"Elektron hukumat"ni rivojlantirishda makroiqtisodiy, marketing tadqiqotlari o‘tkaziladi
"Elektron hukumat" tizimini rivojlantirish markazi hamda Tahlil va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Imzolangan hujjat doirasida tashkilotlar quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha hamkorlikda faoliyat yuritishni rejalashtirilmoqda:
• AKT sohasi hamda elektron hukumat tizimini tahlil qilish va prognozlash;
• AKTning istiqbolli yo‘nalishlari bo‘yicha xalqaro tashkilotlar bilan ilmiy-tadqiqotlar o‘tkazish bo‘yicha hamkorlik qilish;
• AKTni rivojlantirish bo‘yicha xalqaro reytinglarni tizimli o‘rganish, mamlakatimizning shunday reytinglardagi o‘rnini yaxshilash bo‘yicha takliflarni ishlab chiqish;
• elektron hukumatni targ‘ib etish hamda davlat xizmatlarining ko‘rsatilish sifatini yaxshilash maqsadida innovatsion tadqiqotlarni o‘tkazish.
Tomonlar hamkorlikda makroiqtisodiy, marketing va boshqa turdagi tadqiqotlarni o‘tkazishi, xususan raqamli iqtisodiyot va “aqlli shaharlar” bo‘yicha loyihalarni amalga oshirishi ko‘zlangan.

ЦРСЭП и Институт прогнозирования и макроэкономических исследований подписали Меморандум о сотрудничестве
Центр развития системы «Электронное правительство» и Институт прогнозирования и макроэкономических исследований подписали Меморандум о сотруничестве.
В рамках подписанного документа организации планируют осуществлять совместные действия по таким направлениям как:
• анализ и прогнозирование развития сферы ИКТ и системы электронного правительства;
• установление научно-исследовательского сотрудничества с международными и зарубежными организациями по перспективным направлениям развития ИКТ;
• системное изучение международных рейтингов по развитию ИКТ, разработка и участие в реализации предложений по улучшению позиций Узбекистана в таких рейтингах;
• проведение маркетинговых и инновационных исследований для продвижения электронного правительства и улучшения качества предоставления госуслуг и др.
Стороны будут в сотрудничестве проводить макроэкономические, маркетинговые и другие виды исследований, в частности будут реализованы проекты по цифровой экономике и “умным городам”.