Malakali IT kadrlarni tayyorlashda va BPO markazlarni tashkil etish orqali yoshlarni ish bilan taminlashda xususiy o‘quv markazlari muhim ahamiyatga ega
Bugun, 16-fevral kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov Qashqadaryo viloyatiga xizmat safari doirasida “Open Web Academy” o‘quv markazi faoliyati bilan tanishdi. Qarshi shahrida joylashgan mazkur o‘quv markaz yoshlarga IT sohasida qator  va dolzarb IT yo‘nalishlari, ya’ni veb dasturlash, Android dasturlash, 3D-dizayn bo‘yicha mutaxassislarni tayyorlaydi. Shuningdek, bolalar uchun ham maxsus kurslar tashkil qilingan. Bugungi kunga qadar 250 nafardan ortiq yoshlar “Open Web Academy” o‘quv markazining kurslarini tamomlagan. Tashrif doirasida o‘quv markaz faoliyati to‘g‘risida taqdimot ham o‘tkazildi. Unda o‘quv markaz vakillari o‘z reja va maqsadlari bilan o‘rtoqlashdi. Kelgusida “Open Web Academy” o‘quv markazida IT-English, Digital marketing, Foundation yo‘nalishlari bo‘yicha o‘quv kurslarni tashkil etish ko‘zda tutilgan. Hozirgi kunda BPO-xizmatlarini tashkil etish bo‘yicha “Open Web Academy” o‘quv markazi tomonidan olib borilayotgan faoliyat ham istiqbolli yo‘nalishlaridan biridir. AKT vaziri Sh. Shermatov ta’kidlaganidek, yuqori maoshli IT kasblarni egallash evaziga yoshlarning bandligini oshirish ustuvor yo‘nalishlardan biri. Shu tufayli malakali IT kadrlarni tayyorlaydigan BPO markazlarni tashkil etish orqali yoshlarni ish bilan taminlashga ko‘mak beradigan xususiy o‘quv markazlarning hissasi ham muhim ahamiyatga ega.

Частные учебные центры играют важную роль в подготовке квалифицированных IT-кадров и их трудоустройстве за счет организации BPO-центров
Сегодня, 16 апреля, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов в рамках рабочей поездки в Кашкадарьинскую область ознакомился с деятельностью учебного центра «Open Web Academy». Расположенный в городе Карши данный учебный центр осуществляет подготовку специалистов по таким актуальным IT-направлениям, как веб-программирование, Android-программирование, 3D-дизайн. Также организованы курсы для детей. К настоящему времени более 250 молодых людей окончили курсы учебного центра «Open Web Academy».  В рамках визита прошла презентация о деятельности учебного центра «Open Web Academy». Представители центра рассказали о своих планах и целях. В дальнейшем в учебном центре «Open Web Academy» намечается организовать курсы по IT-English, Digital marketing, Foundation. Одно из перспективных направлений деятельности учебного центра, в рамках которого в настоящее время учебный центр «Open Web Academy» осуществляет свою работу, является организация по оказанию BPO-услуг. Как отметил Министр ИКТ Ш. Шерматов, повышение занятости молодежи за счет освоения высокооплачиваемых IT-профессий является одной из приоритетных задач ближайшего времени. И здесь весьма важна роль также и частных учебных центров, осуществляющих подготовку квалифицированных IT-кадров, оказывающих им содействие в трудоустройстве за счет организации BPO-центров.