Bojxona xodimlariga seminar o‘tkazildi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Bojxona boshqarmasida joriy yilning 20‑sentyabr kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi Elektromagnit moslashuv xizmati 1‑toifali muhandislari M.Dlekeev va N.Narimovlar tomonidan bojxona chegaralari orqali chet davlatlardan radioelektron vositalarni noqonuniy ravishda olib kirilishini oldini olish bo‘yicha hamkorlikdagi ishlarni yanada kuchaytirish hamda ushbu yo‘nalishda uchraydigan muammoli vaziyatlar bo‘yicha seminar tashkil qilindi.
photo2025-09-2214-00-58.jpg
Seminarda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22‑dekabrdagi 801-sonli Qarori 3-ilovasi “Radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni sotib olish (berish), sotish va (yoki) o‘rnatish (qurish), olib kirish, ulardan foydalanish tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni tashkil etish hamda radioxalaqitlarni bartaraf etishda vazirliklar va idoralarning o‘zaro hamkorligi to‘g‘risida”gi Nizomning mazmun-mohiyati tushintirildi. Shuningdek, REV va YuChQdan foydalanish sohasida nazorat qilish borasida hamkorlikdagi amalga oshirilishi lozim bo‘lgan ishlar yuzasidan tushunchalar berildi.
photo2025-09-2214-01-04.jpg
Undan tashqari, Bojxona boshqarmasi xodimlariga O‘zbekiston Respublikasi Radiochastotalar bo‘yicha Respublika kengashi tomonidan sohaga doir qabul qilingan qarorlar to‘g‘risida ma’lumotlar berib o‘tildi.

20-сентября текушего года инженерами 1-категории М.Длекеевым и Н.Наримовым СЭМС Республики Каракалпакстан в Таможенном управлении Республики Каракалпакстан был организован семинар по дальнейшему укреплению сотрудничества по предотвращению незаконного ввоза из зарубежных стран радиоэлектронных средств через таможенные границы, а также по проблемным ситуациям, возникающих в данном направлении.
На семинаре было разъяснено содержание приложения 3 к постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан №801 от
22 декабря 2020 года Положение «О взаимодействии министерств и ведомств при организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), реализации и (или) установки (строительства), ввоза, использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также при устранении радиопомех». Также были даны разъяснения относительно совместной работы по контролю в сфере использования РЭС и ВЧУ.
Кроме того, сотрудники Таможенного управления были проинформированы о решениях, принятых Республиканским советом по радиочастотам Республики Узбекистан.