Jaholatga qarshi ma’rifat
Joriy yilning 27-iyun kuni “Elektromagnit moslashuv markazi” davlat unitar korxonasi markaziy apparati bo‘lim va xizmatlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar Elektromagnit moslashuv xizmatlari xodimlari uchun “Jaholatga qarshi ma’rifat” mavzusida ma’naviy va ma’rifiy tadbir o‘tkazildi.
Ushbu ma’naviy tadbir FA Tarix instituti direktorining ilmiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari, tarix fanlari doktori Dilnoza Jamolova tomonidan olib borildi.
Mazkur tadbirda quyidagilar haqida so‘z bordi:
Hozirda terrorizm dunyo hamjamiyati uchun asosiy tahdidlardan biri bo‘lib qolmoqda. Shuningdek, so‘nggi yillarda dunyo bo‘ylab radikallashuv va ekstremistik g‘oyalarning keng tarqalishi, zo‘ravonlik va terrorizm xurujlarining ortishi ham kuzatilmoqda. Bunday holatning achinarli jihati shundaki, ekstremistik va radikal g‘oyalar ta’siriga tushib qolayotgan insonlarning aksarini yoshlar tashkil qilayotgani va ularning son jihatdan ortib borayotganidir. Bu esa radikal g‘oyalar ta’siriga tushib qolgan shaxslar bilan individual ish olib borish va ularni to‘g‘ri yo‘lga qaytarish dolzarbligini yanada oshirmoqda.
Soha mutaxassislarining ta’kidlashicha, bugungi kunda radikallashuv jarayonlariga qarshi kurashning eng samarali yo‘li – bu “jaholatga qarshi ma’rifat” asosida kurash uslubidir. Bunday kurash uslubi bugungi kunda ilg‘or xorijiy davlatlarda keng qo‘llanilmoqda. Xususan, Birlashgan Arab Amirligi, Singapur, Saudiya Arabistoni Podshohligi, Misr Arab Respublikasi kabi musulmon mamlakatlarida individual suhbat va turli ma’rifiy usullar yot g‘oyalar ta’siriga tushib qolgan shaxslarni to‘g‘ri yo‘lga qaytarishda o‘zining ijobiy samarasini bermoqda. Shu sababli mutaxassislar tomonidan radikallashuvdan qaytarishda shaxsning noto‘g‘ri qarashlarini to‘g‘rilash ekstremizm va terrorizmga qarshi kurashning ma’rifiy va oqilona usuli ekanligi e’tirof etilmoqda.
O‘z navbatida radikalizmga qarshi kurashishda faqatgina majburlov orqali kurash olib borish muayyan vaqt davomida natija bergani bilan radikal g‘oyalar ta’siriga tushib qolgan shaxsning ong ostida o‘zining noto‘g‘ri qarashlariga ishonch hissi saqlanib qolishi mumkinligini ko‘rsatmoqda.
Radikal g‘oyalarga berilgan shaxs buzg‘unchi harakatlardan o‘zini tiyib tursa-da, ong ostida mutaassiblik qarashlarining ma’lum elementlari saqlanib qolish ehtimoli mavjud. Shu bois, radikal g‘oyalar ta’siriga tushib qolgan shaxslar bilan ma’rifiy suhbatlar asosda ishlar olib borish, ularning ongiga o‘rnashib qolgan buzg‘unchi g‘oyalarga shu yo‘l bilan barham berish kerak bo‘ladi.
Psixologlarning ta’kidlashicha, yoshlardagi tajribasizlik va hissiyotga tayangan holda ish yuritishi, tashqi ta’sir natijasida ruhiy holatining o‘zgaruvchanligi; ruhiy tushkunlikka tez tushishi va ruhiy zarbalarga chidamsizligi; yaqinlari e’tiboridan butunlay chetda qolishi; o‘ta qiziquvchanlik hamda axborotlarni to‘laqonli tahlil qilmaslik, ishonuvchanlik kabi qator omillar radikallashuv jarayoniga xizmat qilishi mumkin.
Binobarin, radikal g‘oyalar ta’siriga tushib qolgan yoshlar o‘z oila a’zolari, yaqinlari, mahalla, ko‘cha-ko‘ydagi tengdoshlarini ham mutaassib shaxsga aylantiradi. Shuningdek, yoshlarning turli oqimlarga kirib qolishlari sabablari qatorida ularning bilimlari, shu jumladan, diniy ilmlarni egallashga bo‘lgan qiziqish va intilishi hamda ishonuvchanligi, birdaniga va hamma narsaga (boylik, shon-shuhrat, martaba va h.k.) ega bo‘lishga harakat qilishi, ilmiy tilda aytganda maksimalizm kabi ma’naviy-ruhiy omillarni ham alohida ajratib ko‘rsatish lozim.
Soha mutaxassislarining ta’kidlashicha, “Jaholatga qarshi ma’rifat bilan kurashish” ning asosiy sharti sifatida ish olib borishdan oldin har bir vaziyatning o‘ziga xos xususiyatlaridan kelib chiqqan holda muayyan reja-dastur asosida chora-tadbirlarni amalga oshirilishi maqsadga muvofiq. Bunda dasturlarning asosiy tarkibiy qismlariga mutaassib g‘oyalar ta’siriga tushgan shaxslar bilan o‘zaro yaqin munosabat, suhbatlar, diniy munozara va ko‘rsatmalar, tajovuzkor xatti-harakatlarning sababi deb qaralgan masalalar bo‘yicha o‘zaro muloqotlar, psixolog va boshqa mutaxassislarning tavsiya va ko‘rsatmalari kiradi.
“Jaholatga qarshi ma’rifat bilan kurashish”ning muvaffaqiyati quyidagi zaruriy shartlar asosida amalga oshirilishi lozim:
• mutaassiblashgan shaxsning asosiy ilgari surayotgan mafkurasini bilish va uning psixologik portiretini chizish;
• mutaassib g‘oyalarga ergashgan shaxsning maqsad-motivlarini tushunish;
• shaxsning kelib chiqqan jamiyatdagi muammolarni yaqindan o‘rganish;
• ekstremistik aqidalarni aniqlash va radikalizm ko‘rsatkichlarini aniq belgilab olish;
• diniy muloqotni yo‘lga qo‘yish;
• diniy ta’lim darajasini monitoring qilish;
• ta’lim o‘quv dasturlarida umuminsoniy tuyg‘ular hamda  ma’rifatparvarlik faoliyatiga taalluqli dars soatlarini ko‘paytirish;
• yoshlarning tarixni o‘rganish bo‘yicha dasturlarni qo‘llab-quvvatlash;
• yoshlar bilan muloqot qila oladigan psixologik yordamlarni ko‘rsatish qobiliyatiga ega mutaxassislarni jalb etish;
• yoshlar orasida doimiy ravishda buzg‘unchilik mafkurasi va xatti-harakatlarini qonunga xilof ekanligini anglatish va ularning salbiy oqibatlari haqida tushuntirish ishlarini olib borish.
Yuqorida sanab o‘tilganidek, “jaholatga qarshi ma’rifat” asosida ishlarni tashkil qilish jamiyatda o‘zaro bir-birini tushunishni qo‘llab-quvvatlaydi hamda tinchlik-barqarorlikni ta’minlashda o‘ziga xos ahamiyat kasb etadi.
Tadbir so‘ngida Islom dini insoniyat, jamiyatimizda faqatgina mehr-muhabbat, do‘stlik, ezgu ishlarni amalga oshirishga da’vat etuvchi yagona din ekani, bugungi kunda tinch va osuda osmon ostida yashayotganligimiz uchun shukronalik hissi hech birimizni tark etmasligi lozimligi haqida ta’kidlab o‘tildi, hamda xodimlarning qiziqtirgan savollariga javoblar berildi.

Борьба с невежеством с помощью просвещения
27 июня текущего года состоялось духовно-просветительское мероприятие на тему «Борьба с невежеством с помощью просвещения» для сотрудников центрального аппарата ГУП «Центр электромагнитной совместимости», Служб электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан и областей.
На этом духовном мероприятии присутствовала заместитель директора Института истории АН по научной работе, доктор исторических наук Дилноза Джамалова.
На мероприятии говорилось о:
В настоящее время терроризм остается одной из главных угроз для мирового сообщества. Также в последние годы во всем мире наблюдается рост радикализации и широкого распространения экстремистских идей, рост насилия и террористических атак. Печальным аспектом такой ситуации является то, что подавляющее большинство людей, попавших под влияние экстремистских и радикальных идей, составляют молодые люди, и их число растет. Это еще больше повышает актуальность индивидуальной работы с людьми, попавшими под влияние радикальных идей, и возвращения их на правильный путь.
Эксперты отрасли утверждают, что наиболее эффективным способом борьбы с процессами радикализации сегодня является метод борьбы, основанный на “просвещении против невежества”. Такой стиль борьбы сегодня широко используется в развитых зарубежных странах. В частности, в мусульманских странах, таких как Объединенные Арабские Эмираты, Сингапур, Королевство Саудовская Аравия, Арабская Республика Египет, индивидуальный подход и различные методы обучения оказывают положительное влияние на возвращение людей, находящихся под влиянием чужих идей, на правильный путь. Поэтому специалисты признают, что коррекция предрассудков личности в отвращении от радикализмов является просвещенным и рациональным методом борьбы с экстремизмом и терроризмом.
В свою очередь, борьба с радикализмом показывает, что только с помощью принуждения можно сохранить чувство уверенности в своих предрассудках в подсознании человека, попавшего под влияние радикальных идей, с тем, что борьба с ними дала результат в течение определенного периода времени.
Хотя человек, приверженный радикальным идеям, воздерживается от деструктивных действий, есть вероятность, что определенные элементы фанатичных взглядов сохранятся в подсознании. Поэтому образовательные беседы с людьми, попавшими под влияние радикальных идей, необходимо будет вести таким образом, чтобы положить конец деструктивным идеям, которые укоренились в их сознании.
Психологи утверждают, что процессу радикализации может послужить ряд факторов, таких как неопытность и эмоциональное поведение молодых людей, изменчивость их психического состояния в результате внешних воздействий; быстрое погружение в депрессию и нетерпимость к психическим потрясениям; полная изоляция от внимания близких людей; крайняя любознательность и отсутствие полноценного анализа информации, доверчивость.
Следовательно, молодые люди, находящиеся под влиянием радикальных идей, также превращают членов своей семьи, близких, сверстников по соседству, на улице в фанатичные личности. Кроме того, среди причин, по которым молодые люди попадают в различные течения, являются их знания, в том числе их интерес и стремление овладеть религиозными науками, а также их напористость, склонность сразу и ко всему (богатство, слава, карьера и т. д.), что, говоря научным языком, следует также выделить такие духовно-духовные факторы, как максимализм.
Специалисты отрасли утверждают, что прежде чем действовать как основное условие «Борьбы с невежеством с помощью просвещения», целесообразно принять меры, основанные на конкретном плане-программе, исходя из специфики каждой ситуации. При этом основные компоненты программ включают близкие отношения с людьми, находящимися под влиянием фанатичных идей, беседы, религиозные дискуссии и наставления, взаимодействие по вопросам, рассматриваемым как причина агрессивного поведения, а также рекомендации психологов и других специалистов.
Успех «Борьбы с невежеством с помощью просвещения» должен основываться на следующих предпосылках:
* знать основную продвигаемую идеологию фанатичного человека и представлять его психологический портрет;
* понимание мотивов-целей человека, который следует фанатичным идеям;
* внимательное изучение проблем в обществе, которые непосредственно касаются человека;
* выявление экстремистских догматов и точное определение показателей радикализма;
* налаживание религиозного диалога;
* мониторинг уровня религиозного образования;
* увеличение количества часов занятий, связанных с общечеловеческими чувствами и просветительской деятельностью в образовательных программах;
* поддержка молодежных программ по изучению истории;
* привлекать специалистов, способных оказывать психологическую поддержку, способных общаться с молодежью;
* постоянно проводить разъяснительную работу среди молодежи, чтобы обозначить идеологию и поведение подрывной деятельности как незаконные и объяснить их негативные последствия.
Как было сказано выше, организация работы на основе «просвещения против невежества» способствует взаимопониманию в обществе и приобретает особое значение в обеспечении мира и стабильности.
В завершение мероприятия было подчеркнуто, что Ислам- Религия в нашем обществе, которая призывает к любви, дружбе, совершению добрых дел, что чувство благодарности за то, что мы сегодня живем под мирным и спокойным небом, не должно покидать никого из нас, а также даны ответы на интересующие вопросы сотрудников.