Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish toʻgʻrisida”gi 801-sonli qarori ijrosini taʼminlash maqsadida 2024-yil mobaynida hamkorlikda o‘tkaziladigan chora-tadbirlar rejasi tasdiqlangan.
Ushbu tasdiqlangan chora-tadbirlar rejasiga asosan Buxoro shahar IIB, Oʻzbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi “O‘zkomnazorat” Inspeksiyasining Buxoro viloyati hududiy sho‘basi xodimlari hamda Buxoro viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati mutaxassislari hamkorligida joriy yilning 19-sentabr kuni Buxoro shahar hududida tezkor tadbir o‘tkazildi.
O‘tkazilgan tezkor tadbir davomida Buxoro shahri hududida “Baofeng BF-888S” rusumli radioelektron vositalaridan tegishli ruxsatnomalarsiz noqonuniy foydalanib kelayotganligi aniqlandi.
Aniqlangan huquqbuzarlik yuzasidan Buxoro shahar IIB xodimlari tomonidan REVlar vaqtincha olib qo‘yildi va qonunchilikda belgilangan tartibda chora ko‘rish uchun hujjatlar Oʻzbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi “O‘zkomnazorat” Inspeksiyasining Buxoro viloyati hududiy sho‘basiga yuborildi.

На территории города Бухары выявлены незаконно используемые радиоэлектронные средства
В целях обеспечения исполнения Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 декабря 2020 года № 801 «Об упорядочении выдачи разрешений на использование радиочастотного спектра, а также использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств», утвержден план совместных мероприятий на 2024 год.
На основании данного утвержденного плана мероприятий 19 сентября текущего года сотрудники Бухарского городского ОВД, сотрудники областного отделения Инспекции «Узкомнозорат» Министерства цифровых технологий Республики Узбекистан и специалисты Службы электромагнитной совместимости Бухарской области проведено оперативное мероприятие на территории города Бухары.
В ходе оперативного мероприятия выявлено, что радиоэлектронные средства типа «Baofeng BF-888S» незаконно используются без соответствующих разрешений на территории города Бухары.
По данному факту правонарушений были временно изъяты со стороны сотрудников Бухарского городского ОВД, а документы направлены в региональное отделение Бухарской области инспекции «Узкомнзорат» Министерства цифровых технологий Республики Узбекистан для принятия мер в соответствии с действующим законодательством.