2026-yil 9–16-avgust kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan 38-Xalqaro informatika olimpiadasi doirasida Xalqaro qo‘mita a’zolari O‘zbekistonning tayyorgarlik jarayonlarini baholash maqsadida Toshkent shahrida bo‘lib turibdi.
Bugun qo‘mita a’zolari musobaqa o‘tkaziladigan Central Asian Expo Uzbekistan xalqaro koʻrgazma markazi, olimpiada ishtirokchilari joylashtiriladigan Yangi O‘zbekiston hududidagi 12 ta mehmonxona va Kongress-holldan iborat obyektlarni ko‘zdan kechirib, texnik infratuzilmaga oid masalalarni muhokama qildilar.
Shuningdek, qo‘mita a’zolari Raqamli texnologiyalar vazirligida bo‘lib, IOI–2026 ga O‘zbekistonning tayyorgarlik holati bo‘yicha taqdim etilgan hisobot bilan tanishdi.
Uchrashuv davomida sohadagi erishilgan natijalar hamda xorijiy AT kompaniyalari uchun mamlakatimizda yaratilgan imkoniyatlar haqida ma’lumot berildi.

В рамках 38-й Международной олимпиады по информатике (IOI), которая пройдет в Ташкенте с 9 по 16 августа 2026 года, члены Международного комитета находятся в столице с целью оценки хода подготовки Узбекистана к проведению соревнований.
Сегодня представители комитета посетили международный выставочный центр Central Asian Expo Uzbekistan, где запланировано проведение олимпиады, а также осмотрели объекты размещения участников: 12 гостиниц и Конгресс-холл на территории «Янги Узбекистон». В ходе визита были обсуждены вопросы, связанные с технической инфраструктурой.
Кроме того, члены комитета побывали в Министерстве цифровых технологий, где ознакомились с представленным отчётом о текущем статусе подготовки Узбекистана к IOI-2026.
В ходе встречи также была представлена информация о достигнутых результатах в сфере цифровых технологий и о возможностях, созданных в нашей стране для зарубежных IT-компаний.