Korrupsiyaga qarshi kurashish – barchamizning burchimiz
Jamiyatda shunday illatlar borki, u ma’lum bir sohaga emas, balki butun jamiyat taraqqiyotiga to‘g‘anoq bo‘ladi. Davlatni ich-ichidan yemiradigan ana shunday illat – korrupsiya va poraxo‘rlikdir. Aynan shu illat sababli ko‘plab davlatlarning inqirozga yuz tutgani ham tarixdan ma’lum.
Etimologik jihatdan “korrupsiya” atamasi “buzish, pora evaziga og‘dirish” degan ma’noni anglatadigan lotincha “corruptio” so‘zidan kelib chiqqan. Yuridik ensiklopediya mualliflarining ta’kidlashicha, korrupsiya – mansabdor shaxslar tomonidan ularga berilgan huquqlar va hokimiyat imkoniyatlaridan shaxsiy boylik orttirish uchun foydalanishda ifodalanuvchi siyosat yoki davlat boshqaruvi sohasidagi jinoiy faoliyatdir.
Korrupsiya shunday illatki, uni bir yoki ikki idoraning sa’y-harakati bilan yo‘q qilib bo‘lmaydi. Qachonki, barcha fuqarolarimiz, jamiyat unga qarshi birgalikda kurashib, uning ildizlarini yo‘q qilishga kirishilsagina ijobiy natijaga erishish mumkin.
O‘ylaymizki, bunday ma’naviy buzilish holatiga qarshi kurashda nafaqat davlat organlari, balki, jamiyat va umuman barcha fuqarolarimiz mas’uldirlar. Shunday ekan, davlat va jamiyat, shu bilan birga nodavlat notijorat tashkilotlarining bunday illatni oldini olish va unga qarshi kurashda birgalikdagi harakatigina samarali natijalarga erishishning eng maqbul yo‘li bo‘lib hisoblanadi.

Борьба с коррупцией – долг каждого
В обществе есть такие пороки, что это является препятствием для развития всего общества. Коррупция и взяточничество – это такое зло, которое разрушает государство изнутри. Из истории известно, что многие страны находятся в кризисе из-за этой проблемы.
Этимологически термин «коррупция» образован от латинского слова «corruptio», что означает «давать взятки, взяточничество», преступная деятельность в сфере управления.
Коррупция настолько порочна, что ее невозможно искоренить усилиями одного или двух ведомств. Положительный результат может быть достигнут только тогда, когда все наши граждане, общество вместе борются с ним и начинают разрушать его корни.
Мы считаем, что не только государственные органы, но и общество, и вообще все наши граждане несут ответственность за борьбу с таким состоянием морального разложения. Поэтому наиболее действенным способом достижения эффективных результатов считаются только совместные усилия государства и общества, а также негосударственных некоммерческих организаций в предупреждении и борьбе с этим бедствием .