IT-kadrlarni tayyorlashda xususiy o‘quv markazlari bilan hamkorlik olib borish bo‘yicha takliflar berildi
Bugun, 16-fevral kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov Xorazm viloyatiga xizmat safari doirasida IT Park rezidenti - “DATA” o‘quv markazi faoliyati bilan tanishdi. Urganch shahrida joylashgan mazkur o‘quv markaz yoshlarga IT sohasida qator dolzarb IT yo‘nalishlari, ya’ni robototexnika, mobil o‘yinlar yaratish, veb dasturlash, Android dasturlash, 3D animasiya, arxitektura va dizayn, grafik dizayn, SMM, kiberxafsizlik bo‘yicha mutahassislarni tayyorlaydi. Shuningdek, bolalar uchun ham maxsus kurslar tashkil qilingan.Bugungi kunga qadar 800 nafardan ortiq yoshlar “DATA” o‘quv markazining kurslarini tamomlagan. Tashrif doirasida “DATA” o‘quv markazi faoliyati to‘g‘risida taqdimoti ham o‘tkazildi. Unda o‘quv markazi vakillari o‘z reja va maqsadlari bilan o‘rtoqlashdi. Jumladan, hozirgi paytda o‘quv markazi mutahassislari tomonidan bolalarni IT yo‘nalishlari bo‘yicha o‘rgatish uchun o‘quv qo‘llanma ishlab chiqilgan. Kelgusida ushbu qo‘llanmani ko‘paytirish va ta’lim muassasalarining o‘quv jarayonlarida ishlatish maqsad qo‘yilgan. AKT vaziri Sh. Shermatov o‘quv markazining faoliyati bilan yaqindan tanishib, AKT sohasi uchun yetuk malakali kadrlarni tayyorlashda xususiy IT markazlar bilan hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha taklif berdi.

Даны предложения по установлению сотрудничества с частными учебными центрами в вопросах подготовки IT-кадров
Сегодня, 16 февраля, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов в рамках рабочей поездки в Хорезмскую область ознакомился с деятельностью учебного центра «DATA» - резидента IT Park. Расположенный в городе Ургенч данный учебный центр осуществляет подготовку специалистов по таким актуальным IT-направлениям, как робототехника, разработка мобильных игр, веб-программирование, Android-программирование, анимация, 3D-анимация, архитектура и дизайн, графический дизайн, СММ, кибербезопасность. Также организованы курсы для детей. К настоящему времени более 800 молодых людей окончили курсы учебного центра «DATA». В рамках визита прошла презентация о деятельности учебного центра «DATA». Представители центра рассказали о своих планах и целях. В частности, в настоящее время специалистами учебного центра было подготовлено учебное пособие для обучение детей по  ряду IT-направлений. В дальнейшем поставлена цель размножить данное пособие и применять его в учебных процессах образовательных учреждений. Министр ИКТ Ш. Шерматов непосредственно ознакомился с центром и дал предложения по установлению сотрудничества с частными учебными центрами в вопросах подготовки IT-кадров.