Bugun, 22-aprel kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida Аxborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining Axborot xizmati rahbari Sh. Axmatov ishtirokida brifing boʻlib oʻtdi.
Mazkur brifingda Axborot texnologiyalari sohasidagi telekommunikatsiya yoʻnalishidagi islohotlar, Samarqand viloyatida telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish va sohada kadrlarni tayyorlash boʻyicha olib borilayotgan ishlar toʻgʻrisida so‘z yuritildi.
2021-yil birinchi chorakda axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasida bir qator ishlar olib borildi.
Optik tolali aloqa liniyalarini qurish loyihasini amalga oshirish boʻyicha amalga oshirilgan ishlarga toʻxtaladigan boʻlsam, 2020-yilda optik tolali tarmoqlarning umumiy uzunligi 68,6 ming kilometrni tashkil etgan boʻlsa, 2021-yilda birinchi chorakda esa 81,7 ming kilometrga yetkazildi. Joriy yil oxiriga qadar esa ushbu koʻrsatkichni 118,6 ming kilometrgacha yetkazilishi rejalashtirilgan.
Bugungi kunda 1 millionta Internet tarmogʻiga keng polosali ulanish portlari oʻrnatilib, ularning umumiy soni 3 millionga yetkazildi. 2021-yil oxiriga qadar portlarning soni 3,9 milliongacha yetkaziladi.
Mazkur loyiha boʻyicha ishlarning asosiy qismi yakunlanganligi munosabati bilan, 2021-yil 1 yanvardan transport kanallarini ijaraga berish xizmati joriy narxi 2 barobarga arzonlashtirildi.
2020-yilda Respublika boʻyicha 31,7 mingdan ortiq mobil aloqa baza stansiyalari mavjud boʻlgan boʻlsa, 2021-yil birinchi chorakda 945 ta baza stansiyalari ishga tushirilib, jami 32,68 mingdan ortiq mobil aloqa baza stansiyalari faoliyat koʻrsatmoqda.
Bugungi kunda Aholiga qulaylik yaratish maqsadida mobil internet xizmatlari narxlarini yanada arzonlashtirish ishlari olib borilmoqda.
Qolaversa, 2019-2020-yillarda operator va provayderlarga internet xizmatlari uchun tarif mavjud texnik quvvatlarni keskin oshirish hisobiga 2021-yil yanvardan operator va provayderlarga xalqaro paketli kommutatsiya markazi (XPKM) orqali taqdim etiladigan 1 Megabit/s tezlikdagi kanal narxi 2 barobarga arzonlashtirildi va xozirgi kunda ushbu xizmat narxi 40 000 soʻm deb belgilangan. Bu o‘z navbatida operator va provayderlarning respublikamizning chekka hududlarida faoliyatini rivojlantirish uchun shart-sharoitlar yaratadi.
2021-yil maydan ushbu xizmat joriy narxi yana 30 foizga arzonlashtirilmoqda.
Olib borilayotgan ushbu samarali ishlarni xalqaro portallar ham eʼtirof etmoqda. Misol uchun, Britaniyaning Cable.co.uk portali dunyodagi mobil internet narxlari toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni eʼlon qildi. Unga koʻra Oʻzbekiston 230 mamlakat orasida 21-oʻrinni egalladi. Bir yil davomida mamlakatimiz koʻrsatkichlarini 33 pogʻonaga koʻtardi. Unga koʻra, Oʻzbekistonda 1 Gigabayt mobil internet narxi oʻrtacha narxi – $0,6 ekanligi qayd etildi.
Taʼkidlab oʻtish joizki, 2020-yil fevral oyida ushbu saytda https://www.cable.co.uk/ Oʻzbekistonda 1 Gigabayt mobil internet narxi 1,34 AQSh dollarini, tashkil etgan. Mobil internet narxi arzonligi boʻyicha roʻyxatda Oʻzbekiston 54-oʻrinni egallaganini koʻrsatgan edi .
https://www.cable.co.uk/ resursining maʼlumotlari quyidagi metodologiya asosida shakllantiriladi.
Davlatdagi barcha aloqa operatorlarining maʼlum xizmati uchun narxlari, ushbu holatda 1 Gigabayt mobil internet trafik narxlari haqida maʼlumotlar olinib, ularning oʻrtacha qiymati (mediana) belgilanadi va reytingga kiritiladi. Tahlil uchun asosan Internet xizmatidan foydalanish uchun moʻljallangan tarif rejalar va xizmatlar haqida maʼlumotlar olingan.
Ijtimoiy soha obyektlarini yuqori tezlikdagi Internet bilan taʼminlash doirasida keng koʻlamli ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, Respublikada 10 ming 156 ta umumtaʼlim maktablari, 5 ming 625 ta maktabgacha taʼlim muassasalari va 3 ming 401 ta sogʻliqni saqlash obyektlari mavjud boʻlib, joriy holatiga 9 ming 347 ta xalq taʼlimi, 5 ming 625 ta maktabgacha taʼlim muassasalari va 3 ming 401 ta sogʻliqni saqlash obyektlariga jami 18 ming 373 kilometr optik tolali aloqa liniyalari tashkil etilgan va yuqori tezlikdagi Internet tarmogʻiga ulanish imkoniyati yaratilgan.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan soʻnggi yillarda hududlarda ham bir qator kompleks ishlar olib borildi.
Ayniqsa, Prezidentimizning Samarqand viloyatiga joriy yilning 15-16 aprel kunlari qilgan tashrifidan soʻng Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi ishchi guruh tomonidan Samarqand viloyatida amalga oshirilishi lozim boʻlgan ishlar belgilanib, sohaning har bir yoʻnalishi joyida oʻrganilib vazifalar belgilanmoqda.
Sohaning ustuvor yoʻnalishlardan kelib chiqib, Samarqand viloyatida telekommunikatsiya infratuzilmasini va raqamli texnologiyalarni rivojlantirish hamda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida kadrlarni tayyorlash va malakasini oshirish boʻyicha 2021-yilda amalga oshiriladigan vazifalarni belgilab olinmoqda.
Birinchi navbatda, 3,7 ming kilometrdan ortiq optik tolali aloqa liniyalari quriladi va 134,1 ming raqamli qurilmalar oʻrnatiladi.
125 ta qoʻshimcha mobil aloqa tayanch baza stansiyalarini oʻrnatish va 156 ta mavjud tayanch baza stansiyalarini modernizatsiya qilish orqali hududda yuqori tezlikdagi mobil Internet qamrovi darajasi 82 foizga yetkaziladi.
Mahalla fuqarolar yigʻinlarining barchasida 1 ming 100 ta (100 foiz) yuqori tezlikdagi Internet xizmatlaridan foydalanish imkoniyati yaratiladi.
Ikkinchi navbatda, pochta aloqasi sohasini isloh qilish doirasida Paxtachi, Payariq va Qoʻshrabot tumanlaridagi pochta aloqa bogʻlamalari raqamli transformatsiya qilinadi va ularda 15 turdagi Elektron hukumat va bank xizmatlari koʻrsatilishi yoʻlga qoʻyiladi.
Uchinchi navbatda, viloyatda IT sohasida yoshlarga sharoit yaratish, kadrlar malakasini oshirish va mutaxassislarni tayyorlash maqsadida, Qoʻshrabot, Payariq, Kattaqoʻrgʻon, Narpay va Paxtachi tumanlarida “Raqamli texnologiyalar oʻquv markazlari” tashkil qilinadi.
Toʻrtinchi navbatda, tumanlar hokimliklari bilan birgalikda Jomboy, Qoʻshrabot, Narpay, Oqdaryo, Pastdargʻom, Samarqand va Toyloq tumanlarida informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashgan maktablar tashkil etiladi.
Ushbu belgilangan vazifalar Samarqand viloyatida axborot texnologiyalarni joriy qilish sohasida asosiy poydevor vazifasini bajaradi.
Samarqand viloyatida 2021-yilning birinchi choragida telekommunikatsiya xizmatlaridan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish maqsadida 3,6 ming sigʻimli zamonaviy qurilmalar oʻrnatilib, umumiy sigʻimi 296 mingga yetkazildi. Shuningdek, 2 ming kilometr optik tolali aloqa liniyalari qurilib, umumiy uzunligi 10,1 ming kilometrga yetkazildi.
Koʻrsatilayotgan xizmatlar hajmini kengaytirish maqsadida telekommunikatsiya transport tarmogʻining oʻtkazuvchanlik qobiliyati viloyat markazi darajasida 400 Gbit/sekundga oshirildi.
Viloyatdagi 1 ming 100 ta mahalla fuqarolar yigʻinlaridan 752 tasida optik tolali aloqa liniyalari qurildi. Mobil aloqa qamrovini kengaytirish va sifatini yaxshilash maqsadida joriy yilda 46 ta yangi baza stansiyalari oʻrnatildi va modernizatsiya qilindi. Natijada hududdagi aholi maskanlarida mobil aloqa qamrovi 99,3 foiz hamda tezkor mobil internet qamrovi 79,2 foizga yetdi. Hozirgi kunda mobil aloqa stansiyalarining umumiy soni 4 ming 113 tani va mobil abonentlar soni 2,39 million nafarni tashkil etmoqda. Viloyat boʻyicha aholi yashash maskanlari 100 foiz raqamli televideniye signallari bilan qamrab olingan.
Bugungi kunda viloyat boʻyicha jami 212 ta pochta aloqa boʻlimlari aholiga pochta aloqa xizmatlarini koʻrsatib kelmoqda. “Oʻzbekiston pochtasi” AJ Samarqand filiali tomonidan 2020-yilda jami 10,3 milliard soʻmlik pochta aloqasi xizmatlari koʻrsatildi. Aholiga interaktiv davlat xizmatlaridan foydalanishda qulayliklar yaratish maqsadida “Oʻzbekiston pochtasi” AJning 23 ta aloqa boʻlimlarida 15 turdagi elektron davlat xizmatlaridan foydalanish imkoniyati yaratildi.Shuningdek, 15 ta pochta aloqa boʻlimlarida autsorsing asosida bank xizmatlarini koʻrsatish yoʻlga qoʻyildi.
“Besh muhim tashabbus” jumladan, 3-tashabbus doirasida viloyatning 11 ta shahar va tumanlarda Raqamli texnologiyalar oʻquv markazlari tashkil etildi. Mazkur oʻquv markazlarida joriy yilning oʻtgan davrida 978 nafar yoshlar oʻqishga jalb qilinib, 386 nafari oʻquv kurslarini muvaffaqiyatli tamomladi. Shuningdek, “Yoshlar daftari”ga kiritilgan 155 nafar yoshlar va “Ayollar daftari”ga kiritilgan 76 nafar xotin-qizlar oʻqitildi. Shu bilan birga viloyatdagi umumtaʼlim maktablarida tashkil etilgan 1 ming 331 ta raqamli texnologiyalar yoʻnalishidagi toʻgaraklarga 38 ming 358 nafar oʻquvchi — yoshlar jalb etildi.
“Bir million dasturchi” loyiha doirasida viloyatda hozirga qadar 19 737 nafar yoshlar roʻyxatdan oʻtib, ulardan 4 ming 935 nafari bitiruvchi sertifikatini oldi.

Сегодня, 22 апреля в Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан состоялся брифинг с участием руководителя пресс-службы Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Ахматова.
Была дана подробная информация о реализуемых реформах в сфере информационно-коммуникационных технологий, проводимой работе в Самаркандской области в рамках развития телекоммуникационной инфраструктуры и подготовки кадров в сфере ИКТ.
В первом квартале 2021 года в сфере информационно-коммуникационных технологий была проведена масштабная работа.
Так, если в 2020 году общая протяженность оптоволоконных линий связи составляла 68,6 тысячи километров, то в первом квартале 2021 года она уже была доведена до 81,7 тысячи километров. А до конца текущего года намечается довести этот показатель до 118,6 тысячи километров.
В настоящее время установлен один миллион портов для широкополосного доступа к Интернету, и таким образом их общее количество доведено до трех миллионов единиц. К концу 2021 года этот показатель будет доведен до 3,9 миллиона единиц.
В связи с осуществлением основной части работ по данному направлению, начиная с 1 января 2021 года цена за аренду транспортных каналов была снижена в два раза.
Если в 2020 году количество базовых станций мобильной связи составляло 31,7 тысячи единиц, то в первом квартале 2021 года было введено в строй 945 новых станций. Таким образом, их общее количество достигло 32,68 тысячи единиц.
С целью создания удобств для населения ведутся работы по снижению цен на услуги мобильного интернета.
Так, в 2019-2021 годах за счет повышения технических мощностей в два раза снижены тарифы на аренду каналов связи для операторов и провайдеров за 1 Мбит/с, и к настоящему времени цена на них составляет 40 000 сумов. Это, в свою очередь, дает возможность операторам и провайдерам развивать свою деятельность и в отдаленных регионах страны.
С мая 2021 года цена на эти услуги будет снижена на 30 процентов.
Проводимая в этом направлении работа также заслужила высокую оценку за рубежом. К примеру, британский портал Cable.co.uk опубликовал по ценам за интернет-услуги в мире. Согласно им Узбекистан занял 21-место в мире среди 230 государств. В течение года наша страна улучшила свои позиции на 33 позиции.
Следует отметить, что по результатам февраля 2020 года цена за 1 Гб мобильного интернета в Узбекистане составляла 1,34 доллара США. По дешевизне интернет-услуг за мобильный интернет тогда Узбекистан занимал 54-е место в мире.
Данные ресурса https://www.cable.co.uk/ формируются по следующей методологии. Берутся данные по ценам за конкретные виды услуг у операторов связи по всему миру, в данном случае цены за 1 Гб мобильного интернет-трафика, и на их основе высчитывается средняя цена (медиана), которая отражается в рейтинге. Для анализа в основном берется информация по тарифным планам и услугам за интернет-услуги.
Масштабная работа осуществляется в рамках обеспечения высокоскоростной Интернет-связью социальных объектов. В частности, в республике насчитывается 10 156 общеобразовательных школ, 5 625 дошкольных образовательных учреждений и 3 401 объект здравоохранения. К настоящему времени проложено порядка 18 373 километра оптовоколонных линий связи. В результате 9 347 школ, 5 625 дошкольных образовательных учреждений и 3 401 объект здравоохранения обеспечены высокоскоростной Интернет-связью.
Министерством по развитию информационных технологий и коммуникация в последние годы также осуществляется комплексная работа в регионах.
Так, после визита Президента в Самаркандскую область 15-16 апреля этого года рабочая группа Министерства под руководством Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Садикова определила актуальные задачи, требующие исполнения в регионе, и изучает проводимую работу по каждому направлению.
Исходя из приоритетных направлений сферы, были определены задачи по развитию телекоммуникационной инфраструктуры и цифровых технологий, а также по подготовке и повышению квалификации кадров в сфере ИКТ на 2021 год.
В первую очередь, будет проложено свыше 3,7 тысячи километра оптовоколонных линий связи, а также установлено 134,1 тысячи единиц цифрового оборудования.
Путем установки дополнительных 125 базовых станций мобильной связи и модернизации сушествующих 156 станций охват интернетом в регионе будет доведен до 82 процентов.
На всех 1 100 объектах махаллинских сходов граждан будет обеспечен стопроцентный доступ к высокоскоростному Интернету.
Во-вторых, в рамках реформирования системы почты будет произведена цифровая трансформация почтовых узлов связи в Пахтачинском, Пайарыкском и Кушрабатском районах, будет налажено оказание 15 видов электронных государственных и банковских услуг.
В-третьих, с целью создания условий в регионе для молодежи для обучения ИКТ, подготовки и повышения квалификации кадров в этой сфере в Кушрабатском, Пайарыкском, Каттакурганском, Нарпайском и Пахтачинском районах будут организованы Учебные центры цифровых технологий.
В-четвертых, совместно с хокимиятами районов в Джамбайском, Кушрабатском, Нарпайском, Акдарьинском, Пастдаргомском, Самаркандском и Тайлакском районах будут организованы специализированные школы с углубленным изучением информатики и информационных технологий.
Это, в свою очередь, станет фундаментом для широкого внедрения цифровых технологий в Самаркандской области.
В Самаркандской области в первом квартале 2021 года с целью расширения оказания телекоммуникационных услуг было установлено 3,6 тысячи единиц современного оборудования, и их общая ёмкость была доведена до 296 тысяч. Также было проложено 2 тысячи километров оптоволоконных линий связи, и тем самым их общая протяженность была доведена до 10,1 тысячи километров.
С целью расширения объема оказываемых услуг пропускная способность телекоммуникационной сети на региональном уровне была доведена до 400 Гбит/сек.
Из 1 100 объектов махаллинских сходов граждан к 752 объектам были проложены оптовоколонные линии связи. С целью повышения охвата и улучшения качества мобильной связи в текущем году было установлено и модернизировано 46 новых станций. В результате охват мобильной связью в населенных пунктах Самаркандской области был доведен до 99,3 процента, а охват высокоскоростной мобильной Интернет-связью – 79,2 процента. К настоящему времени общее количество базовых станций мобильной связи достигло 4 113 единиц, а количество абонентов мобильной связи выросло до 2,39 миллиона человек. Также достигнут стопроцентный охват цифровым телевидением населенных пунктов в регионе.
В настоящее время в Самаркандской области населению оказывают услуги 212 почтовых отделений связи. Самаркандским филиалом АО «O‘zbekiston pochtasi» в 2020 году было оказано почтовых услуг на 10,3 миллиарда сумов. С целью создания удобств для населения при пользования интерактивными государственными услугами в 23 отделениях связи АО «O‘zbekiston pochtasi» была создана возможность по получению до 15 видов электронных государственных услуг. Также, в 15 почтовых отделениях связи налажено оказание банковских услуг на основе аутсорсинга.
В рамках Пяти инициатив, в том числе третьего направления в 11 городах и районах Самаркандской области были организованы Учебные центры цифровых технологий. В текущем году в данных учебных центрах прошли обучение 978 молодых людей, из которых 386 успешно закончили курсы. В том числе обучение прошли 155 молодых людей, включенных в молодежную тетрадь, и 76 девушек и женщин, включенных в женскую тетрадь. Также к участию в 1 331 кружках информатики и информационных технологий, организованных при общеобразовательных школах в области, было привлечено 38 358 молодых людей.
В рамках мегапроекта «Один миллион программистов» общее количество зарегистрированных участников по Самаркандской области составило 19 737 человек, из которых 4 935 выпускников получили сертификат об успешном окончании курса.
* * *
Мы предоставили вам краткую информацию о проделанной работе. Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций выражает готовность к сотрудничеству со средствами массовой информации.