, значения символов национального флага.
hrgfb1000x750.jpg
18 ноября 1991 года на 8-й сессии Верховного Совета Республики Узбекистан был принят Закон о Государственном флаге Республики Узбекистан. Государственные символы являются символами независимости, свободы, мира и стабильности каждого народа. Наши великие предки считали флаг страны священным, чтили его и берегли, как зеницу ока. Независимо от периода истории нашей государственности, флаг был для наших предков символом свободы, силы, мужества и победы. После обретения нашей страной независимости, 18 ноября 1991 года был принят Закон «О Государственном флаге Республики Узбекистан». Как сказано в этом документе, наш национальный флаг является одним из символов государственного суверенитета.
На протяжении 32 лет наш флаг поднят  в Администрации Президента нашей страны, палатах Олий Мажлиса, правительственных зданиях, органах местного самоуправления, международных организациях, членом которых является Узбекистан, дипломатических и торговых представительствах в десятках зарубежных стран и консульских учреждених. На земле более двухсот стран, и конечно, каждая страна имеет свои символы и флаги. Каждый флаг имеет свои цвета и символы. Поднятый наш флаг бок о бок  с флагами других стран отражает равенство с другими странами. Во время официальных визитов нашего Президента в зарубежные страны наш флаг украшает улицы этой страны. На различных праздничных торжествах, на международных мероприятиях с участием делегаций нашей страны, на престижных спортивных соревнованиях он ярко отражает честь нашей страны, гордость нашего народа. Наш флаг, который украшает наши улицы во время праздничных торжеств в нашей стране, пробуждает в каждом из нас чувство благодарности. В результате большого внимания, уделяемого воспитанию молодого поколения в нашей стране, увеличивается число молодых людей, способных достойно защитить честь нашей Родины на международном уровне. Флаг страны поднят  высоко в честь наших юношей и девушек, победивших в различных спортивных соревнованиях. В такие моменты в наших сердцах крепнет чувство Родины, укрепляется потенциал нашего народа, уверенность в своем будущем. Каждый цвет, каждый символ на флаге нашей страны имеет глубокое символическое значение. Синий цвет в нем отражает жизнь, которая является источником жизни, наше ясное небо, нашу силу, мир и стабильность, которые царят в нашей стране. Белый цвет – символ святого мира, который сочетается со светом дня и светом Вселенной. Белый цвет – символ чистоты, невинности, непорочности, чистоты мечтаний и мечтаний, стремления к внутренней красоте. Зеленый — символ жизни и обновления, веселья и радости, поэтому он также является символом нашей матери-природы. Красные полосы – кровь предков, текущая в наших венах – символ жизненной силы и непрерывности. Он также воплощает мечты наших храбрых предков, проливших свою кровь за независимость и свободу. Полумесяц и звезды на нашем флаге связаны с нашими историческими ценностями, традициями всей жизни и духовной силой. Полумесяц символизирует достигнутую независимость и свободу. Флаг нашей страны – яркий символ нашего прошлого, настоящего и будущего. Согласно закону, граждане Республики Узбекистан, а также другие лица, проживающие в Узбекистане,должны уважать наш флаг. Ведь в нем воплощен нашдух, наша гордость, наша безграничная любовь к своей стране и народу, наша вера в будущее.
Дорогие соотечественники, поздравляю вас с 32-й годовщиной принятия Государственного флага Республики Узбекистан.