Andijon viloyati ichki ishlar boshqarmasida o‘quv seminar tashkil etildi
Radioelektron vositalar (radiostansiyalar, sun’iy yo‘ldosh tizimlari) va yuqori chastotali qurulmalarni sotib olish (berish), sotish va (yoki) o‘rnatish (qurish), olib kirish, ulardan foydalanish tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni tashkil etish hamda radioxalaqitlarni bartaraf etishda vazirliklar va idoralarning o‘zaro hamkorligi yuzasidan 2026-yilda olib boriladigan chora-tadbirlar rejasiga muvofiq, Andijon viloyati EMMX muhandislari Sh.K.Mirzaaxmedov va E.R.Abduvaliyevlar 2026-yil 30-mart kuni Andijon shahar ichki ishlar boshqarmasi shaxsiy tarkibi bilan o‘quv seminar o‘tkazishdi.
photo2026-04-0617-35-23.jpg
Seminar ishtirokchilariga O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22‑dekabrdagi “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurulmalardan foydalanishni tartibga solish to‘g‘risida”gi 801-sonli Qarorga o‘zgartirishlar kiritilgani bo‘yicha Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 23-avgustdagi 417-sonli Qarori bilan tanishtirildi.

В соответствии с планом совместных мероприятий с правоохранительными органами, 30 марта 2026 года инженеры СЭМС Андижанской области Ш.Мирзаахмедов и Э.Абдувалиев провели учебный семинар с личным составом ОВД города Андижана.
Участникам семинара были разъяснены изменения, внесённые в постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 декабря 2020 года № 801 «Об упорядочении выдачи разрешений на использование радиочастотного спектра, а также использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств», на основании постановления Кабинета Министров от 23 августа 2023 года № 417.
Согласно требованиям Положения, было подчеркнуто, что в совместных мероприятиях по контролю за использованием радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств должны участвовать инспекторы профилактики общественной безопасности УВД данной территории.
Учебный семинар был организован в форме вопросов и ответов, на котором были даны подробные разъяснения о порядке совместных действий при выявлении случаев незаконного использования радиоэлектронных средств.