KORRUPSIYAGA QARSHI KURASHISH – DOLZARB VAZIFA
Korrupsiya bu mansabdor shaxslar tomonidan davlat hokimiyati yoki boshqaruvi vakolatlaridan foydalangan holda shaxsiy manfaatlarni yoki boshqa shaxslar manfaatini ko‘zlab sodir etiladigan jinoyatlar yig‘indisidir.
O‘zbekiston Respublikasining 2017-yil 3-yanvardagi “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi 419-son Qonuni va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 6-iyuldagi “Korrupsiyaga qarshi kurashish faoliyatini samarali tashkil etishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-5177–son Qarorlarida mamlakatimizda korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish barcha davlat va jamoat tashkilotlari hamda moliyaviy muassasalarning ustuvor vazifasi etib belgilangan.
Ushbu yo‘nalishdagi ishlarni dolzarbligini e’tiborga olgan holda korxonamiz tomonidan ham bir qancha tashkiliy ishlar amalga oshirilgan. Jumladan, “Elektromagnit moslashuv markazi” davlat unitar korxonasida korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ichki normativ hujjatlar to‘plami va chora tadbirlar rejasi ishlab chiqilib amalga kiritilgan.
Rejaga asosan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Elektromagnit moslashuv xizmatida, korrupsion holatlarning oldini olish maqsadida, joriy yilning 30‑yanvar kuni “Korrupsiyaga qarshi kurashish – dolzarb vazifa” mavzusida o‘quv-seminar o‘tkazildi.
O‘quv-seminarga Qoraqalpog‘iston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi, Huquqbuzarliklar profilaktikasi boshqarmasi profilaktika inspektori, kapitan I.Jumageldiyev tashrif buyurib, korrupsiyaviy holatlarning turlari, kelib chiqishi, korrupsiya bilan firibgarlikning farqi, jinoyat kodeksida keltirilgan jazo turlari haqida keng tushunchalar berdi. Ma’ruzachi o‘z xizmat faoliyati davomida uchragan, atrofimizda yuz berayotgan korrupsiyaviy holatlar va ularning oqibatlari bo‘yicha batafsil ma’lumotlar berdi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Elektromagnit moslashuv xizmati 1-darajali radiooperatori A.Shimbergenov

БОРЬБА С КОРРУПЦИЕЙ - АКТУАЛЬНАЯ ЗАДАЧА
Коррупция – это совокупность преступлений, совершаемых должностными лицами с использованием полномочий государственной власти или управления в личных интересах или в интересах других лиц.
Законом Республики Узбекистан от 3 января 2017 года № 419 «О противодействии коррупции» и Постановлением Президента Республики Узбекистан PQ-5177 от 6 июля 2021 года «О дополнительных мерах по эффективной организации противодействия коррупции» обозначено что, приоритетной задачей всех государственных и общественных организаций и финансовых институтов в нашей стране является предотвращение и борьба с коррупцией
Учитывая актуальность работы в этом направлении, нашим предприятием также был проведен ряд организационных работ. В частности, в ГУП «Центр электромагнитной совместимости» разработаны и внедрены комплекс внутренних нормативных документов и план мероприятий по противодействию коррупции.
Согласно плану, и в целях предупреждения коррупционных ситуаций, в Службе электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан 30 января текущего года был проведен учебный семинар на тему «Борьба с коррупцией – актуальная задача».
Учебный семинар посетил инспектор профилактики Управления по предупреждению преступности МВД Республики Каракалпакстан капитан И. Джумагельдиев, который дал подробное объяснение о видах коррупционных ситуаций, их происхождении, разнице между коррупцией и мошенничеством, а также виды наказаний, предусмотренные уголовным кодексом.
Инспектор профилактики дал подробную информацию о коррупционных ситуациях, происходящих вокруг нас и их последствиях.
Радиооператор 1-класса Службы электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан А.Шимбергенов