“Bir Vatan, bir el, bir bayroq”
Joriy yilning 19-noyabr kuni “EMMM” DUKda O‘zbekiston Respublikasi Davlat bayrog‘i qabul qilinganligining 34 yilligi munosabati bilan “Bir Vatan, bir el, bir bayroq” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy davra suhbati tashkil etildi.
photo2025-11-2716-48-18.jpg
Tadbir mamlakatimizning eng ulug‘ ramzlaridan biri bo‘lgan muqaddas bayrog‘imizga bo‘lgan chuqur hurmat, milliy g‘urur va vatanparvarlik tuyg‘ularini yanada oshirishga xizmat qildi.
Mazkur ma’rifiy tadbirda “Elektromagnit moslashuv markazi” davlat unitar korxonasining markaziy apparat bo‘lim va xizmatlari, shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasi hamda barcha viloyatlar Elektromagnit moslashuv xizmatlari xodimlari faol ishtirok etishdi.
photo2025-11-2716-48-23.jpg
Tadbirning ma’naviy ruhini yanada boyitish maqsadida, Ma’naviyat fidoyisi, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi hamda Jurnalistlar uyushmasi a’zosi, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi “Ma’rifat” targ‘ibotchilar jamiyati a'zosi, Adabiyot sohasidagi Usmon Nosir mukofoti laureati, jurnalistika yo‘nalishida “Oltin qalam” Milliy mukofoti sovrindori, “Do‘stlik” ordeni sohibi — To‘lqin Eshbek maxsus mehmon sifatida taklif etildi.
photo2025-11-2716-48-29.jpg
To‘lqin Eshbek ma’rifatga boy, teran mazmunga ega chiqishlari orqali ishtirokchilarga milliy qadriyatlarimiz, davlat ramzlarining tarixiy ahamiyati, ularga bo‘lgan hurmat yoshlarda qanday tarbiyalanishi kerakligi borasida chuqur mulohazalar bilan o‘rtoqlashdi. Uning hayajonli, samimiy va ta’sirchan fikrlari davra suhbati ishtirokchilarida katta taassurot qoldirdi.
photo2025-11-2716-48-34.jpg
Shuningdek, tadbirni yanada boyitish maqsadida xodimlarga To‘ylar, oilaviy tantanalar, ma’raka va marosimlarni o‘tkazishda ortiqcha sarf-xarajatlarni qisqartirish borasida: Milliy qadriyatlarimizga yot bo‘lgan “ommaviy madaniyat”ning salbiy ko‘rinishlarining oldini olish, oila ma’naviyati, axloqi va ajdodlarimizning mustahkam oila haqidagi o‘gitlaridan iborat tavsiyalar berildi.
photo2025-11-2716-48-38.jpg
Tadbir yakunida bayrog‘imizni ulug‘lash, uni kelajak avlodlarga ezgu meros sifatida yetkazish har birimizning sharafli va mas’uliyatli burchimiz ekani alohida ta’kidlandi.

19 ноября текущего года в ГУП «ЦЭМС» в связи с 34-й годовщиной принятия Государственного флага Республики Узбекистан был организован духовно-просветительский круглый стол на тему «Одна Родина, один народ, один флаг».
Мероприятие послужило дальнейшему повышению чувства глубокого уважения, национальной гордости и патриотизма к нашему священному флагу, являющемуся одним из величайших символов нашей страны.
В целях дальнейшего обогащения духовного духа мероприятия в качестве специального гостя был приглашен Тулкин Эшбек, преданный Духовности, член Союза писателей и Союза журналистов Узбекистана, член Общества пропагандистов «Маърифат» Республиканского центра духовности и просветительства, лауреат премии Усмана Насыра в области литературы, лауреат Национальной премии «Oltin qalam» по направлению журналистики.
В своих богатых просвещением и глубоким содержанием выступлениях Тулкин Эшбек поделился с участниками глубокими размышлениями о наших национальных ценностях, историческом значении государственных символов и о том, как воспитывать уважение к ним у молодежи. Его волнующие, искренние и трогательные мысли произвели большое впечатление на участников круглого стола.
Также, в целях дальнейшего обогащения мероприятия, сотрудникам были даны рекомендации по сокращению лишних расходов при проведении свадеб, семейных торжеств, поминальных обрядов и церемоний: Предотвращение негативных проявлений «массовой культуры» чуждых нашим национальным ценностям, семейная духовность, мораль и учения наших предков о крепкой семье.
В завершение мероприятия было особо подчеркнуто, что почитание нашего флага и передача его будущим поколениям как доброго наследия - почетный и ответственный долг каждого из нас.