Chegara hududlarida O‘zbekiston Respublikasi va Tojikiston Respublikasi mutaxassislari tomonidan mobil aloqa maydoni kuchlanganlik darajasini birgalikda o‘lchash
photo2026-05-1910-42-08.jpg
Joriy yilning 12-13-may kunlari Elektromagnit moslashuv markazi mutaxassislari Tojikiston Respublikasi hukumati huzuridagi Aloqa xizmati taklifiga binoan Tojikiston Respublikasining chegaraoldi hududlari bo‘ylab mobil aloqa maydoni kuchlanganlik darajalarining elektromagnit moslashuvchanligini ta’minlash masalalari bo‘yicha qo‘shma texnik o‘lchovlar o‘tkazdilar.
Birgalikda o‘tkazilgan o‘lchov ishlari doirasida 2300 MGs diapazondagi radiochastota spektri monitoringi amalga oshirildi, shuningdek, Tojikiston Respublikasining O‘zbekiston Respublikasi bilan chegaradosh hududlarida o‘zaro kirib boruvchi mobil aloqa signallari manbalari o‘lchandi va aniqlandi.
photo2026-05-1910-42-12.jpg
O‘tkazilgan tadbirlar natijalariga ko‘ra, mobil aloqa tarmoqlarining texnik parametrlari amalga oshirildi va kelishildi hamda Tojikiston Respublikasining chegara hududlarida, xususan Tursunzoda, Shahrinav va Hisor shaharlarida mobil aloqa signallarini minimallashtirish bo‘yicha qo‘shma yechimlar tayyorlandi.

Совместные измерения уровней напряжённости поля мобильной связи специалистами Республики Узбекистан и Республике Таджикистан в приграничных районах
photo2026-05-1910-42-08.jpg
В период с 12 по 13 мая текущего года специалисты ЦЭМС по приглашению со стороны Службы связи при правительстве Республики Таджикистан провели совместные технические измерение по вопросам обеспечения электромагнитной совместимости уровней напряжённости поля мобильной связи по приграничным районам Республики Таджикистан.
В рамках совместно проведенных измерительных работ был осуществлен мониторинг радиочастотного спектра в диапазоне 2300 МГц, также был проведен измерения и выявления источников взаимно проникающих сигналов мобильной связи в приграничных территориях Республики Таджикистан с Республикой Узбекистан.
photo2026-05-1910-42-12.jpg
Согласно результатам проведенных мероприятии осуществлен и согласован технические параметры сетей мобильной связи и подготовлен совместные решения по минимизации сигналов мобильной связи в приграничных районах Республики Таджикистан в частности городах как Турсунзаде, Шахринав и Гисар.