2 ta uzrli sababga (https://lex.uz/uz/docs/-6070845) ko‘ra, respublikaning bir oliy ta’lim tashkilotidan ikkinchisiga o’qishni ko’chirish yoki o’qishni tiklash bo‘yicha arizalar Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining transfer.edu.uz yoki yagona interaktiv davlat xizmatlari portali — my.gov.uz orqali onlayn qabul qilinadi.
Talab etiladigan hujjatlar:
akademik ma’lumotnoma yoki transkript nusxasi;
o‘qishni ko‘chirish sabablarini tasdiqlovchi hujjatlar.
Muhim eslatmalar:
Bahorgi semestr oldidan bir oliy ta’lim tashkilotidan boshqasiga “o‘qishni ko‘chirib tiklash” bo‘yicha arizalar qabul qilinmaydi.
Ariza topshirish jarayonida kiritilayotgan maʼlumotlar va yuklanadigan hujjatlarni yuborishdan oldin diqqat bilan tekshirib chiqish soʻraladi. Sababi ariza yuborilgandan soʻng uni tahrirlash imkoni mavjud emas.
Arizalar belgilangan tartibda oliy ta’lim tashkilotlari, tegishli vazirlik va idoralar tomonidan 21-yanvardan 10-fevralgacha ko‘rib chiqiladi va natijasi yuzasidan talabgorlarga ma’lum qilinadi.

Приём заявлений на перевод и восстановление обучения на весенний семестр
По двум уважительным причинам, предусмотренным законодательством , подача заявлений на перевод или восстановление обучения из одного высшего учебного заведения в другое в пределах республики осуществляется в онлайн-формате через платформу transfer.edu.uz Министерства высшего образования, науки и инноваций либо через Единый портал интерактивных государственных услуг — my.gov.uz.
Необходимые документы:
- копия академической справки или транскрипта;
- документы, подтверждающие причины перевода.
Важные примечания:
Перед началом весеннего семестра заявления на «перевод с восстановлением» из одного высшего учебного заведения в другое не принимаются.
При подаче заявления необходимо внимательно проверить все введённые данные и прикреплённые документы, поскольку после отправки внесение изменений будет невозможно.
Рассмотрение заявлений осуществляется в установленном порядке высшими образовательными учреждениями, а также соответствующими министерствами и ведомствами в период с 21 января по 10 февраля.