Bugungi kunda radioeshittirish sohasidagi asosiy va yetakchi standart 1980-yillarning oxirida Eureka 147 loyihasi doirasida ishlab chiqilgan Digital Audio Broadcasting (DAB) texnologiyasidir. Ushbu standartni ishlab chiqishda oddiy maqsadlar qo'yildi: radioeshittirishlar sifatini oshirish, xalaqitbardoshlikni yaxshilash, radioga interaktivlik va yangi xizmatlarni olib kelish va eng muhimi, radiochastota manbasini tejash.
DAB texnologiyasini standartlashtirish dunyoning o‘ttizdan ortiq mamlakatlarini o‘z ichiga olgan World DAB Forum tomonidan amalga oshiriladi. DAB + spetsifikatsiyasida MPEG 2 Advanced Audio Coding AAC, MPEG 4 Error Resilient BSAC (Bit Slice Arithmetic Coding), MPEG 4 AAC+ SBR va WindowsMedia audio kodeklari kabi audio oqimlarni siqish usullaridan foydalaniladi.
DAB texnologiyasi uchun turli xil yechimlarni taklif qiladigan kompaniyalar soniga qarab, ishonch bilan aytish mumkinki – DABning kelajagi bor, bozor rivojlanmoqda va foydalanuvchilarda esa asta-sekin yangi radio konsepsiyasiga qiziqish ortib bormoqda.
Bundan tashqari, DAB texnologiyasi radio xizmatlarini taqdim etish kontseptsiyasiga yangi narsalarni olib keladi. Turli xil qo‘shimcha va interaktiv xizmatlar translyatsiya formatini o‘zgartiradi.
Bunday xizmatlar orasida quyidagilarni ta’kidlash mumkin:
Radioeshittirish (asosiy xizmat);
qo‘shimcha ma’lumot;
ma’lumot uzatish (masalan, ayni damda radio orqali ijro etilayotgan kompozitsiyani DAB qabul qiluvchisiga yuklab olish);
elektron dastur qo’llanmasi (EPG);
audio uzatish bilan sinxronlangan slayd-shoular;
video;
Java dasturlari.
Dunyodagi aksariyat mamlakatlar analog radioeshittirishdan raqamli radioeshittirishga o‘tishni o‘ylab, DAB standartini afzal ko‘rishdi. Haqiqiy DAB xizmatlari allaqachon Yevropaning ko‘p qismida, Kanada, Tayvan va Janubiy Koreyada ishlaydi. Test sinovlari Xitoy, Janubiy Afrika va Turkiyada o‘tkazildi. Rossiya, Janubiy va Lotin Amerikasi, yaqin Sharq va Janubi-Sharqiy Osiyo mamlakatlarida texnologiyaga qiziqish ortib bormoqda. AQSh o‘zining raqamli radioeshittirish standarti – HD Radioni ishlab chiqdi va afzal ko‘rdi.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy Osiyodagi birinchi davlatlardan biri bo‘lib DAB+ radioeshittirishni boshladi.
2017-yil 17-iyulda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining "Raqamli teleeshittirishlarga o‘tish va yer usti analog teleeshittirishlarni to‘xtatishga doir amalga oshiriladigan chora-tadbirlar to‘g‘risida" gi 502-sonli qarori qabul qilindi, unga muvofiq Toshkentda yer usti analogli teleeshittirish 2018-yil 15-iyulda va O‘zbekiston hududida 2018-yil 5-dekabrgacha to‘xtatildi. O‘zbekiston Respublikasida analog televideniye o‘chirilgandan so‘ng DAB+ raqamli radioeshittirish standarti uchun 174-230 MHz diapazonidan radiochastota ajratish maqsadga muvofiq edi.
2021-yil dekabr oyida DAB+standartidagi birinchi raqamli radioeshittirish uzatgichi sinov rejimida ishga tushirildi. Raqamli radioeshittirish uzatgichi 16 ta radiodasturlarni: "O‘zbekiston", "Yoshlar", "Mahalla", "O‘zbekiston 24", "Oriat dono", "Oriat FM", "Vodiy sadosi", "Poytaxt" (O‘zb.), Poytaxt (rus.), Grand, Yoshlar ovozi, Maksima, Avtoradio Xamrox, Navro‘z, Nostalji, O‘zbegim taronasi kabilarni uzatadi. Raqamli radioeshittirish uzatgichining sinov ekspluatatsiyasi yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi hududida DAB+ standartini joriy etish rejalashtirilgan.

Цифровой стандарт радиовещания DAB+
Многие не понимают в чём смысл перехода на цифровое радио, всех устраивают те радиостанции, которые сегодня вещают в FM диапазоне. Но необходимо взглянуть правде в глаза. За окном XXI век. AM-технология была представлена миру в 1920-х годах, а FM – в 1940-х. Получается, на сегодняшний день радиосигнал мы получаем по системе, разработанной восемьдесят лет назад. Мировое развитие в области радиовещания постоянно прогрессирует и требует ориентироваться на новые стандарты. Так что самой старой вещательной технологии всё равно рано или поздно придётся перейти в цифровой век.
Основным и лидирующим стандартом в радиовещательной индустрии на сегодняшний день является технология Digital Audio Broadcasting (DAB), разработанная в конце 1980-ых в рамках проекта Eureka 147. При разработке данного стандарта преследовались простые цели: повышение качества радиотрасляций, улучшение помехоустройчивости, привнесение в радио интерактивности и новых услуг и самое главное- это экономия радиочастотного ресурса.
Стандартизацией DAB-технологии занимается World DAB Forum, в котором представлены более тридцати стран мира. В спецификации DAB+ используются такие методы сжатия аудиопотока, как MPEG 2 Advanced Audio Coding AAC, MPEG 4 Error Resilient BSAC (Bit Slice Arithmetic Coding), MPEG 4 AAC+ SBR и аудиокодеки WindowsMedia.
Судя по количеству компаний, предлагающих различные решения для DAB-технологии, можно уверенно сказать – будущее у DAB есть, рынок развивается, а у пользователей постепенно растёт интерес к новой концепции радио.
Помимо этого, технология DAB привносит новое в концепцию предоставления радио-услуг. Различные дополнительные сервисы и интерактивные услуги преобразовывают сам формат вещания.
Среди подобных услуг можно отметить:
• радиовещание, как таковое (первичный сервис);
• дополнительная информация;
• передача информации (например, скачивание на DAB-приёмник композиции, которая играет в данный момент по радио);
• электронный программный гид (EPG);
• слайдшоу, синхронизированные с аудиотрансляцией;
• видео;
• Java-приложения.
Большинство стран в мире, задумывавшихся над переходом с аналогового радиовещания на цифровое, предпочли стандарт DAB. Реальные DAB-сервисы уже действуют в большей части стран Европы, в Канаде, Тайване и Южной Корее. Тестовые запуски прошли в Китае, ЮАР и Турции. Растёт интерес к технологии в России, Южной и Латинской Америках, в странах Ближнего Востока и Юго-Восточной Азии. В США разработали и предпочли свой собственный стандарт цифрового радиовещания – HD Radio.
Республика Узбекистан одна из первых стран Центральной Азии запустила DAB+ радиовещание.
17 июля 2017 года было принято Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан №502 «О дальнейших мерах по переходу на цифровое телевещание и прекращению наземного аналогового телевещания», согласно, которому наземное аналоговое телевещание в Ташкенте было отключено 15 июля 2018 года и по всей территории Узбекистана до 5 декабря 2018 года. Целесообразным было выделение полосы радиочастот в диапазоне 174-230 МГц для цифрового стандарта радиовещания DAB+ после отключения аналогового телевидения в Республике Узбекистан.
В декабре 2021 года в тестовом режиме был запущен первый цифровой радиовещательный передатчик стандарта DAB+. Цифровой радиовещательный передатчик транслирует 16 радиопрограмм «Узбекистан», «Ёшлар», «Махалла», «Узбекистон 24», «Ориат Доно», «Ориат FM», «Водий садоси», «Пойтахт (узб.)», «Пойтахт (рус.)», «Гранд», «Ёшлар овози», «Максима», «Авторадио Хамрох», «Навруз», «Ностальгия», «Узбегим таронаси». По итогам тестовой эксплуатации цифрового радиовещательного передатчика планируется внедрение стандарта DAB+ по всей территории Республики Узбекистан.