Ma’lumki 2021 yil 19 noyabrda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “O‘zbekiston Respublikasi telekommunikatsiya infratuzilmasini yanada rivojlantirish chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 699-conli Qarori qabul qilindi.
Ushbu Qaror bilan respublikada raqamli infratuzilmani jadal rivojlantirish, shahar va qishloq hududlari o‘rtasidagi «raqamli tafovut»ni bartaraf etish hamda taqdim etilayotgan xizmatlar sifatini oshirish uchun zarur shart-sharoitlar yaratish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan mamalakatimizda telekommunikatsiya infratuzilmasini yanada rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlari belgilab berilgan.
2021 yil 2 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Sirdaryo viloyati hududiy boshqarmasi, O‘zbekiston Respublikasi axborotlashtirish va telekommunikatsiyalar sohasida nazorat bo‘yicha davlat inspeksiyasi Sirdaryo viloyati hududiy inspeksiyasi va Sirdaryo viloyati elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari bilan birgalikda “2022 - 2024 yillarda xalqaro va davlat ahamiyatiga molik avtomobil yo‘llarini mobil aloqa qamrovi bilan ta’minlash reja-jadvali” muhokama qilindi.
Sirdaryo viloyati elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari tomonidan soha korxonalari oldiga qo‘yilgan vazifalarni o‘z vaqtida bajarilishini ta’minlash, shuningdek, 2022 - 2024 yillarda Sirdaryo viloyatidagi xalqaro va davlat ahamiyatiga molik avtomobil yo‘llarida mobil aloqa qamrovini muntazam ravishda monitoring qilish uchun barcha zarur texnik imkoniyatlar mavjudligi bo‘yicha ma’lumot berildi.
Shundan so‘ng tadbir ishtirokchilari Sirdaryo viloyati elektromagnit moslashuv xizmatiga 2021 yil noyabr oyida topshirilgan “Rohde&Schwarz” kompaniyasining “QualiPoc” ko‘p funksiyali mobil qurilmalari imkoniyatlari bilan tanishtirildi.
Xizmat xodimlari tomonidan Sirdaryo viloyati hududidan o‘tuvchi M-34, M-39, A-373, A-376 xalqaro avtomobil yo‘llarida mobil aloqa va mobil internet qamrovini aniqlash maqsadida shu kunlarda olib borilayotgan o‘lchov ishlari natijalari bo‘yicha taqdimot o‘tkazildi.
Tadbir ishtirokchilari o‘tkazilgan taqdimot mavzusi bo‘yicha o‘zlarining fikr va muloxazalarini bildirishdi.
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Sirdaryo viloyati hududiy boshqarmasi va O‘zbekiston Respublikasi axborotlashtirish va telekommunikatsiyalar sohasida nazorat bo‘yicha davlat inspeksiyasi rahbarlari tomonidan 2024 yilgacha Sirdaryo viloyatidagi xalqaro avtomobil yo‘llarida mobil aloqa va mobil internet qamrovini 100% ga yetkazish uchun barcha mobil aloqa operatorlari bilan hamkorlikni yanada kuchaytirish, mobil aloqa va mobil internet qamrovi mavjud bo‘lmagan hududlarda yangi mobil aloqa tayanch stansiyalarini o‘rnatish bo‘yicha zarur tavsiya va ko‘rsatmlarni ishlab chiqish, shuningdek, har chorakda o‘tkaziladigan o‘lchov natijalarini tahlil qilib borish bo‘yicha mas’ul xodimlarga zarur topshiriqlar berildi.
Tadbir ishtirokchilari Sirdaryo viloyatida telekommunikatsiya infratuzilmasini yanada rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha belgilab berilgan vazifalarni o‘z vaqtida ijrosini ta’minlash maqsadida muntazam ravishda o‘zaro axborot almashishga kelishib olishdi.

Был обсужден план мероприятий по проектам, планируемым к реализации в 2022-2024 годах по дальнейшему развитию телекоммуникационной инфраструктуры в Сырдарьинской области
Как известно, 19 ноября 2021 года Кабинетом Министров Республики Узбекистан было принято Постановление № 699 "О мерах по дальнейшему развитию телекоммуникационной инфраструктуры Республики Узбекистан".
С целью создания необходимых условий для быстрого развития цифровой инфраструктуры в республике, устранения "цифрового разрыва" между городскими и сельскими районами, а также повышения качества предоставляемых услуг данным Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан были определены основные направления дальнейшего развития телекоммуникационной инфраструктуры в нашей стране.
2 декабря 2021 года сотруниками территориального управления по Сырдарьинской области Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан совместно с сотрудниками   территориальной инспекции по Сырдарьинской области Государственной инспекции по контролю в сфере информатизации и телекоммуникаций  Республики Узбекистан, а также Службы электромагнитной совместимости Сырдарьинской области было проведено обсуждение "План-графика обеспечения покрытия мобильной связью автомобильных дорог международного и государственного значения на 2022-2024 годы".
Сотрудники Службы электромагнитной совместимости Сырдарьинской области проинформировали присутствующих о том, что имеются все необходимые технические возможности для обеспечения своевременного выполнения поставленных задач перед предприятиями отрасли, а также проведения регулярного мониторинга зоны покрытия мобильной связью автомобильных дорог международного и государственного значения на территории Сырдарьинской области в 2022-2024 годах.
После этого участники мероприятия были ознакомлены с возможностями многофункциональных мобильных устройств "Qualipoc" компании "Rohde&Schwarz", которые были переданы Службе электромагнитной совместимости Сырдарьинской области в ноябре 2021 года.
Сотрудники Службы выступили с презентацией о результатах проводимых в эти дни измерительных работ с целью определения зоны покрытия мобильной связью и мобильным интернетом международных автомагистралей М-34, М-39, А-373, А-376, проходящих по территории Сырдарьинской области.
Участники мероприятия высказали свои мнения и предложения по теме презентации.
Со стороны руководства территориального управления по Сырдарьинской области Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и  территориальной инспекции по Сырдарьинской области Государственной инспекции по контролю в сфере информатизации и телекоммуникаций Республики Узбекистан были даны необходимые указания по дальнейшему тесному сотрудничеству со всеми операторами мобильной связи в целях обеспечения 100 % покрытия мобильной связью и мобильным интернетом на международных автомагистралях в Сырдарьинской области до 2024 года. Кроме того, ответственным сотрудникам были даны соотвествующие поручения по выработке необходимых предложений и рекомендаций по установке новых базовых станций мобильной связи в местах, где отсутствуют зоны покрытия мобильной связи и мобильного интернета, а также осуществления тщательного анализа результатов проводимых ежеквартальных измерений.
Участники мероприятия договорились регулярно обмениваться информацией в целях обеспечения своевременного выполнения поставленных задач по основным направлениям дальнейшего развития телекоммуникационной инфраструктуры в Сырдарьинской области.